Vardzia jak dojechać
Gruzja Strona główna

Vardzia – tajemnicze miasto skalne w Gruzji [ Jak dojechać]

Vardzia to miejsce niezwykłe i tajemnicze. Dawniej ukryte przed światem, po tragicznym trzęsieniu ziemi odkryło swe tajemnice. Dziś to jedna z największych atrakcji Gruzji. I zdecydowanie warto ją odwiedzić. 

Vardzia – trochę historii

Vardzia to niesamowity zespół miejski powstały w ścianach głębokiego kanionu rzeki Mtkwari. Początki Vardzi sięgają 1184 roku, kiedy to zaczęto drążyć pierwsze tunele w twardych skałach kanionu. Fundatorką miasta była najwybitniejsza królowa Gruzji – Tamar. Od niej też wywodzi się legenda, która tłumaczy nazwę miasta skalnego. Podobno kilkuletnia Tamar, podczas wyprawy orszaku królewskiego do Mescheti, zgubiła się. W czasie poszukiwań zawołała do króla: „var dzia”, czyli ” jestem wujku”. I od tego momentu, miejsce to nazywane jest Vardzią.

Vardzia była tajemniczym, zakamuflowanym miastem, którego korytarze prowadziły wgłąb ścian Wyżyny Eruszeckiej. Do wnętrza miasta można było dostać się jedynie ukrytymi tunelami z poziomu rzeki. Jednak w XIII wieku misterną konstrukcję poważnie uszkodziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło 2/3 miasta odkrywając jego oblicze przed światem. Kolejny potężny cios miasto otrzymało od Persów, którzy najechali ten teren w XVI wieku. Zrabowali wszystkie kosztowności, zniszczyli wiele z dorobku materialnego, a mieszkańców wymordowali lub uprowadzili jako niewolników.

Vardzia jak dojechać

Po 1991 roku, kiedy już Gruzja odzyskała niepodległość, Vardzia stała się idealnym miejsce kultu religijnego. Zamieszkali w niej mnisi. Dziś zajmują oni niewielką część kompleksu, a pozostała większość udostępniona jest do zwiedzania.

Vardzia jak dojechać

Vardzia – zwiedzanie, bilet wstępu

Na zwiedzanie możecie przeznaczyć około 2 godzin. To minimalny czas, żeby na spokojnie odwiedzić liczne komnaty i pieczary. Żeby zgubić się w zawiłych, wydrążonych głęboko w skale korytarzach, czy odwiedzić skalną świątynię z wciąż widocznymi malunkami na ścianach.

Vardzia jak dojechać

Vardzia jak dojechać

Vardzia jak dojechać

Zwiedzanie miasta skalnego będzie wymagało pokonania wielu stopni. Miasto jest bowiem położone na 13 poziomach, na których łącznie znajdziecie ponad 250 komnat! Przydadzą się też wygodne buty. Klapki zdecydowanie nie wskazane.

Bilet wstępu do Vardzi to koszt 7 lari, czyli około 10 zł. I tak, zdecydowanie warto!

Vardzia – jak dojechać?

Vardzia położona jest w historycznym regionie Meschetia. Do miasta najlepiej dostać się z miejscowości Achalciche położonej w odległości 40 km. Dojedziecie tam z głównego dworca marszrutką. Koszt to 5 lari. Pamiętajcie tylko, żeby dobrze rozplanować wycieczkę godzinowo, bo marszrutki nie jeżdżą tam często.

Marszrutki do Vardzi odjeżdżają o 10.30, 12.30. Natomiast z powrotem o 13.30 i 15.00. Muzeum czynne jest od 10 do 17. W internecie pojawia się informacja, że nie czynne jest w poniedziałki, co jest nieprawdą. My zwiedzaliśmy Vardzię właśnie w poniedziałek.

A o planie na tygodniowy wypad do Gruzji przeczytacie w poście: Gruzja na tydzień. 7 miejsc MUST SEE

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. maro says:

    Cześć, Jak to z tą Wardzią jeśli chodzi o godziny otwarcia ? Jest wersja że codziennie do 19.00. Druga ,że do 17.00 I nieczynne w poniedziałki . U Was jeszcze inaczej ?

    1. Joanna Wnuk says:

      Godziny otwarcia spisalismy z kasy biletowej także jest to raczej prawda;) a co do poniedzialkow otwartych, to my byliśmy właśnie w poniedziałek. Chyba ze cos zmieniło sie od konca roku 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *