Półwysep Snæfellsnes
Islandia Strona główna

Półwysep Snaefellsnes i Islandia zachodnia – ATRAKCJE, CO ZOBACZYĆ

Każda część Islandii jest magiczna. Każda ma do zaoferowania coś innego. Na południu powspinacie się na lodowce i zobaczycie wybuchający gejzer. Na wschodzie przejedziecie się wysoko w chmurach wzdłuż fiordów. Na północy zobaczycie największe pola geotermalne i potężne wodospady. Na Fiordach Zachodnich poczujecie się jak w parku jurajskim, a na zachodzie zobaczycie Islandię w miniaturze. I w tym wpisie będzie właśnie o zachodzie i półwyspie Snaefellsnes.

Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego Islandia zachodnia i półwysep Snaefellsnes nadal są zdecydowanie mniej popularne niż Golden Circle. A gwarantują te same doznania, z tym że z mniejszą ilością turystów. Choć to z roku na rok się zmienia. Widać to np. przy chyba najpopularniejszej atrakcji, znanej każdemu z widokówek. Zrobić zdjęcie górze Kirkjufell i nie dostać z selfisticka w głowę to sukces …  A kiedy byliśmy tam pierwszy raz 5 lat temu, w tym miejscu, w sezonie nie było żywej duszy. W każdym razie półwysep Snaefellsnes i Islandia zachodnia to jedne z najpiękniejszych wodospadów na Islandii, lodowce, wulkany, na których szczyt można się wdrapać, mroczne i poszarpane klify, czarne plaże. Słowem, Islandia w miniaturze.

Półwysep Snæfellsnes

Półwysep Snaefellsnes – CO ZOBACZYĆ?

Gerduberg Cliffs – to bazaltowe kolumny o niezwykle regularnym kształcie. Powstały z płynącej lawy, schłodzonej przez morze. Mają ok. 1,5 metra szerokości i od 7 do 14 metrów wysokości.

Ytri Tunga Beach – plaża, która jest trzecim najpopularniejszym miejscem na Islandii, gdzie można zobaczyć wylegujące się foki.

Półwysep Snæfellsnes

Búðir – znajduje się tam czarny jak smoła, typowy islandzki kościółek wraz z niewielkim cmentarzem. Na tle gór robi mistyczne wrażenie. Kawałek za kościołem jest plaża Buda Beach.

Półwysep Snæfellsnes
Półwysep Snæfellsnes

Rauðfeldsgjá – kozacki i tajemniczy wąwóz, do którego trafia się przechodząc przez sekretną, wąziutką ścieżkę, a raczej przeskakując po kamieniach rzeczki, która przez niego przepływa.

Półwysep Snæfellsnes


Snæfellsjokull – lodowiec, od którego nazwę wziął półwysep. Jak to na Islandii bywa, jest to dokładnie stratowulkan, którego szczyt przykrywa lodowiec. To właśnie tu Juliusz Verne umieścił akcję swojej książki „Podróż do wnętrza ziemi”.

Arnarstapi – urokliwa wioska położona niedaleko lodowca Snæfellsjökull. Jej okolice obfitują w piękne tereny, np. zatoka Dritvík, gdzie można podziwiać fantazyjne formacje skalne.

Londrangar – czarne, poszarpane klify, o które groźnie rozbijają się fale oceanu. Wiosną są siedliskiem tysiąca rozwrzeszczanych ptaków.

Półwysep Snæfellsnes


Saxhólar Crater – krater wygasłego wulkanu, na który można wejść po metalowych schodach. A z góry podziwiać możecie panoramę pełną dawnych wygasłych wulkanów, zapadłych kalder i czarnych pól lawowych porośniętych mchem.

Półwysep Snæfellsnes
Półwysep SnæfellsnesSkarðsvík Beach – to niewielka, ale za to urokliwa plaża inna niż wszystkie. A inna ponieważ pokryta jasnym piaskiem niczym nad Bałtykiem. Otoczona jest przez czarną zastygłą lawę.

Öndverðarnes lighthouse – 5 km dalej znajduje się charakterystyczna pomarańczowa latarnia.

Kirkjufell – symbol półwyspu i temat połowy pocztówek z Islandii. Przepiękna góra o stożkowym kształcie oraz wodospady po drugiej stronie ulicy to krajobraz idealny. Zwłaszcza na oglądanie zorzy polarnej. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bo ilość turystów przeraża.

Deildartunguhver – największe źródło termalne na Islandii, w ciągu sekundy wypływa z niego około 180 l wody o temperaturze około 100 °C. Jest to również największe gorące źródło w Europie.


Hraunfossar – wodospad, który składa się z ponad stu niewielkich wodospadów wypływających z porowatej skały lawowej. Ciąg kaskad i strumyków spływa po jego zboczu na długości ponad 700 metrów do turkusowej wody rzeki Hvítá. Jest to jeden z najbardziej malowniczych wodospadów na Islandii.Barnafoss – wodospad położony w sąsiedztwie Hraunfossar. Jego nazwa oznacza „wodospad dzieci” i związana jest z historią dwóch dzieci, które w wigilijną noc utonęły w jego wodach.

Półwysep Snaefellsnes jest zaledwie 2 godziny jazdy samochodem od Reykiaviku. To idealna alternatywa dla najbardziej popularnego Golden Circle. Dzięki bliskości, stolica może być więc bazą wypadową do jednej z najbardziej urokliwych części Islandii. I to na dodatek Islandii w miniaturze
🙂

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. Islandia jak cudowna…ale klimat robią ludzie…czyli Wy…Ja….Babka 😀 😀

    1. Joanna Wnuk says:

      i makaron z kiełbą 😀

  2. Pięknie. Krajobrazy zachwycające, momentami nie z tej planety. Pozostaje mi mieć nadzieję, że kiedyś pozachwycam się Islandią osobiście.

  3. Pięknie. Krajobrazy zachwycające, momentami nie z tej planety. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że kiedyś pozachwycam się Islandią osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *