Polskie Malediwy – Jaworzno. Park Gródek i jego niezwykłe atrakcje

Polskie Malediwy, a tak naprawdę Park Gródek w Jaworznie, to doskonały przykład tego, jak można zrewitalizować zniszczone wcześniej tereny. Polskie Malediwy, albo jeśli ktoś woli – Śląska Chorwacja, to dawna kopalnia dolomitu, która jeszcze w XX wieku działała tu prężnie. Dziś Park Gródek w Jaworznie to idealne miejsce na weekendowy spacer wśród turkusowych jezior.

Park Gródek, czyli Polskie Malediwy

Jeszcze do niedawna Gródek w Jaworznie był prężnie działającą kopalnią. Typowo wydobywczy krajobraz raczej straszył. Dziś z kolei to jedna z wyjątkowych atrakcji Śląska. I zdecydowanie warta zobaczenia! Na terenie dawnej kopalni wyznaczono ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, w niektórych miejscach zasadzono roślinność, w innych ona sama dopomniała się o swój teren. Postawiono też ławki i drewniany pomost dryfujący nad wodą jeziora. Ten ostatni jest największą atrakcją parku Gródek w Jaworznie. Często zalany jest wodą na tyle, że przechadzając się brodzisz stopami w turkusowej wodzie. Teren do parku jest bezpłatny i czynny całą dobę. W okresie letnim znajdziecie też kilka punktów gastronomicznych.

Park Gródek, dzięki swojej wydobywczej historii, to pofałdowany teren, co jeszcze bardziej dodaje mu uroku. Możecie na przykład podążyć ścieżką na jeden z punktów widokowych na szczycie ściany kamieniołomu. Zerknięcie na turkusowe jeziora z góry robi wrażenie! Uważajcie jednak, by nie zbliżać się do krawędzi ścian!

Zbiornik Koparki – najbardziej znana baza nurkowa w Polsce

W Parku Gródek w Jaworznie napotkacie na dwa zbiorniki wodne. Na jednym z nich znajduje się wspomniana drewniana kładka. To tam kierują się głównie turyści. Pierwszym jednak zbiornikiem, który napotkacie wzdłuż ścieżki dydaktycznej, będzie Zbiornik Koparki. Tam trafiają nurkowie z całej Polski (i nie tylko). Głęboko pod wodą zatopione są tam m.in. dwie koparki, które można oglądać podczas nurkowania. Skąd się tam wzięły? W 1997 roku kopalnia dolomitu zaczęła mieć problemy finansowe. Nie była w stanie płacić rachunków, więc zatrzymano dostawę prądu. Pompy przestały działać i w ciągu kilkudziesięciu godzin najgłębiej położone tereny kamieniołomu zostały zalane. Na dnie zbiornika pozostał sprzęt wydobywczy m.in. dwie koparki – stąd nazwa zbiornika. Szybko wykorzystali to nurkowie, tworząc tam swoją niepowtarzalną bazę nurkową.

Polskie Malediwy Jaworzno – parkingi, jak dojechać

Park Gródek w Jaworznie znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Katowic i 60 kilometrów od Krakowa. Znajduje się w dzielnicy Jaworzna – Pieczyska. Aby dotrzeć do parku, trzeba kierować się na ulicę Jana III Sobieskiego. Wzdłuż ulicy znajdziecie 2 duże, płatne parkingi. Bezpłatnie możecie zaparkować przy cmentarzu w Jaworznie. Nieopodal znajduje się wejście do parku, tyle że od drugiej strony.

Współrzędne GPS płatnego parkingu (1 na mapie): 50°14’2.548″N, 19°18’39.065″E

Współrzędne GPS parkingu przy cmentarzu (2 na mapie): 50°14’3.314″N, 19°18’5.463″E

Polskie Malediwy znajdują się na trasie jednej z weekendowych geo wycieczek z naszego nowego, interaktywnego przewodnika. Znajdziecie w nim 12 gotowych planów na rodzinne, weekendowe podróże wśród dinozaurów, wulkanów, skamieniałości, kolorowych jezior, gór i wąwozów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *