Grenlandia latem. Co robić na największej wyspie świata?

Grenlandia latem to kraina pełna możliwości. I wbrew pozorom, również tam, na dalekiej Północy, latem panuje przyjemne kilkanaście stopni. Mówimy oczywiście o 20 procentach terenów, które nie pokryte są lądolodem. Co zatem można robić na Grenlandii latem? Zobaczcie sami!

Grenlandia latem co robić

Kiedy właściwie na Grenlandii panuje lato? Maj to wciąż raczej zimowa pora. Śnieg w wielu miejscach nie zdążył jeszcze stopnieć, a zatoki mogą być ściśnięte krami lodowymi. Z czerwcem może być różnie. A na pewno spotkacie tam hordy much. Najlepszym momentem na odwiedzenie Grenlandii jest zatem lipiec i sierpień. Wtedy możemy mówić o grenlandzkim lecie. Choć kąpiele nadal trzymają status morsowania.

Grenlandia latem – najlepsza pora na zetknięcie się z lodowcem

Jeśli przylatujecie do Kangerlussuaq (a pewnie przylatujecie) to lato będzie najlepszą porą na odwiedzenie potężnej ściany lodowca Russel. wtedy to jej błękitno – biały odcień mieni się na tle zielonych mchów, kolorowych porostów i czarnych skał pełnych rys pozostawionych przez przesuwający się lądolód. Zimą całość pokryta będzie śniegiem, a więc zlewać się będzie ze ścianą lodowca.

Jeśli wybieracie się na Grenlandię latem, również będziecie mieć dobrą opcję, aby zobaczyć z bliska lodowiec Eqi. 200-metrowa ściana lodu jest wtedy najbardziej dostępna, ponieważ po zatoce nie pływają kry lodowe. Łódź podpłynie wtedy na około 2 km od lodowca. Bliżej już się nie da, ze względu na możliwość powstania tsunami przez bryłę lodu odrywającą się od ściany lodowca.

Grenlandia latem – trekking i kajaki

Grenlandia latem to także doskonała okazja na przejście szlaku Arctic Circle Trail, który rozciąga się na około 165 km między Kangerlussuaq i Sisimiut. A dla mniej wytrawnych piechurów pozostają krótsze, choć równie piękne szlaki wzdłuż zatoki Icefjord w Illulisat.

Czas od czerwca do początku września to super opcja na kajaki. A trzeba wam wiedzieć, że to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Zwłaszcza jeśli wybierzecie opcję o zachodzie słońca, a zatoka będzie pokryta licznymi górami lodowymi. Jeśli chcecie na takowe trafić, polecamy wybrać się na tę atrakcję raczej przełomem sierpnia/września. Wtedy to gór lodowych powinno być już pod dostatkiem.

A może Grenlandia zimą?

To już opcja dla wytrawnych wielbicieli dalekiej północy. Co tu dużo gadać, zimą na Grenlandii jest … zimno. Temperatury nierzadko dochodzą do – 30 stopni, a w połączeniu z wiatrem odczuwalna to – 40. Zatoki skute są lodem. Za to można wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem i całymi godzinami podziwiać zorzę polarną!

Podsumowując, Grenlandia latem to bardzo dobry pomysł. Czeka tam na was mnóstwo atrakcji, wiosenne temperatury, długie dni, kosmiczne widoki i totalnie magiczne zachody słońca.

A jeśli chcielibyście wybrać się wyjazd na Grenlandię, a nie wiecie jak zabrać się za organizację, zajrzyjcie na naszą stronę Projekt Przygoda. Planujemy wyjazd na Grenlandię w sierpniu 2024 🙂

2 thoughts on “Grenlandia latem. Co robić na największej wyspie świata?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *