Gruzja to totalna różnorodność i abstrakcja. To kontrasty na każdym kroku. To miażdżące jedzenie i pomocni ludzie o typowo wschodnim charakterze. To zapach świeżego chaczapuri zmieszany ze spalinami z rozpadającej się marszrutki, która swoim działaniem często łamie prawa fizyki. Gruzja to idealny kierunek na podróż!
Co ja się nasłuchałam o Gruzji, to moje. Adaś, który był tam już kilka lat temu, opowiadał mi o jedzeniu, pięknym Kaukazie i pomocnych ludziach. W końcu przekonałam się, że nie koloryzował!
Gruzja co zobaczyć
Tydzień w Gruzji to zdecydowanie za mało, żeby naprawdę poznać ten kraj. Ale ten czas wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje Gruzji i złapać apetyt na więcej. Powrót planujemy już wiosną 🙂 Zatem co zobaczyć w Gruzji w ten skromny tydzień? Oto nasz plan podróży.
Każdy z punktów podróży opiszemy zaledwie w kilku zdaniach, ponieważ na bieżąco będą pojawiały się oddzielne wpisy o każdym miejscu. Napiszemy też, jak najlepiej zwiedzać Gruzję wraz z przykładowymi cenami marszrutek i czego spróbować!
Akhaltsikhe – niepozorne miasto z majestatyczną twierdzą
Naszym pierwszym punktem po przylocie do Kutaisi, było niepozorne miasto Akhaltsikhe. Uzdrowiskowa miejscowość w Małym Kaukazie. Choć smród spalin średnio kojarzy się z uzdrowiskiem, w mieście znajdują się baseny termalne. Na wzgórzu w starej części miasta (Rabati) znajduje się gigantyczna twierdza z XI wieku. Wejście na teren twierdzy jest darmowe. Choć nie wiemy jak to jest w sezonie (Jeśli płaciliście za wejście, dajcie znać w komentarzu). Dolny Zamek czynny jest całodobowo, fajnie jest więc wejść na niego po zmroku, żeby zobaczyć jak wygląda oświetlone miasto nocą. Górny Zamek czynny jest od 10 do 19 prócz poniedziałku.
Skalne miasto w Vardzi
Zaledwie 40 km od Akhaltsikhe znajduje się wyjątkowa atrakcja, którą dosłownie MUSICIE odwiedzić. Skalne miasto wyżłobione na przełomie XII i XIII wieku w ścianie masywu Wyżyny Eruszeckiej. 250 komnat na 13 poziomach, tajemnicze korytarze, strome schody. Na zwiedzanie spokojnie możecie przeznaczyć 2 godziny. Wejście kosztuje 7 lari.
Kazbegi w jeden dzień
Ujrzeć górujący nad miastem, ponad 5-tysięczny szczyt Kazbeku, to wyjątkowe przeżycie. Zwłaszcza z perspektywy 2170 m n.p.m, gdzie znajduje się chyba najsłynniejszy w Gruzji klasztor Cminda Sameba. Na tę wysokość można wjechać samochodem lub wejść pieszo. Już stąd rozciągają się miażdżące widoki na Kaukaz Wysoki otaczający miasto z każdej strony. A Kazbek z tej perspektywy wygląda jak olbrzym na tle „niewielkich” gór go otaczających.
Sighnaghi – włoskie miasto w Gruzji.
Jak dla mnie Sighnaghi wygląda istnie jak włoskie miasteczko! To jedno z najmniejszych miast w Gruzji, które słynie z produkcji wina i dywanów. Sklepy z winami, wycieczki śladami winiarni, wina pędzone przez każdego mieszkańca. I do tego jakie smaczne! W mieście znajduje się wiele zabytków, które są wyjątkowo chronione przez gruzińskie władze. Chociażby takie mury obronne miasta z 1762 roku o długości 2,5 km z 23 wieżami obronnymi i 5 wejściami. Albo znany cel gruzińskich pielgrzymek – monastyr Bodbe z relikwiami św. Nino – patronki Gruzji. I na koniec najlepsze. Miasto położone jest na 790-metrowym wzgórzu w otoczeniu dolin rzek. Na horyzoncie rozpościera się widok na ośnieżone szczyty Kaukazu Wysokiego. Problem w tym, że musieliśmy sobie ten widok wyobrazić, bo tego dnia widok mieliśmy taki:
Tibilisi
Według nas, to miasto trzeba zobaczyć. Ja każdą stolicę. Zwłaszcza, że akurat Tibilisi jest naprawdę wyjątkowe i pełne kontrastów. Nowoczesne biurowce i hotele przeplatają się z majestatycznymi budynkami opery, czy filharmonii. Nad miastem góruje twierdza z Matką Gruzją, a ze szczytu rozciąga się widok na liczne świątynie, monastery i cerkwie. W tym Sobór Trójcy Świętej, Cminda Sameba, trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie, czy Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie Tbilisi. Przez rzekę przewieszony jest futurystyczny most, zwany przez Adasia podpaską 😀 A w centrum miasta kwitnie życie towarzyskie. Mnóstwo tam knajp, pubów i restauracji.
Mccheta – jedno z najstarszych miast Gruzji
To położone zaledwie 16 km od Tibilisi miasto jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Znajdziecie tam przede wszystkim sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. – miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji.
Batumi – nadmorski kurort pełen kontrastów
Tu dopiero zaznacie prawdziwego kontrastu! Kilkukilometrowa promenada obsadzona palmami, nowoczesne budynki i futurystyczne budowle, oszklone hotele. To w centrum i na wybrzeżu. Im dalej w miasto, tym większa sodomia i gomoria 😀 PRL-owskie szyldy, bloki mieszkalne, w których każdy mieszkaniec jest architektem zabudowując sobie balkon czym popadnie, klimatyczne targi uliczne, na których kupicie dosłownie wszystko. Od miotły, przez kalosze, po świeże warzywa i pachnące wypieki. Jak dla mnie, wyjątkowy kurort, który zdecydowanie warto odwiedzić!
Gruzję polecamy każdemu. Zarówno turyście, który chce zaznać wschodniej kultury pełnej gościnności i osobliwości, jak i górskiemu łazikowi. Osobie, która lubi nadmorskie klimaty, albo podróżnikom kulinarnym. Każdemu! Bo jej specyficzny klimat i przepiękna przyroda sprawią, że z pewnością będziecie wracać do Gruzji regularnie.