Zamek Krzyżtopór. 10 ciekawostek o ruinach w Ujeździe

Podczas gdy na północy Polski rozkręcała się wojna polsko-szwedzka, Krzysztof Ossoliński rozpoczął budowę największego w tamtych czasach, warownego pałacu w Europie. A był to rok 1627. Do dziś z zamku Krzyżtopór pozostało około 90% ruin. I są to jedne z najbardziej imponujących i działających na wyobraźnie ruin w Polsce. Poznajcie 10 ciekawostek o zamku Krzyżtopór. 

1. Pałac warowny

W 1627 roku niejaki Krzysztof Ossoliński, szlachcic herbu Topór w odziedziczonej po ojcu wsi Ujazd, rozpoczął budowę imponującego pałacu o charakterze palazzo in fortezza. Był to ogromny pałac otoczony bastionami warownymi. Budowa trwała do roku 1644. Niestety Ossoliński nie nacieszył się zbytnio swoim dziełem, ponieważ zmarł … rok po zakończeniu budowy.

2. Największy pałac w Europie

Krzyżtopór był największym pałac w Europie zanim powstał Wersal. Twierdza ta miała 70 tys. m2, a same ogrody liczyły 1,6 ha. Na budowę pałacu użyto 200 tys. cegieł! Do dziś zachowało się 90 procent murów oraz 10 procent sklepień.

świętokrzyskie na weekend

3. Kurze jaja

Podobno przy budowie pałacu do zaprawy murarskiej dodano blisko milion kurzych jaj. Białko miało sprawić, aby zaprawa była bardziej wodoodporna.

4. Tajemnicza nazwa

Zamek w Ujeździe ma jedną z najbardziej tajemniczych nazw w Polsce. Na wjeździe znajdują się wizerunki krzyża na znak wiary i topora, który był symbolem herbu Ossolińskiego. Dawniej zamek nosił nazwę Krzysztopór. Był to więc najprawdopodobniej skrót od imienia właściciela i jego herbu – Krzysztof herbu Topór.

5. Symblika

Zamek naszpikowany jest symboliką. Ta najpopularniejsza dotyczy kalendarza. Podobno twierdza miała do niego nawiązywać. I tak okien jest tam tyle, ile dni w roku. Pokoi tyle, ile tygodni. Wielkich sal tyle, ile miesięcy.Cztery narożne baszty symbolizują kwartały.

6. Tajemny korytarz

Rodzina Ossolińskich zamieszkiwała w … Ossolinie. Podobno z pałacu w Ujeździe do niewielkiego zamku w Ossolinie prowadził podziemny, tajemny korytarz.  Jeśli byłaby to prawda, korytarz taki musiałby mieć imponującą długość 20 km. Miał on pełnić głównie rolę ewakuacyjną w przypadku oblężenia.

7. Litera W

Na wieży nad bramą wjazdową widniał tajemniczy hieroglif z literą W. Według wierzeń kabały (duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu) miała ona oznaczać wieczne trwanie danego miejsca. I coś w tym jest skoro ruiny zamku stoją do dziś w tak dobrym stanie. Skąd taka symbolika? Ossoliński mimo że był mocno wierzącym katolikiem, interesowała go astronomia, numerologia i właśnie kabała.

8. Szklany sufit z akwarium

Według niektórych zapisków, jedna z sal zamku Krzyżtopór miała szklany strop z … wielkim akwarium z egzotycznymi rybami. Biesiadnicy imprezowali więc pod szklanym dachem wypełnionym wodą. Podobno jednak podczas srogiej zimy, mróz rozsadził akwarium.

świętokrzyskie na weekend

9. Duchyyyy

Oczywiście nie ma zamku bez legendy o duchach. Komu życie miłe, ten nie powinien przekraczać bram zamku Krzyżtopór po zmierzchu. Wtedy bowiem korytarzami przechadza się sam Krzysztof Ossoliński, który nie zdążył nacieszyć się swoim dziełem. A wraz z nim, w oknach pojawia się Biała Dama, czyli żona Ossolińskiego, która umarła z żalu i tęsknoty tuż po śmierci męża.

zamek krzyżtopór

10. Wieki temu

A tak wyglądał zamek w czasach swojej świetności. Genialna rekonstrukcja pokazująca, jak okazała musiała być to budowla.

Zamek Krzyżtopór odwiedziliśmy podczas weekendowej podróży po województwie świętokrzyskim. Zobaczcie naszą trasę i top atrakcji po drodze: Świętokrzyskie na weekend. 8 miejsc, które warto zobaczyć [TRASA]

2 thoughts on “Zamek Krzyżtopór. 10 ciekawostek o ruinach w Ujeździe

  1. Jest dużo więcej ciekawostek o tym zamku. Trudno spisać wszystkie.
    Co do duchów zamku to jest odwiedzany przez Ossolińskiego Krzysztofa – Baldwina który jako husarz poległ w bitwie z Tatarami, Pojawia się wraz z koniem. Jest też duch wrednego psa pewnej dziedziczki która mieszkać miała w tym zamku. Miała psa który wróżył swej pani który z gości jest odpowiedni. Jeżeli pies szczekał na gościa to gościa skracano o głowę, a jeśli pies milczał albo się łasił gość uchodził z życiem i zdrowiem. Jeden z gości w końcu psa zabił i od tej pory duch psa strzeże ukrytych skarbów ukrytych za 7 żelaznymi furtami. Odebrać skarb może tylko osoba nieustraszona. Wspomniany tunel do Ossolina prawdopodobnie istniał w rzeczywistości. Zachował się fragment tajemniczego korytarza dochodzącego od tyłu zamku do połowy dziedzińca. Dalej zasypany do dziś nie zbadany. Zamek kiedyś posiadał tajne przejścia, ruchome ściany. Po 1950 r wszystkie takie niespodzianki zniszczono „dla bezpieczeństwa” odwiedzających.
    Spędził.em kiedyś na zamku 2 noce i ducha nie spotkałem. Może go przestraszyłem? A może nie byłem godny takich odwiedzin?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *