Kangerlussuaq – co zobaczyć podczas jednodniowej przesiadki na Grenlandii

Jeśli wybieracie się na zachodnie wybrzeże Grenlandii, Kangerlussuaq będzie waszym pierwszym zetknięciem się z największą wyspą świata. Albo może lepiej … zderzeniem. Bo jest to miasto przedziwne. Kangerlussuaq to dawna, amerykańska baza wojskowa. I widać to na każdym kroku, kiedy mijacie siłownię umiejscowioną w typowym hangarze, albo gasicie peta na ulicy w śmietniku – pocisku artyleryjskim.

Jak do tej pory, Kangerlussuaq jest największym i jedynym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, międzynarodowym portem lotniczym. W 2024 i 25 roku planowane jest oddanie do użytku portów lotniczych w stolicy – Nuuk i Illulisat. Póki co, jesteście skazani na Kangerlussuaq. Czy to źle? Niekoniecznie. O ile miasteczko samo w sobie nie ma raczej nic do zaoferowania, oprócz szoku kulturowego, o tyle jego okolica już owszem.

To właśnie w Kangerlussuaq znajduje się najdłuższa droga na Grenlandii licząca … 45 km, a prowadząca do majestatycznego lodowca Russell wpisanego na listę UNESCO. I to właśnie tu macie jedyną okazję podejść najbliżej lądolodu Grenlandzkiego (a nawet na niego wejść). Z innych miejsc, aby dostać się na lądolód grenlandzki, trzeba wędrować przez wiele dni, płynąć łodzią, albo lecieć samolotem.

Kangerlussuaq lodowiec russel

Kangerlussuaq – co zobaczyć. Wycieczka do lodowca Russell

Tundrowe autobusy z napędem 4×4 odjeżdżają z parkingu tuż przed wejściem na lotnisko. My korzystaliśmy z usług biura Albatros Arctic Circle. Po około 1,5 – godzinnej przeprawie przez szuter i kamienie ( tak, to ta najdłuższa droga na wyspie), rozpocznie się około 40-minutowy trekking. Przewodnik opowiada nam, że jeszcze 10 lat temu szło się 20 minut, ale topniejący lodowiec przesuwa się wciąż w głąb lądu.

Zobacz też: Grenlandia latem. Co robić na największej wyspie świata?

W końcu waszym oczom ukaże się majestatyczne, błękitna ściana lodu kontrastująca z szarością skał i zielenią mchów i porostów. Na miejscu spędzicie około godziny spacerując wzdłuż ściany lodu i wsłuchując się w trzaski i grzmoty cielącej się ściany. Wrażenie jest wręcz oszałamiające. Ważne, aby zachować bezpieczną odległość, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może odłamać się potężny fragment lodu robiąc niemałe zamieszanie.

Arctic Circle Trail i inne trekkingi

To właśnie w Kangerlussuaq rozpoczyna się długodystansowy szlak arktyczny Arctic Circle Trail liczący 165 kilometrów, a łączący Kangerlussuaq z Illulisat. Opis szlaku znajdziecie na jej oficjalnej stronie: https://arcticcircletrail.gl/

Jeśli Kangerlussuaq traktujecie jedynie jako przesiadkę do dalszej eksploracji Grenlandii, możecie jeszcze przejść się w wolnej chwili na kilkukilometrowy trekking w okolicy np. do Jeziora Ferguson, albo na szczyt pobliskiej góry, z której rozciąga się widok na okolicę.

Kangerlussuaq – kiedy lecieć?

Moim zdaniem, dużo lepszą opcją jest wybrać się do Kangerlussuaq latem. Wtedy to temperatury nie będą dawały w kość, a po drugie, lodowiec Russell ciekawiej wygląda w kontraście do otaczającej czerni i zieleni. Chyba że planujecie skorzystać z psiego zaprzęgu. Wtedy to musicie podjąć wyzwanie i ruszyć na Grenlandię zimą 🙂

A jeśli chcielibyście wybrać się wyjazd na Grenlandię, a nie wiecie jak zabrać się za organizację, zajrzyjcie na naszą stronę Projekt Przygoda. Planujemy wyjazd na Grenlandię w sierpniu 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *