Gagaty Sołtykowskie – ślady dinozaurów. Jak dojechać i czy warto?

W lasach miejscowości Gagaty Sołtykowskie w Województwie Świętokrzyskim ukryte są ślady dinozaurów liczące nawet 200 mln lat! To wyjątkowa atrakcja dla dzieci w pobliżu Kielc. Ale i dorosłym działają na wyobraźnię najprawdziwsze ślady dinozaurów, które przechadzały się po tutejszej, pradawnej Polsce.

Województwo Świętokrzyskie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski ze względu na bogactwo atrakcji geologicznych. W końcu to tu znajdują się jedne z najstarszych gór w Europie. Tu też znajdziecie dowody na to, że w Polsce istniały wulkany. No i w końcu to w Województwie Świętokrzyskim natraficie na prawdziwe śladu dinozaurów sprzed wielu milionów lat. Rezerwat Gagaty Sołtykowskie jest jednym z najbardziej znanych stanowisk, gdzie można takie ślady dinozaurów zobaczyć.

Gagaty Sołtykowskie jak dojechać

Gagaty Sołtykowskie znajdują się zaledwie 40 minut drogi z Kielc. Musicie dotrzeć na drogę nr 42 na Płaczków. Po chwili znak na Gagaty Sołtykowskie nakazuje skręcić w lewo. Droga szutrowa zaprowadzi was na leśny parking. Stamtąd spacerem po około 30 minut dotrzecie do urokliwych drewnianych mostów nad mokradłami, a tuż za nimi znajdziecie już stanowisko ze śladami dinozaurów. Nie jest to oznakowany szlak, ale z pewnością się nie zgubicie. Co jakiś czas postawione są tabliczki kierujące turystów we właściwe miejsce. Poniżej macie mapę trasy z parkingu leśnego do rezerwatu.

Gagaty Sołtykowskie ślady dinozaurów

Pod drewnianą wiatą, która ma chronić przed erozją, wyraźnie widać kilkanaście śladów pozostawionych przez dinozaury. Znajdziecie tam ślady gigantycznych zauropodów oraz kilka trójpalczastych śladów drapieżnych dinozaurów. Gagaty Sołtykowskie są wyjątkowe dla naukowców z całego świata, ponieważ dostrzec można tropy całej grupy wędrujących zauropodów wraz z młodymi osobnikami, co jest dowodem, że żyły one w stadzie. Na terenie rezerwatu odkryto również jeden z największych w Polsce, bo aż sześćdziesięciocentymetrowy trop drapieżnego allozauropoida.

Tropy powstały w dawnej dolinie rzecznej w mulasto-gliniastym podłożu. Ale to nie wszystko! Ciekawostką jest fakt, że odnaleziono tam także skamieniałości rosiczki. To drapieżna roślina hodowana również dzisiaj. Jest jednak jedna różnica. Dziś wielkością przypomina małe rośliny doniczkowe. W czasach dinozaurów sięgała nawet 3 metrów wysokości.

Cały trasa wycieczki śladami dinozaurów wraz z ciekawostkami i interaktywnymi linkami znajduje się w naszym nowym e-booku „Tajemnicza geo Polska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *