Medjugorie. Na kolanach na szczyt Góry Objawień

Medjugorie

Medjugorie to jedno z najbardziej znanych w Europie kierunków pielgrzymek. Rocznie na Górę Objawień wspina się blisko ćwierć MILIONA ludzi. Jedni z nadzieją uzdrowienia i nawrócenia inni z czystej ciekawości. I mimo że Kościół nie uznał objawień maryjnych w Medjugorie, pielgrzymi od kilkudziesięciu lat z wiarą wędrują na szczyt. Nawet na kolanach.

Wszystko zaczęło się w 24 czerwca 1981 roku, kiedy to 6 dzieci ujrzało Matkę Boską u podnóża góry Crnica w Medjugorie. Podobno trójce z nich ukazuje się do dnia dzisiejszego. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, w licznych orędziach namawia do wszelkiej pobożnej praktyki oraz  pokuty. Podobno też przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata. Podobno. Bo Kościół objawień maryjnych w Medjugorie nie uznał. A tłumaczy się to innym niż zwykle zachowaniem domniemanej zjawy (tu pozwala nadepnąć na swój welon, tam daje się dotknąć, pojawia się i nagle znika i takie inne psikusy). Jednak oficjalne stanowisko Kościoła ani trochę nie zahamowało turystyki pielgrzymkowej w ten rejon świata.

Kiedy docieramy na miejsce, na pobliskim parkingu aż roi się od autokarów z pielgrzymami. Wzdłuż chodników porozstawiane są stragany z dewocjonaliami. Znajdą się i obrazki z Janem Pawłem II.

Medjugorie

Dochodząc do podnóża Góry Objawień stajemy jak wryci. Nie to że ukazała nam się Maryja. Chodzi o to, że mocno wydeptany “szlak” pokryty jest w całości ostrymi, mało stabilnymi kamieniami. Brak tam schodów wyżłobionych w skałach. Aby wejść na niektóre kamienie, trzeba porządnie zadrzeć nogę. W sandałach podejście byłoby sporą nieodpowiedzialnością. A 95% wdrapujących się na górę, to osoby w wieku emerytalnym. Niektórzy wchodzą na górę … na kolanach. Wiara czyni cuda. Serio!

Medjugorie

Co jakiś czas po drodze natrafiamy na stacje drogi krzyżowej, pod którymi gromadzą się tłumy. Z każdej strony dochodzą dźwięki modlitwy. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się pomnik Matki Boskiej upamiętniający miejsce pierwszego objawienia. Na szczycie ciężko jest mówić o jakimś mistycyzmie. Tłumy ludzi, z których każdy chce mieć zdjęcie pod krzyżem.

Medjugorie

Medjugorie – jak dojechać?

Wielu turystów przebywających w Mostarze, zahacza o Medjugorie. Do położonego około 60 km miasteczka dostać się jest niezwykle łatwo. Na lokalnym dworcu autobusowym w Mostarze wystarczy wsiąść w autobus do Medjugorie, który odjeżdża co około 2 godziny. Pamiętajmy jednak, że ostatni autobus w kierunku Mostaru odjeżdża o 19.45. Koszt takiej wycieczki to około 7 zł w jedną stronę. W niedzielę autobusy do Medjugorie niestety nie kursują.

Jak dojść na Górę Objawień? Po wyjściu z autobusu, naszym oczom od razu okażą się dwie białe wieże kościoła. Wystarczy iść w ich kierunku, a następnie na lewo od kościoła cały czas poruszać się asfaltową drogą. Z resztą działa tu zasada “idź za tłumem”.

Medjugorie

Wodospady Kravica

Niedaleko miasteczka Medjugorie znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni i Hercegowienie – Wodospady Kravica. Zdecydowanie warto siętam wybrać choć na jeden dzień, żeby zażyć ochładzającej bryzy wodospadów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *