Strona główna

Najdziwniejsze tradycje świąteczne na świecie

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez rodzinnych spotkań przy wigilijnej kolacji, bez wyczekiwania Św. Mikołaja i choinki obwieszonej kolorowymi bombkami. Ale czy mieszkańcy innych krajów kojarzą święta tak samo? Niekoniecznie! Niemieckie choinki obwieszone są ogórkami, a Austriacy zamiast czekać na Św. Mikołaja, drżą przed jego złym, rogatym bratem. Zobaczcie najdziwniejsze tradycje świąteczne na świecie.

Tradycje świąteczne na świecie

1.Zły brat Św. Mikołaja

Austriackim dzieciom okres przedświąteczny kojarzy się raczej z czymś mniej przyjemnym. 5 grudnia ze strachem spoglądają przez okno, czy aby w pobliżu nie kręci się Krampus – zły brat Św. Mikołaja, który czyha na niegrzeczne dzieci z rózgą. W Noc Krampusa po miastach kręci się wyjątkowo dużo takich typów spod ciemnej gwiazdy, przypominających raczej demona. Kozie rogi, przerażająca twarz i rózga w dłoni. Istny diabeł. Eh… tradycje świąteczne na świecie mogą przyprawić o zawrót głowy.

2. Drzewo bananowe zamiast choinki

Pachnąca lasem choinka to nie taka oczywistość w święta Bożego Narodzenia. W niektórych egzotycznych krajach nie łatwo o świerk. Trzeba więc radzić sobie w inny sposób. Mieszkańcy Indii, którzy chcą celebrować Boże Narodzenie, zamiast choinki ozdabiają drzewo…bananowca lub mangowca.

3. KFC zamiast rodzinnej kolacji

Japończycy to w większości buddyści, którym jednak wyjątkowo spodobało się zachodnie Boże Narodzenie. Nie to, żeby od razu biegli na Pasterkę. Oni po prostu lubią świąteczną atmosferę. Przyozdabiają więc domy choinkami, dmuchanymi mikołajami, a wigilijną wieczerzę spędzają w… KFC. Kucharze nie nadążają w przygotowywaniu kubełków kurczaka, a na zewnątrz kolejka wciąż się powiększa. W tym dniu restauracja notuje największy utarg z całego roku!

4. Do kościoła na rolkach

W noc wigilijną, Caracas, stolica Wenezueli, staje się najbardziej sportowym miastem świata. Ruch samochodowy zamiera, a mieszkańcy jeżdżą do kościoła na rolkach.

5. Ogórki na choince

Co tam okrągłe bombki. Co tam cukierki, czy ciasteczka. Niemcy na choince zawieszają… ogórki. Oczywiście nie te prawdziwe. Bombka w kształcie pikla chowana jest między gałązkami. Dziecko, które pierwsze ją znajdzie, dostanie dodatkowy prezent. Jest więc o co walczyć!

6. Pajęczyny i pająki

Na ukraińskiej choince może nie znajdziecie ogórków, ale już pajęczyny i włochate pająki z pewnością. A wszystko za sprawą legendy, według której biedna kobieta nie miała pieniędzy na kolację wigilijną, ani nawet przystrojenie choinki. Sprawę rozwiązał… pająk. Kiedy kobieta obudziła się rano, ku swojemu zdziwieniu ujrzała, że choinka ozdobiona jest pajęczyną, która potem zamieniła się w złoto.

7. Świąteczne kupy

Coś dla ludzi o mocnych nerwach. Wiecie skąd biorą się pyszności na stołach i prezenty według Katalończyków? Ze świątecznej kupy. Zrobiona z małego pieńka z namalowaną buzią caga tio, od początku grudnia sadzana jest przy stole, aby mogła jeść co popadnie. Dzięki temu w noc wigilijną „wydala” prezenty, smakołyki i inne dobroci 🙂

8. Wiedźma zamiast Św. Mikołaja

Kojarzycie straszną Babę Jagę, co to straszyło się nią dzieci? Włoskie maluchy na taką wiedźmę czekają z utęsknieniem. No, może nie te niegrzeczne, bo na nich zamiast prezentu czeka cebula, czosnek albo węgiel. Grzecznym dzieciom La Befana z zakrzywionym nosem przynosi wymarzone prezenty.

9. Słomiana koza

W szwedzkim mieście Gavle, w centrum zamiast choinki staje gigantyczna, słomiana koza z przyozdobionymi rogami. Po świętach zazwyczaj kończy ona tak samo, jak tęcza na Placu Zbawiciela.

10. Puste miejsce przy stole

Tradycje świąteczne na świecie potrafią zadziwiać. Ale spójrzmy na Polską Wigilię. Czy wiecie, że zostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole dla zmarłego członka rodziny, to typowo polska tradycja, której na próżno szukać w innych krajach.  My w ten sposób okazujemy szacunek zmarłemu oczekując jednocześnie pomyślności na nadchodzący rok.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *