W jurajskim Olsztynie byliśmy już kilka razy, ale Góry Towarne odwiedziliśmy dopiero niedawno. A to właśnie stamtąd rozciąga się idealny widok na zamek w Olsztynie. To tam można podziwiać jaką grubą robotę wykonał lądolód w czasie ostatniego zlodowacenia i tam można odwiedzić jaskinie, w której bytował człowiek kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Zatem warto!
Jurajski Olsztyn to nie tylko ruiny zamku. W okolicy dzieje się o wiele więcej. Pomijając Góry Sokole wraz ze swoimi jaskiniami (to na oddzielny wpis), kilka kilometrów dalej znajdują się Góry Towarne. Znajdują się 3 km od Olsztyna, obok miejscowości Kusięta. To wapienne wzgórza z dwoma szczytami rozdzielonymi doliną. Tworzą je Góry Towarne Duże z najwyższym wzniesieniem 348,7 m n.p.m. oraz Góry Towarne Małe, położone bardziej na południe i osiągające wysokość 334,1 m n.p.m. To stamtąd rozciąga się piękna panorama na okolicę z ruinami zamku w Olsztynie w roli głównej. Sama nazwa pochodzi od towarów, które w tamtejszych jaskiniach chowali kupcy wędrujący do i z Krakowa.
Bogata historia
W ścianach skał można dostrzec muszle, wzniesienia poprzecinane są korytarzami jaskiń, a sam kształt gór też nie jest przypadkowy. Wygląda na to, że grubo się tam działo. Bagatela 160 milionów lat temu (sic!) cały ten teren przykrywało ciepłe morze, a wapienne części wzgórz to nic innego jak skamieniałe szczątki organizmów żyjących w owym morzu. Stąd muszle. Jaskinie z kolei utworzyły się kilka milionów lat temu, kiedy wysoko położone wody podziemne wypłukiwały wapień drążąc w skałach korytarze. Z kolei sam kształt wzniesień to sprawka lądolodu, który zaorał ten teren jakieś 300 tysięcy lat temu. W profilu tych wzgórz widać wyraźnie powierzchnię wygładzoną od strony nasuwania się lodu i prawie pionowe ściany z dużymi blokami oderwanych skał po stronie przeciwnej. Jakby miało to komuś zmienić świat, to jest to przykład mutonów lodowcowych. Bang! Koniec lekcji geografii.
Jaskinie w Górach Towarnych ze szczątkami ludzi
W masywach znajdują się 4 jaskinie. W Jaskini Towarnej, zwanej Niedźwiedzią znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi z czasów paleolitu (tak, było to dawno – jakieś 10-30 tysięcy lat temu). Jaskinia ta jest połączona niewielkim przejściem z Dzwonnicą. Tam z kolei znajdują się rzadko spotykane nacieki skalne, tzw. mleka wapienne. Łączna długość korytarzy wynosi 170 metrów. W Towarnych Górach znajdziecie też 47-metrową Jaskinię Cabanową z niezłymi stalaktytami i stalagmitami. Obok jest także Jaskinia Kopana.
Cały teren nie jest ogrodzony, a wejście nie jest płatne. Choć może się to kiedyś zmienić widząc quady i crossy ochoczo rozjeżdżające teren. Tak czy inaczej, okolice Olsztyna to idealne miejsce na weekendowy, aktywny wypoczynek.