Co robić na Wyspach Owczych? 5 rzeczy, których musisz spróbować

co robić na wyspach owczych

Wyspy Owcze są jeszcze mało znanym skrawkiem ziemi. I nie docierają tam nadal tłumy turystów. Kryje jednak mnóstwo bogactw. Od niekończących się zielonych połaci usłanych owcami, po majestatyczne góry spowite we mgle, na potężnych klifach pełnych różnorodnego ptactwa kończąc. Wyspy Owcze to miejsce, gdzie przespacerujesz się zapierającymi dech w piersi szlakami trekkingowymi, przelecisz się helikopterem w ramach komunikacji publicznej, czy wpłyniesz do jaskiń potężnych klifów, których pionowe ściany wpadają prosto do oceanu. Zatem co robić na Wyspach Owczych? Proponujemy wam kilka atrakcji, z których zdecydowanie warto skorzystać.

Co robić na Wyspach Owczych?

Wyspy Owcze to miejsce dla aktywnych turystów. Piaszczyste plaże to raczej abstrakcyjne pojęcie. Hoteli też nie ma za wiele. Ani typowo imprezowych ośrodków wczasowych. To miejsce, gdzie liczą się doznania. I zdecydowanie jest na Farojach co robić oprócz strzelania zdjęć owcom.

Lot helikopterem

Jeśli nigdy nie próbowaliście latać helikopterem, Wyspy Owcze są miejscem do tego stworzonym. Nie tylko ze względu na widoki, ale przede wszystkim na cenę. Helikopter działa na Wyspach w ramach komunikacji publicznej i jest dofinansowywany przez rząd. Stąd też jego niska cena. My lecieliśmy z lotniska w Vagar na wyspę Mykines. I mimo że lot trwał zaledwie 11 minut, atrakcja była przednia. O cenie, rozkładzie lotów i ogólnych zasadach działania helikopterów na Wyspach Owczych przeczytacie we wpisie: Wyspy Owcze – transport. Ceny, tunele, promy, helikoptery

mykines wyspy owcze

mykines wyspy owcze

Rejs szybką łodzią RIB

Ponton mknie z prędkością 80 km/h. Podskakuje na falach oceanu wzdłuż kilkusetmetrowych klifów. Prowadzący nie zapomną i o atrakcjach w trakcie tej 2- godzinnej zabawy. Wpłyniecie do niejednej jaskini morskiej, polawirujecie między ogromnymi iglicami wystającymi z dna oceanu, czy staniecie suchą stopą w niewielkiej jaskini klifu, podczas gdy, ku waszemu zdziwieniu, łódź odpłynie w najlepsze. A przed całą zabawą przyodziejecie specjalny kombinezon niczym z filmu sci fi. Generalnie zabawa jest przednia! Szybką łódź zarezerwujecie na TEJ stronie.

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

Rejs statkiem wzdłuż klifów

A jeśli wolicie spokojne dryfowanie po wodach oceanu, warto wybrać się na rejs statkiem wzdłuż klifów. Łódź startuje z miasta Vestmanna − miasto położone na wyspie Streymoy. Kapitan zabierze was na 2-godzinny rejs, z którego aż żal będzie wracać. Początkowo jest niepozornie. Potem jednak łódź skierowana jest wzdłuż nawet 500-metrowych klifów nad którymi pokrzykują ptaki. No magia. Mijamy kolejne poszarpane skały, które pionowo wpadają prosto w otchłań oceanu. Łódź wpływa do niewielkich jaskiń i zakoli. Przepływa pod ciemnymi jak smoła łukami skalnymi wyrastającymi z wody. W końcu dopływamy do plaży w miasteczku Saksun i zawracamy. No widoki po drodze są tak piękne, że nie wiadomo gdzie patrzeć i strzelać zdjęcia, które ani w ułamku procenta nie oddają tego, jak wygląda to naprawdę! Rejs łodzią możecie zarezerwować na TEJ stronie.

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

„Polowanie” na maskonury

Marzy ci się zobaczyć na żywo słodkiego maskonura? Leć na Wyspy Owcze. A tam najlepiej skieruj się na wyspę Mykines. Maskonury gwarantowane. I to w wersji hurtowej. Na tamtejszych klifach i w trakcie trekkingu na Mykineshólmur są ich setki. Jedne w pojedynkę siedzą spokojnie w specjalnie wydrążonych zagłębieniach, inne w grupach wypatrują niebezpieczeństw, a jeszcze kolejne pozują do zdjęć. Dosłownie!

wyspy owcze

co robić na wyspach owczych

co robić na wyspach owczych

Trekking najpiękniejszymi szlakami

Wyspy Owcze to idealne miejsce na trekking. Szlaki, które się tam znajdują, są wyjątkowo widowiskowe. I zdecydowanie zasługują na oddzielny wpis, który pojawi się na blogu niebawem 🙂

co robić na wyspach owczych

Szlak na Kallurin należy chyba do tych najpiękniejszych. Zresztą nie bez powodu widok na latarnię morską na końcu szlaku zdobił okładkę National Geographic z tytułem najpiękniejszych wysp na świecie.

co robić na wyspach owczych

Z kolei szlak do wodospadu Bosdalafossur należy do tych najpopularniejszych. Z pewnością każdy, kto interesował się Wyspami Owczymi, kojarzy obrazki jeziora, z którego woda spada prosto do oceanu. To właśnie to miejsce! Szlak jest łatwy i przyjemny, a widoki zachwycają.

co robić na wyspach owczych

Będąc na wyspie Mykines nie sposób ominąć głównej atrakcji, czyli szlaku na Mykineshólmur. Biegnie wzdłuż potężnych klifów, gdzie co chwila można spotkać maskonura i owce. Szlak kończy się latarnią morską, z której rozciąga się widok na bezkres oceanu. A stamtąd do najbliższego lądu, czytaj Karaibów, jest „zaledwie” 4000 km.

co robić na wyspach owczych

Z wioski Eidi prowadzi także szlak na najwyższy szczyt Faroe Islands – Slættaratindur (882 m.n.p.m). „Dach Wysp Owczych”. Mimo planów, nie zdążyliśmy się na niego wybrać, ale z pewnością zaległości nadrobimy.

A więcej o szlakach będzie w kolejnym wpisie 🙂

Jak widzicie zatem, zdecydowanie na Wyspach Owczych jest co robić. I polecamy je każdemu aktywnemu turyście. A gdybyście chcieli wybrać się z nami na Faroje w następnym roku, piszcie śmiało i zajrzyjcie na naszą stronę www.projekt-przygoda.pl

One thought on “Co robić na Wyspach Owczych? 5 rzeczy, których musisz spróbować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *