Która Wyspa Kanaryjska zimą będzie najlepszym wyborem?

Którą wyspę kanaryjską wybrać zimą

Wprawdzie na wszystkich nie byliśmy, ale zrobiłam dla Was reaserch, aby wybrać, która Wyspa Kanaryjska zimą będzie najbardziej odpowiednia. I czy w ogóle da się takową wybrać. Bo przecież każda z Wysp jest inna i każda ma do zaoferowania sporo atrakcji. Zatem którą wybrać?

Zacznijmy od tego, że do wyboru mamy 7 wysp: Lanzarote, Fuerteventurę, Gran Canarie, Teneryfę, Gomerę, El Hierro i La Palmę. I teraz bądź mądry i wybierz, która z tych Wysp Kanaryjskich będzie najlepsza zimą? Skoro każda ma coś do zaoferowania! Zacznijmy od początku.

Lanzarote

To typowo powulkaniczny krajobraz. Surowy i miejscami niedostępny. Ale za to jaki piękny i oryginalny! Osoby preferujące opalańsko na złocistej, szerokiej plaży, raczej nie będą do końca zadowolone. Imprezowicze też nie mają czego szukać. Na Lanzarote nie ma tłumów turystów i ciągnących się kilometrami wybrzeża sieci hoteli. A wszystko za sprawą ochrony przyrody. To raczej wyspa dla aktywnych. Do zobaczenia czekają tu bowiem Park Narodowy Timanfaya, chroniący krajobraz powstały po potężnych erupcjach w latach 1730-1736, kratery wulkanów, na które można się wdrapać, punkty widokowe na sąsiednie wyspy, czy klifowe wybrzeża.

Lanzarote

Jaki klimat? Jak to na wyspy wiecznej wiosny przystało, na Lanzarote mamy małe, roczne wahania temperatur. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca (stycznia) wynosi 17 °C, a średnia najcieplejszego (sierpnia) aż 24 °C. Temperatura w zimie rzadko spada poniżej 14 °C, a latem często przekracza 29 °C. Opadów praktycznie nie zobaczycie od maja do października. Jako że Lanzarote jest położona blisko afrykańskiego wybrzeża, nie pozostaje to bez znaczenia dla tamtejszego klimatu. Razem z Fuerteventurą, jest ona najcieplejszą z wysp. Choć i są minusy bliskości Sahary. W trakcie huraganów i burz saharyjskich, Lanzarote opanowują mgły i pyły piaskowe.

Playa Blanca Lanzarote

Dla kogo Lanzarote? Dla tych, którzy lubią naturę. Którzy chcą na własne oczy zobaczyć jej potęgę. Dla aktywnych turystów lubiących spacery dookoła kraterów wulkanicznych. I smakoszy wina prosto z wulkanicznego podłoża.

Zobacz: Playa Blanca – Lanzarote. Atrakcje w mieście i jego okolicach

Fuerteventura

W odróżnieniu od czarnej jak smoła Lanzarote, Fuerteventura mieni się pustynnymi kolorami. Przechadzając się po Parku Narodowym Dunas de Corralejo ma się wręcz wrażenie, że znaleźliśmy się właśnie na Saharze. Do odwiedzenia czekają blisko 150 km piaszczystych plaż, niewielkie, klimatyczne wioski rybackie, ciekawe, klifowe wybrzeża, czy górzyste, bezgraniczne wnętrze wyspy. Fuerteventura to także raj dla miłośników kite i windsurfingu. No i to kolejna wyspa, na której nie spotkacie tłumów turystów.

fuerteventura atrakcje

Jaki klimat? Na Fuerteventurze panuje najłagodniejszy klimat. Różnica średnich temperatur między najzimniejszych, a najcieplejszym miesiącem wynosi zaledwie 7 stopni. Choć trzeba się tu spodziewać silnych wiatrów. Nie bez powodu, to tam odbywają się mistrzostwa świata w Kitesurfingu. Najwięcej opadów będzie zimą, choć jest to zaledwie kilka dni z symbolicznym deszczem.

Dla kogo Fuerteventura? Wniebowzięci będą przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Wszystko dzięki silnym wiatrom, ale i płytkim wodom przybrzeżnym np. na plaży Sotavento. Ale i miłośnicy biernego wypoczynku nie pożałują wycieczki na Fuerteventurę. Szerokie, piaszczyste plaże ciągną się kilometrami. Do tego lazurowa, ciepła woda oceanu, przyjemna temperatura i mamy przepis na plażowanie idealne. Choć wbrew pozorom, znajdą tu także zajęcie aktywni turyści lubiący górskie wędrówki. Środek wyspy pełen jest szlaków pieszych!

Zobacz: Fuerteventura – atrakcje. Te miejsca zdecydowanie warto zobaczyć

Gran Canaria

Chyba najbardziej zróżnicowana wyspa, zwana „kontynentem w miniaturze”. Znajdzie się tam i kawałek pustyni, i piękne plaże, i sporo zieleni, i wulkaniczny krajobraz. Dla każdego coś dobrego. I właśnie dlatego Gran Canaria jest jedną z najbardziej zatłoczonych wysp. Hoteli jest tam bez liku. Ale to na wybrzeżach. A centrum wyspy to magiczne, powulkaniczne krajobrazy pełne głębokich wąwozów, jaskiń (wciąż zamieszkałych przez ludzi) z górującym na wysokości 1949 m szczytem wulkanicznym Pico de Las Nieves.

jaka wyspa kanaryjska zimą

Jaki klimat? Idealnie będzie tu całym rokiem. Latem temperatura zazwyczaj waha się w granicach 28 stopni, a zimą 20 – 25.

jaka wyspa kanaryjska zimą

Dla kogo Gran Canaria? Każdy znajdzie na wyspie coś dla siebie. W tym imprezowicze, na których czekają głośne ośrodki turystyczne. Plażowicze będą cieszyć się lazurową wodą i piaszczystymi plażami. Dla aktywnych pozostaje środek wyspy i sporty wodne z licznymi wypożyczalniami sprzętu.

Teneryfa

To kolejna, bardzo zróżnicowana krajobrazowo wyspa. Wszystko przez to, że wyspa położona jest w kilku strefach klimatycznych. Północ wyspy to bujna zieleń, ale jednocześnie częstsze opady deszczu. Południe to zdecydowanie bardziej suchy i cieplejszy klimat. Dlatego to tam skierowany jest główny ruch turystyczny. Ale każda część ma coś do zaoferowania. Małe, klimatyczne wioski rybackie, czarne, postrzępione wybrzeża i piaszczyste plaże, parki rozrywki, piękny wąwóz Masca i górujący nad tym wszystkim szczyt Pico de Teide (jednocześnie najwyższy szczyt Hiszpanii).

Teneryfa co zobaczyć

Jaki klimat? Jak już wspomniałam, klimat jest zróżnicowany. Warto zatem wybrać cieplejsze i bardziej suche południe wyspy, a północ odwiedzić przejazdem. Chyba że chcecie odciąć się od tłumów turystów. Wtedy północ będzie odpowiednia.

Teneryfa co zobaczyć

Dla kogo Teneryfa? Dla każdego! Północ czeka na poszukujących spokoju i lubiących zwiedzanie. Południe oferuje gwarne kurorty, piękne plaże, gdzie można uprawiać sporty wodne i plażować w nieskończoność. A środek Teneryfy to Park Narodowy El Teide. Zatem miłośnicy górskich będą wniebowzięci wędrując na wysokość 3817 m n.p.m!

Zobacz: Teneryfa – co warto zobaczyć. Najciekawsze atrakcje na Teneryfie

La Gomera

Najbardziej zielona z Wysp Kanaryjskich. To tu Krzysztof Kolumb zatrzymywał się przed wyprawą do Nowego Świata, aby zaopatrzyć się w wodę i pożywienie. Kolista wyspa ze szczytem pośrodku Alto de Garajonay, omijana jest przez rzeszę turystów. Przypływają tu najczęściej turyści z Teneryfy na jednodniową wycieczkę. Dlatego można tu odpocząć od zgiełku wśród bujnej roślinności, która pozostała niezmienna od czasów trzeciorzędu!

Jaki klimat? Charakterystyczną cechą La Gomery są mgły. Spowijają one najwyższe partie wyspy od strony północno-zachodniej. Zatopione są w niej lasy wawrzynowe, przez co całym rokiem panuje w nich wilgotny klimat. Ale pozostała część wyspy, podobnie jak reszta Kanarów, ma idealny, wiosenny klimat całym rokiem.

która wyspa kanaryjska zimą

Dla kogo La Gomera? Dla tych, którzy szukają mniej turystycznych Kanarów. Dla miłośników przyrody. Ale także dla wielbicieli dwóch kółek. Zwłaszcza szosówek. Tutejsze kręte, górzyste drogi odchodzące z centralnej części wyspy w każdym kierunku, są idealne na rowerowy trening.

La Palma

Najmłodsza z wysp, na której znajdziecie i wysokie szczyty, postrzępione, skaliste wybrzeża, niekończące się połacie upraw bananowców, prehistoryczne lasy wawrzynowe pod ochroną, ciszę i spokój. Mimo że wyspa jest niewielka, oferuje sporo atrakcji. Możecie wędrować szlakami  Los Tiles, aby poczuć się jak w prawdziwej dżungli, czy Parque Nacional de la Caldera de Taburiente, gdzie między lasami sosnowymi spotkacie ciekawe formacje skalne. Możecie zajrzeć do krateru wulkanu  Teneguía, któego ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1971. Zanurzyć się w naturalnym basenie Piscinas de la Fajana. Możecie też oglądać niezwykle rozgwieżdżone niebo z najwyżej na świecie położonego obserwatorium astronomicznego.

która wyspa kanaryjska zimą

Jaki klimat? Temperatura bardzo rzadko spada poniżej 20 stopni. Zimą jednak jest dość wilgotno. Wiosną i jesienią panują najlepsze warunki do uprawiania turystyki pieszej.

która wyspa kanaryjska zimą

Dla kogo La Palma? Myślę, że przede wszystkim dla miłośników pieszych wędrówek. Szlaków jest tu blisko 850 km. Wyznaczonych tak, aby chronić niezwykłe, często endemiczne środowisko.

El Hierro

Na El Hierro warto się wybrać, aby poczuć się jak na bezludnej wyspie usłanej blisko tysiącem wulkanów. To największe zagęszczenie wulkanów na Wyspach Kanaryjskich. Brak tam większych zabytków. Za to nie brakuje pięknej, choć surowej przyrody. Wysokie nawet na tysiąc metrów klify, czarne plaże, powulkaniczne formacje skalne, zielony pejzaż zatoki El Golfo na północy, lasy sosnowe i fragmenty laurisilva w centralnej części.

która wyspa kanaryjska zimą

Jaki klimat? Zawsze ciepło i rzadko deszczowo. Przy miesiącach jesienno-zimowych ( październik-kwiecień) wahania temperatur są nieduże w granicach 19-24 stopni Celsjusza.

która wyspa kanaryjska zimą

Dla kogo El Hierro? El Hierro nie jest dla każdego. Nie ma tu znanych kurortów, zbyt wielu atrakcji stworzonych przez człowieka, czy piaszczystych, szerokich plaż. Jest za to wyjątkowa natura z dala od głównych szlaków turystycznych.

Podsumowując, każda z Wysp Kanaryjskich zimą będzie dobra. Wszędzie panuje przyjemny, wiosenny klimat. Wybór więc zależy nie od klimatu, a od tego, jakich atrakcji oczekujecie. Plażowicze będą zachwyceni szerokimi plażami Fuerteventury, a na miłośników gór czeka szczyt Teide na Teneryfie. Chcących poznać surowy klimat powulkaniczny poczują się jak w raju na Lanzarote, czy El Hierro, a lubiących piesze wędrówki zachwyci La Gomera. Z kolei szukających ciszy zaspokoi La Palma, a imprezowiczów Gran Canaria. Dla każdego coś dobrego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *