Centrum Geoedukacji w Wietrzni w Kielcach to idealne miejsce na weekend z dziećmi. Zabawa plus nauka to połączenie, które znajdziecie w tym miejscu. Nowoczesne Centrum pozwoli zrozumieć jak powstały Góry Świętokrzyskie, pokaże prehistoryczny, podwodny świat i pozwoli na dziecinnie łatwe eksperymenty wyjaśniające wiele zjawisk geograficznych.
W dawnym kamieniołomie na kieleckiej Wietrzni powstało nowoczesne Centrum Geoedukacji. Miejsce idealne, żeby wyjaśnić dzieciom, ale i dorosłym, o co chodzi z tymi jednymi z najstarszych Gór w Europie i pokazać, że miliony lat temu ten rejon wyglądał zupełnie inaczej, a do jego oglądania przydałby się batyskaf. Dzisiejsze Kielce leżały on na dnie morza! I to w okolicy równika.
Co zobaczycie w Centrum Geoedukacji w Wietrzni? Na głównym korytarzu znajdziecie wystawę czasową, a po zapoznaniu się z nią, zejdziecie pod wodę … tak wirtualnie 🙂 Całość zaaranżowano na podwodną kapsułę badawczą. Odkryjecie zatem podwodny świat sprzed setek milionów lat. Czyli prehistoryczne Świętokrzyskie. Zobaczycie prawdziwe skamieniałości znalezione na tym terenie oraz makiety stworzeń żyjących pod wodą. Poznacie też tetrapoda – pierwsze czworonożne zwierzę, które wyszło na ląd. A jego prawdziwe ślady możecie zobaczyć w Kamieniołomie Zachełmie niedaleko Centrum Geoedukacji.
Oprócz tego, będzie możliwość poeksperymentować na specjalnych, interaktywnych wystawach oraz cofnąć się w czasie w kapsule 5D podczas 9-minutowego filmu. Tuż przed wyjściem zobaczycie pomieszczenie przypominające wnętrze jaskini. W niej spotkacie największego drapieżnika ówczesnych mórz – rybę pancerną. Na dachu budynku dzieci będą mogły pobawić się w specjalnym geo-parku. Nie jest on jakiś spektakularny, ale można poczytać nieco o planetach Układu Słonecznego, czy sprawdzić jak działa zegar i kalendarz słoneczny.
Centrum Geoedukacji w Wietrzni – cennik i godziny otwarcia
Najlepsza informacja jest taka, że Centrum Geoedukacji w Wietrzni jest darmowe dla zwiedzających. Przed wizytą należy jednak dokonać rezerwacji. Centrum licznie odwiedzane jest przez grupy szkolne, więc może się okazać, że nie będzie już miejsc. Rezerwacji dokonacie pod TYM linkiem.
Godziny otwarcia są różne w zależności od dnia. Centrum zamknięte jest w poniedziałki i soboty. Zajrzyjcie po TEN link, aby sprawdzić godziny otwarcia. Na zwiedzanie musicie przeznaczyć około godziny.
Duży parking znajduje się tuż przed Centrum Geoedukacji.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂