Medjugorie
Strona główna

Medjugorie. Na kolanach na szczyt Góry Objawień

Medjugorie to jedno z najbardziej znanych w Europie kierunków pielgrzymek. Rocznie na Górę Objawień wspina się blisko ćwierć MILIONA ludzi. Jedni z nadzieją uzdrowienia i nawrócenia inni z czystej ciekawości. I mimo że Kościół nie uznał objawień maryjnych w Medjugorie, pielgrzymi od kilkudziesięciu lat z wiarą wędrują na szczyt. Nawet na kolanach.

Wszystko zaczęło się w 24 czerwca 1981 roku, kiedy to 6 dzieci ujrzało Matkę Boską u podnóża góry Crnica w Medjugorie. Podobno trójce z nich ukazuje się do dnia dzisiejszego. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, w licznych orędziach namawia do wszelkiej pobożnej praktyki oraz  pokuty. Podobno też przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata. Podobno. Bo Kościół objawień maryjnych w Medjugorie nie uznał. A tłumaczy się to innym niż zwykle zachowaniem domniemanej zjawy (tu pozwala nadepnąć na swój welon, tam daje się dotknąć, pojawia się i nagle znika i takie inne psikusy). Jednak oficjalne stanowisko Kościoła ani trochę nie zahamowało turystyki pielgrzymkowej w ten rejon świata.

Kiedy docieramy na miejsce, na pobliskim parkingu aż roi się od autokarów z pielgrzymami. Wzdłuż chodników porozstawiane są stragany z dewocjonaliami. Znajdą się i obrazki z Janem Pawłem II.

Medjugorie

Dochodząc do podnóża Góry Objawień stajemy jak wryci. Nie to że ukazała nam się Maryja. Chodzi o to, że mocno wydeptany „szlak” pokryty jest w całości ostrymi, mało stabilnymi kamieniami. Brak tam schodów wyżłobionych w skałach. Aby wejść na niektóre kamienie, trzeba porządnie zadrzeć nogę. W sandałach podejście byłoby sporą nieodpowiedzialnością. A 95% wdrapujących się na górę, to osoby w wieku emerytalnym. Niektórzy wchodzą na górę … na kolanach. Wiara czyni cuda. Serio!

Medjugorie

Co jakiś czas po drodze natrafiamy na stacje drogi krzyżowej, pod którymi gromadzą się tłumy. Z każdej strony dochodzą dźwięki modlitwy. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się pomnik Matki Boskiej upamiętniający miejsce pierwszego objawienia. Na szczycie ciężko jest mówić o jakimś mistycyzmie. Tłumy ludzi, z których każdy chce mieć zdjęcie pod krzyżem.

Medjugorie

Medjugorie – jak dojechać?

Wielu turystów przebywających w Mostarze, zahacza o Medjugorie. Do położonego około 60 km miasteczka dostać się jest niezwykle łatwo. Na lokalnym dworcu autobusowym w Mostarze wystarczy wsiąść w autobus do Medjugorie, który odjeżdża co około 2 godziny. Pamiętajmy jednak, że ostatni autobus w kierunku Mostaru odjeżdża o 19.45. Koszt takiej wycieczki to około 7 zł w jedną stronę. W niedzielę autobusy do Medjugorie niestety nie kursują.

Jak dojść na Górę Objawień? Po wyjściu z autobusu, naszym oczom od razu okażą się dwie białe wieże kościoła. Wystarczy iść w ich kierunku, a następnie na lewo od kościoła cały czas poruszać się asfaltową drogą. Z resztą działa tu zasada „idź za tłumem”.

Medjugorie

Wodospady Kravica

Niedaleko miasteczka Medjugorie znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni i Hercegowienie – Wodospady Kravica. Zdecydowanie warto siętam wybrać choć na jeden dzień, żeby zażyć ochładzającej bryzy wodospadów.

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *