PODRÓŻE PO POLSCE Strona główna

Zamek Wleń, czyli najstarszy zamek w Polsce i jego tajemnice

Nad Doliną Bobru na Dolnym Śląsku wznosi się najprawdopodobniej najstarszy zamek w Polsce. Pierwsza murowana budowla zamku (Dom Romański) powstała już w 1160 roku i jednocześnie uznawana jest za najstarszy świecki budynek na Śląsku. Ale Zamek Wleń jest niezwykły pod jeszcze jednym kątem. Zobaczcie tajemnice najstarszego zamku w Polsce.

Źródło: youtube.com/printscreen

Na Górze Zamkowej we Wleniu już w 1160 roku postawiono pierwsze kamienie pod budowę zamku. Książę Bolesław Wysokie rozpoczął budowę od tak zwanego Domu Romańskiego. Na początku XIII wieku dobudowano kaplicę, obwód obronny, czy sześcienną wieżę, którą w XV wieku przebudowano na typowo cylindryczną. Niestety znaczna część zamku została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. W dobrym stanie zachowała się wieżą, z której dziś podziwiać można piękną panoramę ma Dolinę Bobru, Góry i Pogórze Kaczawskie, czy Góry i Pogórze Izerskie.

Zamek Wleń – nie tylko najstarszy zamek w Polsce

Zamek Wleń, oprócz tego, że to najstarszy zamek w Polsce, kryje w sobie jeszcze jedną niezwykłość. Góra Zamkowa to nic innego jak wygasły wulkan o kopulastym kształcie, a tuż obok murów zamku możecie natrafić na liczne lawy poduszkowe. Najciekawsze jest to, że lawa ta zastygła … pół miliarda lat temu na dnie głębokiego morza. Właśnie tak! We wczesnym paleozoiku teren dzisiejszego Dolnego Śląska leżał na dnie morza, a podwodny wulkanizm działał w najlepsze. Lawa, która przedostawała się przez szczeliny, momentalnie zastygała na dnie morza tworząc tak zwane poduszki.

Zobacz też: Zamek Grodziec – warownia na szczycie wulkanu

Zamek Wleń – dojazd, parkingi

Dojazd do Wlenia najlepiej zaplanować z Jeleniej Góry. Do pokonania będzie niecałe 30 minut drogi. Z Wrocławia trasą A4 będzie trzeba liczyć nieco ponad półtorej godziny. Jako że nie ma możliwości zaparkowania pod samym zamkiem, możecie się do niego dostać na dwa sposoby. Pierwszy to około 10-minutowy spacer od Wleńskiego Gródka. Turyści zostawiają samochody wzdłuż dość wąskiej drogi. My wybraliśmy drugą opcję, czyli zielony (jest też żółty) szlak z Wlenia. Po zaparkowaniu auta w centrum miasteczka, wybraliśmy się na około 30-minutowy spacer wulkanicznymi stokami Góry Zamkowej. Możecie też zaparkować auto na parkingu tamtejszego sklepu Dino.

Który szlak wybrać? Tablice w centrum Wlenia pokazują, że na dojście do zamku Wleń zarówno szlakiem żółtym, jak i zielonym potrzeba około 25 minut. Z tym że szlak zielony jest nieco łagodniejszy, więc będzie lepszy, gdy podróżujecie z dziećmi. Obydwa szlaki pokrywają się ze sobą w pewnej części i rozdzielają w lesie porastającym Górę Zamkową.

Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂

Zamek Wleń – cennik i godziny otwarcia

Zamek Wleń otwarty jest codziennie całym rokiem. Od maja do października w godzinach 10 – 18, a od listopada do kwietnia 10 – 16. Za bilet normalny zapłacicie 8 zł, a ulgowy 6 zł (do 4 roku życia wejście za darmo) – stan na lipiec 2023.

Dolina Bobru, podobnie jak i Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się w planie weekendowej wycieczki z naszego nowego przewodnika „Tajemnicza geo Polska”. A w nim mnóstwo geo ciekawostek o Polsce, interaktywnych ikon i inspiracji do rodzinnych wycieczek!

Pobierz darmowy rozdział i ruszaj w drogę! 🙂

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *