Illulisat – Icefjord i inne atrakcje. Nasze TOP 5

Główne skojarzenie z grenlandzkim miastem Illulisat to Icefjord – niezwykła zatoka wypełniona górami lodowymi. To najprawdopodobniej stąd wypłynęła góra lodowa, w którą uderzył Titanic! Ale Illulisat to mnóstwo innych atrakcji. W końcu to jedno z najciekawszych, najładniej położonych i najbardziej turystycznych miast na Grenlandii.

W Illulisat spędziliśmy 4 dni i były ty jedne z najbardziej niezwykłych dni w życiu. Pływanie kajakiem wśród gór lodowych, łodzią przez fiord wpisany na listę UNESCO, statkiem wśród wielorybów, trekking w typowo grenlandzkiej scenerii, a to wszystko 250 km za kołem podbiegunowym. Ale po kolei.

Trekking wzdłuż Icefjord

Illulisat położone jest tuż przy najbardziej niezwykłym fiordzie Grenlandii – Icefjord. To zatoka wypełniona potężnymi górami lodowymi, które momentami przypominają wielkością całe miasteczka. Wpływające do fiordu góry lodowe pochodzą z najbardziej aktywnego lodowca na świecie – Sermeq Kujalleq. Co roku, prosto do morza, wypływa stamtąd 35 km sześciennych lodu, a lodowiec przesuwa się 19 m dziennie!

Wzdłuż fiordu prowadzą trzy trekkingowe szlaki piesze. Możecie wybrać jeden w zależności od kondycji, albo skusić się na wszystkie. Polecam tę drugą opcję 😀 Choć każda z nich jest oszałamiająca.

Niebieski szlak – najdłuższy, ma około 10 km. Proponujemy zacząć szlak od strony kamieniołomu. Dzięki temu idąc do przodu będziecie mieli piękne widoki przed sobą. Szlak początkowo wiedzie przez kanion, potem wspina się nieco w górę, aby znowu zejść w dół 🙂 Pierwsza połowa będzie więc urozmaicona. Druga połowa ciągnie się już cały czas wzdłuż fiordu rozciągającego się po waszej lewej stronie. Niepowtarzalne widoki. Na szlak przydadzą się buty trekkingowe. Jest trochę kamieni, trochę szutru, nieco podmokłych terenów. Myślę, że każdy ze średnią kondycją da radę go pokonać, choć spacer jest dość długi. Na końcu czeka was ławka z niezwykłym widokiem. Jeśli traficie akurat za zachód słońca, wygraliście!

Druga opcja to około 6-kilometrowy szlak żółty. Bez różnicy, od której strony go rozpoczniecie. Kolejna opcja na niezwykły spacer wśród potężnych gór lodowych, których ryk pękania przerywa otaczającą ciszę. Podobnie jak na szlaku niebieskim, przydadzą się buty trekkingowe. Sporo jest bowiem na trasie kamieni i większych głazów. Po deszcze może być ślisko.

Najkrótszy spacer to trasa do Sermermiut – punktu archeologicznego, w którym odkryto bytność człowieka sprzed 1200 lat p.n.e.! Trasa ma zaledwie 3 km i rozpoczyna się przy centrum Arktycznym. Prowadzi przez drewnianą kładkę. Możecie na końcu wejść po schodach na punkt widokowy, który był zakończeniem najdłuższego, niebieskiego szlaku. Też proponujemy wybrać się na trasę na zachód słońca. Kolory są nie do opowiedzenia!

Kajakiem wśród gór lodowych

To genialna propozycja i możliwość doświadczenia czegoś wyjątkowego. Nie ma w końcu wielu miejsc na świecie, gdzie możecie popływać kajakiem wśród gór lodowych. Polecamy w szczególności wybrać opcję wycieczki o zachodzie słońca! Niezależnie jakie biuro turystyczne wybierzecie, wycieczka rozpocznie się specjalnym szkoleniem. Przewodnik opowie wam jak będzie wyglądała wycieczka, jakie są zasady bezpieczeństwa i jak założyć specjalny strój wodoodporny. Samo pływanie kajakiem zajmie wam jakieś 1,5 h. Przewodnik poprowadzi was w stronę zatoki Icefjord, a po drodze poczęstuje gorącą czekoladą i lokalną przekąską. Generalnie wycieczka 10/10, niesamowite przeżycie.

Zobacz też: Kangerlussuaq – co zobaczyć podczas jednodniowej przesiadki na Grenlandii

Łodzią wzdłuż Icefjord

W naszym przypadku przeprawa przez Icefjord okazała się przypadkową atrakcją. Płynęliśmy łodzią na wyspę Disco i akurat trasa zahaczała o kilka innych miejscowości, do których droga prowadziła przez zatokę. Wygraliśmy życie. To było miażdżące i hipnotyzujące doświadczenie. Niewielka łódka ze specjalnie wzmocnionym dnem, ciśnie przez kry lodowe i płynie dosłownie na kilkanaście metrów od potężnych gór lodowych. Aby przeżyć tę przygodę, możecie skorzystać z pomocy lokalnych agencji i wykupić specjalną wycieczkę wzdłuż fiordu. Wycieczkę możecie zarezerwować np. tu.

Wycieczka na wyspę Disco

Z portu w Illulisat wypływają łodzie na największą wyspę Disco. To jedyna wulkaniczna wyspa Grenlandii, smagana wiatrami z południa, pokryta potężnymi górami i lodowcami. Często owiana mgłą sprawia wrażenie scenerii z horroru. Znajduje się tu mnóstwo szlaków trekkingowych. Ale atrakcją okazuje się już sama przeprawa na wyspę. Kiedy kapitan łodzi zauważa, że pasażerami są turyści, mknie przez wody Zatoki Disco w pościgu za wielorybami!

Wycieczka na lodowiec Eqi

Kolejna niezwykła wycieczka. Płyniecie łodzią ok. 80 km od Illulisat przez wody Zatoki Disco. Po drodze mijacie góry lodowe, które wypłynęły z Icefjord, wodospad spływający ze stromych, skalistych ścian, a przy odrobinie szczęście podziwiacie pływające leniwie wieloryby. Jeśli wybieracie się na lodowiec końcem lub początkiem sezonu, zapewne będziecie przedzierać się przez kry lodowe, co jest niemałą atrakcją. trzask łamanych kier jest niesamowity. W końcu podpływacie do majestatyczne, 200-metrowej ściany lodowca Eqi. Będziecie go podziwiać z odległości 5-2 km w zależności od zamarznięcia wód zatoki. Niestety bliżej podpłynąć się nie da ze względu na zagrożenie tsunami. Właśnie tak! Spadający fragment cielącego się stale lodowca potrafi wywołać tsunami, które mogłoby zatopić łódź. Na pokładzie przewodnik opowiada nieco o tym, jak zmienił się lodowiec na przestrzeni lat, jaki wpływ mają na niego zmiany klimatu. Zostaniecie też uraczeni ciepłą kawą i kanapką ze świeżym łososiem albo salami z renifera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *