Sassi di Matera
Europa Strona główna Włochy

Sassi di Matera. Prawdziwa podróż w czasie

Sassi di Matera – stare miasto położone na zboczu, gdzie wychodzące wprost ze skał budynki stanowiły scenografię dla słynnego dramatu „Pasja”. Sama Matera położona jest na południu Włoch w regionie Basilicata. Jej stara część wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko dzięki wydrążonym w skale budynkom nadającym temu miejscu niepowtarzalny charakter. Podobno najstarsze z nich pochodzą jeszcze z paleolitu.

Zobacz też: Malta – subiektywny przewodnik

Przechadzając się wąskimi uliczkami ma się wrażenie, że wpadło się w jakąś dziwną pętlę czasu, która cofnęła nas 2000 lat wstecz. Wręcz wypatruje się za rogiem Barabasza, czy innego Piotra. Do tego widok na wąwóz rzeki Gravina. Coś pięknego.


Z drugiej strony wąwozu idealnie prezentuje się panorama Sassi. Widok na stare miasto w całej okazałości zauważony został przez Mel’a Gibson’a. Wzgórze posłużyło więc jako biblijna Golgota, gdzie ukrzyżowano Jezusa. Z resztą w skale do dziś tkwi metalowy element utrzymujący krzyż w pionie. W sumie niezły chwyt. Wystarczy pozostawić ledwo zauważalny element scenografii ze znanego filmu i miejsce nabiera turystycznego rozgłosu.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Piękne widoki. Kolejne miejsce warte odwiedzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *