Będąc w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów nie sposób pominąć to miejsce. Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie to centrum, gdzie zagłębicie geologiczną wiedzę na temat regionu. Zajrzycie do wnętrza wulkanu, dotkniecie cudownych skał i minerałów z wnętrza ziemi, sprawdzicie na własnej skórze jak działa trzęsienie ziemi, a dzieci dowiedzą się co nie co o świecie fizyki na specjalnych warsztatach.
Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie to idealne miejsce na usystematyzowanie wiedzy na temat regionu. Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłych ciekawostek. Zdecydowanie łatwiej się zwiedza ten rejon, kiedy już dowiecie się czym jest wulkan tarczowy, co to jest lawa poduszkowa, albo poczujecie trzęsienie ziemi, które niejednokrotnie nawiedzało Dolny Śląsk miliony lat temu.
Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie. Fascynujące miejsce dla całej rodziny
Największym plusem Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej jest fakt, że to nie zwykłe muzeum, gdzie eksponaty oglądacie za szklaną szybą. Tu wszystkiego możecie dotknąć i sprawdzić działanie zjawisk na modelach 3D.
Pierwsze pomieszczenie to Sala Ziemi, gdzie kamienie szlachetne leżą na wyciągnięcie ręki. Możecie je zatem dotknąć i wziąć do ręki. Tu też znajduje się makieta symulująca powódź. Można samodzielnie poustawiać na planszy domy, a następnie spowodować powódź. Laurze wyjątkowo spodobała się ta atrakcja 🙂
Następnie zwiedzicie Salę Architektury, gdzie zbudujecie własną wieś dowiadując się wiele o tradycyjnej sudeckiej architekturze. Tuż obok znajduje się sala Czarna Kuchnia, czyli wehikuł czasu, który przeniesie was do klasycznej kuchni sprzed 100 lat. Zobaczycie tam oryginalny piec chlebowy i wiele pamiątek sprzed wieku. Sala Kaczawska to z kolei pomieszczenie z wielką, interaktywną makietą, na której zaznaczono ważne punktu geoturystyczne Pogórza Kaczawskiego. Są więc wulkany, kamieniołomy i ciekawsze formacje skalne. Warto zapisać sobie niektóre mało znane punkty na liście „do odwiedzenia”.
Zobacz też: Gozdno – wieża z najlepszym widokiem na Krainę Wygasłych Wulkanów
Sala Wulkanów to pomieszczenie, gdzie możecie zajrzeć do wnętrza wulkanu i zobaczyć jego budowę. Tu dowiecie się jak wyglądają różne rodzaje wulkanów, „zaprojektujecie” własny wulkan, a nawet zobaczycie jak gejzer wyrzuca wodę w określonych odstępach czasu.
I na koniec najciekawsza z sal – Sala Trzęsienia Ziemi. To tu umieszczono specjalną platformę, która imituje trzęsienie ziemi o magnitudach 4-5 stopni w skali Richtera. To już ta siła, przy której ciężko utrzymać się na nogach. W tej sali obejrzycie też film 3D pokazujący wybuchy wulkanów i historię powstania Sudetów.
Polecamy także wziąć udział w warsztatach geologicznych i laboratoryjnych dla dzieci. My braliśmy udział w warsztatach fluorescencji, gdzie Laura mogła poczuć się jak prawdziwy naukowiec mieszając samodzielnie różne substancje i obserwując efekty swoich eksperymentów. Oprócz tego, w Zagrodzie możecie wziąć udział np. w warsztatach „Cztery żywioły”, czy „Niesamowite substancje”. Tu też można zapisać się na poszukiwanie agatów z przewodnikiem w pobliskim, nieczynnym kamieniołomie Lubiechowa.
Sudecka Zagroda Edukacyjna – informacje praktyczne
Centrum edukacji znajduje się w Dobkowie w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa. To serce Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Oprócz Sudeckiej Zagrody znajdziecie tam zabytkowe kapliczki, punkt widokowy „na trzy okresy wulkanizmu”, sklep i galerię z ceramiką artystyczną, Kuźnię Rzemiosł Dawnych, czy warsztaty pszczelarskie dla dzieci i dorosłych.
Naprzeciwko Zagrody znajduje się bezpłatny parking.
Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek – niedziela: 11:00 – 16:00
Cennik:
bilet normalny – 15 zł/os.
bilet ulgowy (dzieci do 15 lat) – 10 zł/os
bilet rodzinny – 40 zł (dwoje dorosłych i dwoje dzieci)
bezpłatnie – dzieci do 4 lat i osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie
Zajęcia laboratoryjne
35 zł/dziecko
35 zł/opiekun
120 zł/bilet rodzinny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci)
Szczegóły znajdziecie na TEJ stronie.
W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej dostaniecie za darmo Paszport Odkrywcy, do którego wbijane są pieczątki za odwiedzenie niektórych atrakcji Geoparku, czy udział w warsztatach. Pieczątkę możecie dostać w różnych pensjonatach na terenie Geoparku. Szczegóły znajdziecie na TEJ stronie.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂