Sassi di Matera

Sassi di Matera – stare miasto położone na zboczu, gdzie wychodzące wprost ze skał budynki stanowiły scenografię dla słynnego dramatu „Pasja”. Sama Matera położona jest na południu Włoch w regionie Basilicata. Jej stara część wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko dzięki wydrążonym w skale budynkom nadającym temu miejscu niepowtarzalny charakter. Podobno najstarsze z nich pochodzą jeszcze z paleolitu.
Sassi di Matera

Sassi di Matera

Sassi di Matera
Przechadzając się wąskimi uliczkami ma się wrażenie, że wpadło się w jakąś dziwną pętlę czasu, która cofnęła nas 2000 lat wstecz. Wręcz wypatruje się za rogiem Barabasza, czy innego Piotra. Do tego widok na wąwóz rzeki Gravina. Coś pięknego.

DSCF9370

DSCF9416

 

Malowidła naskalne

 

Wydrążona w skale kaplica

Wąwóz rzeki Gravina
Z drugiej strony wąwozu idealnie prezentuje się panorama Sassi. Widok na stare miastow całej okazałości zauważony został przez Mel’a Gibson’a. Wzgórze posłużyło więc jako biblijna Golgota, gdzie ukrzyżowano Jezusa. Z resztą w skale do dziś tkwi metalowy element utrzymujący krzyż w pionie. W sumie niezły chwyt. Wystarczy pozostawić ledwo zauważalny element scenografii ze znanego filmu i miejsce nabiera turystycznego rozgłosu.

Miejsce wbicia krzyża

One thought on “Sassi di Matera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *