wyspy owcze trekking
Strona główna Wyspy Owcze

Wyspy Owcze – trekking najpiękniejszymi szlakami [TOP 7]

Wyspy Owcze to raj dla aktywnych turystów. Szlaków trekkingowych jest tam na pęczki i każdy znajdzie coś dla siebie. A piękne góry, ogromne, bezludne połacie i zieleń ciągnąca się po horyzont, zdecydowanie sprzyjają wędrówkom. Zobaczcie zatem propozycje najpiękniejszych tras trekkingowych na Wyspach Owczych.

Trekking na Slættaratindur – najwyższy szczyt  Wysp Owczych

Długość szlaku: 2.41 km w jedną stronę

Najwyższy szczyt Wysp Owczych znajduje się na wysokości 880 m n.p.m. I mimo że nie jest to imponująca wysokość, trekking może przynieść trochę niespodzianek. Już na samym początku może pojawić się problem ze znalezieniem początku szlaku, ponieważ nie jest on dobrze oznaczony. A znajduje się mniej więcej w połowie drogi między miejscowościami Gjógv i Eiôi. Trzeba wypatrywać przy drodze niewielkiego parkingu i drabinki, która przechodzi przez siatkę. Tam rozpoczyna się szlak. Mimo niewielkiej wysokości, zdecydowanie przydadzą się buty trekkingowe, czy kijki. A to ze względu na pogodę. Szansa na błotnistą drogę pełną śliskich kamieni, akurat w tym rejonie świata jest wyjątkowo duża. Momentami bywa też dość stromo, zwłaszcza na początku. Potem czeka was spokojny trawers, aby na sam koniec dostać się na szczyt obchodząc go dookoła. A na samej górze raczej płaska połać terenu.

wyspy owcze trekking

Źródło: faroequide.fo

Szlak turystyczny Saksun

Długość szlaku: 1,7 km w jedną stronę

Wioska Saksun to wyjątkowo klimatyczne miejsce. Podobno mieszka tam oficjalnie 30 osób, choć oprócz kilkoro turystów, nie widać tam nikogo. Za to miejsce jest jak z bajki. Kilka starych, drewnianych domków, których trawy pokryte są trawą, góry dookoła i jezioro w dolinie poniżej. Szlak łatwo jest zauważyć ponieważ rozpoczyna się w samej wiosce. Droga prowadzi cały czas w dół aż do poziomu laguny i dalej po czarnej jak smoła plaży przejść można aż do brzegu oceanu. Generalnie bardzo malownicza, spokojna, wręcz rodzinna trasa.

trasy trekkingowe wyspy owcze

Szlak turystyczny Midvágur

Długość szlaku: 9,6 km całość

To jeden z najpopularniejszych szlaków. Jeśli wam też Wyspy Owcze kojarzą się ze zdjęciem jeziora, z którego woda bezpośrednio wpada do oceanu, to szlak Midvagur prowadzi właśnie w to miejsce. Nie jest on trudny, choć dość długi. Ale wart wysiłku. Co ważne, od kwietnia 2019 wejście na szlak jest płatne. I to wcale nie mało. 200 koron od osoby (około 115 zł) to jednak sporo za wejście na szlak. Jeszcze gorzej, gdy ta sytuacja zaskoczyła nas totalnie, bo będąc tam w maju, jeszcze nikt w internecie nie zdążył takiej informacji podać. Zatem my was uprzedzamy 🙂

trasy trekkingowe wyspy owcze
co robić na wyspach owczych

A więc szlak prowadzi wydeptaną dróżką powyżej jeziora. Pod koniec dochodzi się do gigantycznych klifów, które pionowo wpadają do oceanu. Stamtąd ścieżka prowadzi w dół do poziomu jeziora. Szlak powrotny to już spacer wzdłuż wybrzeża aż do miasteczka Midvagur.

trasy trekkingowe wyspy owcze

Szlak turystyczny Gasadalur

Długość trasy: 1,9 km całość

Szlak biegnie dookoła miejscowości Gasadalur, wyjątkowo ciekawego miejsca, które jeszcze do lat 70-tych było odcięte od świata. Żeby się do niej dostać, oprócz helikoptera, albo łodzi, w grę wchodziła jedynie piesza wędrówka przez góry. Dziś do miasteczka prowadzi na szczęście tunel. Szlak turystyczny Gasadalur to raczej przyjemny spacer, którego główną atrakcją jest boski wodospad spadający prosto do oceanu. Sceneria jak z pocztówki.

trasy trekkingowe wyspy owcze

Szlak turystyczny Mykines

Długość szlaku: 7,2 km całość

Chyba najpopularniejszy szlak na Wyspach Owczych. Podobnie jak i całą wycieczka na wyspę Mykines. Szlak rozpoczyna się niedaleko lądowiska helikopterów. Początkowo pnie się dość mocno w górę po polanie, na której pasą się beztrosko owce. Po wejściu na grań szlak skręca w lewo i ciągnie się aż do samej latarni na krańcu wyspy. Po drodze szlak kilka razy pnie się do góry, żeby za chwilę znowu zejść w dół. A w czasie spaceru atrakcji nie brakuje. Po lewej stronie widać poszarpane wybrzeże Mykines, po prawej pionowo w dół spadające klify. Cała trasa usłana polaną, na której pasą się owce, a w niewielkich zagłębieniach przesiadują maskonury. No generalnie bajka. Wejście na szlak Mykines jest płatne 100 koron od osoby. Od maja 2019 bilet można zarezerwować online na stronie mykines.fo . Co ważne, wejście na szlak jest możliwe jedynie w godzinach 11-17, co akurat wiąże się z godzinami kursowania promów na wyspę.

trasy trekkingowe wyspy owcze
trasy trekkingowe wyspy owcze
trasy trekkingowe wyspy owcze
co robić na wyspach owczych
co robić na wyspach owczych

Szlak wędrowny  Gjógv – Fjallið – Gjógv

Długość szlaku: 6.5 km całość

To szlak, z którego rozciąga się fenomenalny widok na miasteczko Gjogv otoczone górami i sąsiednie wyspy archipelagu. Trasa mocno pnie się w górę po nowo wybudowanych, drewnianych schodach. W czasie wspinaczki znajduje się otwarta bramka ze skrzynką na dobrowolną opłatę za szlak. Chyba, że od maja 2019 coś się zmieniło i opłata jest obowiązkowa. Po wspinaczce schodami, chwila odpoczynku na wyjątkowo fotogenicznej ławeczce, aby dalej wspiąć się na szczyt klifu. Tym razem już wyżłobionymi w ziemi „schodkami”. Ze szczytu, przy niemiłosiernym wietrze, podziwiać można widok na sąsiednie wyspy.

podróżowanie w ciąży

Szlak turystyczny Kellur

Długość szlaku: 4,3 km całość

Szlak zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych. Zwłaszcza, jeśli chodzi o jego finisz. Rozpoczyna się w miasteczku Trollanes. Jest dobrze oznaczony i wydeptany, więc z pewnością nie będzie problemu z jego znalezieniem. Podobnie jak większość szlaków, pnie się wzdłuż klifów. Po nietrudnej wspinaczce, w końcu dotrzecie do słynnej latarni morskiej. Widok wręcz magiczny! O ile nie będzie w tym czasie mgły 🙂

trasy trekkingowe wyspy owcze
trasy trekkingowe wyspy owcze
trasy trekkingowe wyspy owcze
trasy trekkingowe wyspy owcze
co robić na wyspach owczych

Chcielibyście wybrać się z nami na Wyspy Owcze w następnym roku i w doborowym towarzystwie poszwędać się tymi wszystkimi szlakami? Zajrzyjcie na nasz Projekt Przygoda!

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

    1. Joanna Wnuk says:

      Dziękujemy! 🙂 Zatem życzymy rychłego wykorzystania wpisu w praktyce 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *