Bałtów to nie tylko jurapark. Atrakcje Bałtowa

Bałtowski park jurajski jest jednym z najpopularniejszych w Polsce juraparków. Niewielka wieś w województwie świętokrzyskim nie jest przypadkowym miejscem budowy parku jurajskiego. To tu odnaleziono sporo śladów dinozaurów liczących setki milionów lat. Ale Bałtów to nie tylko park jurajski. To cały kompleks turystyczny, w którym spędzicie cały dzień. Zobaczcie co oferuje Bałtowski Kompleks Turystyczny.

Bałtów jest miejscem, które kryje wiele tajemnic. 160 milionów lat temu w tym miejscu znajdowała się wyspa należąca do archipelagu oblanego ciepłymi, płytkimi wodami. Po tamtejszych piaszczystych plażach przechadzały się dinozaury pozostawiając swoje ślady, które dziś możemy oglądać! Ślady znane były już od wieków, z tym że potężny odcisk stopy drapieżnika uznano za ślad diabła. Stąd nazwa najpopularniejszego tropu „Czarcia stopa”. Na historii tej wyrosło wiele legend, o których również usłyszymy w bałtowskim kompleksie.

Pełen atrakcji Bałtowski Kompleks Turystyczny

Jurapark Bałtów, Bałtowski Kompleks Turystyczny,

Jurapark Bałtów był pierwszym parkiem dinozaurów w Polsce. Przechadzając się wyznaczonym szlakiem przenosić się będziecie do kolejnych epok, w których królowały te potężne gady. Znajdziecie tam kilkadziesiąt naturalnej wielkości figur dinozaurów. Największe wrażenie robi oczywiście potężny, drapieżny tyranozaur oraz ogromny brontozaur. Możecie odwiedzić też Muzeum Jurajskie, gdzie zobaczycie skamieniałości nie tylko odnalezione w Polsce, ale także te z Madagaskaru, czy z Maroka. Na dociekliwych, w sekcji „Gondwana”, czeka paleontolog, który chętnie opowie o znaleziskach i pokaże wam skamieniałości, chociażby takie zęby rekina sprzed 50 mln lat!

Jednak nie poprzestano tylko na juraparku. Miejsce to z każdym rokiem się rozrasta tworząc kolejne, rozmaite atrakcje. I tak amerykański szkolny autobus podwiezie was do Bałtowskiego Zwierzyńca, dzieci pochłoną atrakcje Parku Rozrywki, cofniecie się do czasów dinozaurów w Kinie Emocji 5D i w Prehistorycznym Oceanarium 3D. W drodze do Zwierzyńca możecie zahaczyć o Park Miniatur, a na sam koniec odpocząć w Bałtowskim Browarze.

Bałtowski Kompleks Turystyczny – czy warto?

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Jurapark w Bałtowie, według nas, jest zdecydowanie warty odwiedzenia dla kogoś, kto szuka „dino przygody”. Figury dinozaurów są naturalnych wielkości, nie są mocno zniszczone, jak to ma miejsce w mniejszych juraparkach. Obok każdego z prehistorycznych gadów znajdziecie tablice informacyjne, więc spora dawka wiedzy gwarantowana. Dodatkowo wzbogacicie ją w Muzeum, czy u miłego pana paleontologa, który chętnie dzieli się swoimi znaleziskami i poopowiada Wam ciekawostki. Pomyślano też o najmłodszych uczestnikach wycieczek i do zwiedzania udostępnione są specjalne dino wózki, czy plac zabaw, na którym dzieciaki mogą pobawić się w paleontologów.

Jeśli chodzi o pozostałe atrakcje, polecamy zdecydowanie Prehistoryczne Oceanarium (choć dla naszej 3.5-latki było to zbyt straszne przeżycie), Kino 5D, Park Rozrywki dostosowany do dzieci w różnym wieku oraz Bałtowski Zwierzyniec.

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym spędzicie spokojnie cały dzień. Bilety możecie kupić na TEJ stronie

Bałtów – atrakcje poza Kompleksem

W okolicach Bałtowa jest co robić, więc możecie zaplanować tu cały weekend. Przełom rzeki Kamienna to okazja do aktywnego wypoczynku. Możecie wybrać spośród:

  • wypraw rowerowych – w okolicy Bałtowa dostępnych jest 40 tras rowerowych obejmujących obszar między Góami Świętokrzyskimi, a Powiślem. Jeśli nie macie swojego sprzętu, możecie wypożyczyć rower na terenie Kompleksu. Aplikację z trasami rowerowymi pobierzecie TUTAJ
  • wypraw 4×4 – okoliczne, leśne i polne ścieżki off-roadowe można pokonać samochodami 4×4. Główne trasy prowadzą polnymi trasami do Ujazdu, Sandomierza, Iłży, czy Opatowa
  • spływów kajakowych – obejmują malownicze tereny dolnego biegu rzeki Kamiennej i odcinek Wisły w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły
  • pieszych wędrówek – w okolicy znajdziecie mnóstwo szlaków pieszych i biegowych. Mapę szlaku znajdziecie TUTAJ
  • gier terenowych – dzięki nim odkryjecie tajemnice Bałtowa i okolic. Questy znajdziecie TUTAJ
  • wspinaczki skałkowej – odpowiednie do wspinaczki skałki znajdziecie w Bałtowie (Siekacze Dinozaurów), Podgrodziu (Skała Nihilistów) i Skokach Dużych.

Bałtowski Kompleks Turystyczny to fragment trasy z rozdziału „W poszukiwaniu polskich dinozaurów” z naszego nowego interaktywnego e-booka „Tajemnicza geo Polska”. Z pozostałej części rozdziału dowiecie się, gdzie zobaczyć autentyczne ślady dinozaurów. Przewodnik wkrótce trafi do sprzedaży. Stay tuned! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *