Jak wyrobić paszport dla niemowlaka?

Jak wyrobić paszport dla niemowlaka

Po co komu paszport dla niemowlaka? A no po to, że aby wyjechać z dzieckiem gdziekolwiek poza granicę Polski, potrzebny jest jego dokument. O ile w Europie wystarczy dowód osobisty, o tyle tak jak i dorosły człowiek, tak i niemowlak podróżując poza granice Europy, potrzebuje paszportu. No dobra. Tylko jak go wyrobić, ile to kosztuje i jak do cholery zrobić zdjęcie niemowlakowi do paszportu?!

Jak zrobić zdjęcie do paszportu dla niemowlaka?

Po kolei. Wyrobienie paszportu dla niemowlaka jest łatwiejsze niż Wam się wydaje. Na początek warto zająć się  zdjęciem. Wydaje mi się, że bez sensu jest ciąganie takiego malca do fotografa, kiedy spokojnie możemy zrobić to sami w zaciszu domowym. Zatem kładziemy takiego brzdąca najlepiej na białym prześcieradle, czy innym białym materiale (musi być jednolity). Stajemy nad nim i usilnie próbujemy przyciągnąć jego wzrok wprost w obiektyw. Po kilkunastu/kilkudziesięciu próbach powinno się udać. Potem trochę rozjaśniamy zdjęcie, przycinamy na rozmiar 3,5 x 4,5, wywołujemy np. w takim Rossmanie i voila.

Z gotowym zdjęciem oraz aktem urodzenia dziecka idziemy do urzędu. Obecni muszą być obydwoje rodzice z dowodami osobistymi.  Jeżeli o paszport dla dziecka występuje opiekun prawny należy przedłożyć do wglądu zaświadczenie sądu rodzinnego o ustanowieniu opieki nad małoletnim.
Na miejscu wypełniamy specjalny druczek, wpłacamy 30 zł i gotowe 🙂 Kilkumiesięczne dziecko nie musi dawać odcisku palca do paszportu. Na odbiór teoretycznie czekamy miesiąc, ale oczywiście zależy to od sezonu. My w listopadzie czekaliśmy zaledwie tydzień na odbiór paszportu.

Paszport dla niemowlaka ważny jest 5 lat. Ale to tylko teoria. Zdjęcie bowiem w dokumencie musi być w miarę aktualne. A jednak wygląd 3 miesięcznego bobasa i rocznego dziecka różni się diametralnie. Stąd też z pewnością będziemy musieli co jakiś czas paszport aktualizować. Wtedy też zapłacimy mniej niż za pierwsze wyrobienie dokumentu.

I to tyle. A po odbiorze pozostaje Wam cieszyć się wspólnymi podróżami z niemowlakiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *