Budapeszt atrakcje
Europa Strona główna Węgry

Budapeszt – atrakcje, co zwiedzać. Buda i Peszt na weekend

Budapeszt to ten kierunek, który idealnie pasuje na weekendowe zwiedzanie. Łatwy dojazd, mnóstwo miejsc do zwiedzania, dobre jedzonko, bardzo przystępne ceny i przyjaźnie nastawieni do Polaków mieszkańcy. Czego chcieć więcej? Zapraszamy zatem na weekendową podróż po Budzie i Peszcie.

Trochę historii

Tak formalnie, Budapeszt jest młodym miastem powstałym dopiero w 1872 – 1873 roku. Wtedy to połączono Budę i Obudę po prawej stronie Dunaju z Pesztem po lewej stronie Dunaju. Dziś rezultatem tego połączenia jest jedna z największych metropolii w środkowej Europie i 8 najliczniejsze miasto spośród europejskich stolic. Budapeszt to nie tylko atrakcje turystyczne, ale i ważne centrum naukowe, kulturowe oraz … uzdrowiskowe.

Wiecie, że jeszcze w XIX wieku miasto określano nazwą Pest-Buda? Pokazywało to hierarhię ważności. To Pest był stolicą kraju, a Buda siedzibą króla. Jednak jako, że Węgrzy nie lubią zbitek spółgłoskowych, przechrzcili nazwę miasta na Buda-Pest. Z tego, po połączeniu miast, naturalnie powstał Budapeszt!

Jak zwiedzać Budapeszt?

Zawsze powtarzamy, że najlepszym sposobem na zwiedzanie miasta są własne nogi. Wtedy jesteśmy pewni, że nic nas nie ominie, nawet jeśli nie ma tego w przewodniku. W przypadku Budapesztu, w weekend spokojnie obskoczymy wszystkie najważniejsze atrakcje pieszo. Jeśli jednak ktoś ma mniej czasu, czy energii, można skorzystać z metra. W tej chwili w Budapeszcie działają 4 linie metra, w tym historyczna linia 1, która jest jedną z najstarszych w Europie (powstała w 1896 roku).

Bilety na metro w Budapeszcie

Bilety pojedynczy i okresowe są papierkowe i musimy je skasować przed skorzystaniem z transportu. Kupując bilet czasowy sprzedawca wydrukuje nam bilet z godziną zakupu jako godzina początkowa. W metrze są bardzo częste kontrole biletów. Linia nr 3 jest obecnie zamknięta (Aktualizacja listopad 2018)

Bilet pojedynczy (ważny 80 min, nocny 120 minut. Można się przesiadać, ale dotyczy to tylko metra) – 350 HUF
Kupon 10 biletów pojedynczych – 3000 HUF
Bilet na Shuttle bus z lotniska w jedną stronę (linia 100E) – 900 HUF
Bilet przesiadkowy (ważny 100 minut, obejmuje jedną przesiadkę. Trzeba go kasować przy każdej wejściu i wyjściu) – 530 HUF
Bilet na krótką jazdę metrem obejmującą 3 przystanki (można się przesiadać) – 300 HUF
Bilet na transport tramwajem wodnym – 750 HUF
24-godzinna travelcard – 1650 HUF

Tramwaj

Dobrym pomysłem jest zwiedzanie części Budapesztu tramwajem linii numer 2. Jedzie on wzdłuż Dunaju od Parlamentu (przystanek Jászai Mari tér) do Nowego Teatru i Pałacu Sztuki.

Tramwaj wodny

To nie tylko sposób na przemieszczanie się, ale i ciekawa atrakcja. W końcu możemy oglądać Budapeszt z perspektywy Dunaju. Trasy obsługują tramwaje linii D11 i D12 w dni powszednie oraz D13 w weekendy.

Budapeszt atrakcje

Stara część Budapesztu prawie w całości została wpisana na listę UNESCO. Znajduje się na niej dolna zabudowa na brzgu Dunaju, Aleja Andrassyego, czy cała Dzielnica Zamkowa. A to przecież nie wszystkie atrakcje Budapesztu. Jak widać, jest tam co zwiedzać.

Budapeszt atrakcje

Wzgórze Zamkowe

Nad Budapesztem króluje wzgórze zamkowe, a na nim zamek królewski. Niestety jego znaczna część została zniszczona w czasie II wojny światowej. Niemniej, odbudowany zamek i tak robi ogromne wrażenie. Dziś w środku znajduje się Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierska Galeria Narodowa. Do zamku przylega potężna fontanna przedstawiająca polowanie króla Macieja Korwina.

Budapeszt atrakcje

Na Wzgórzu Zamkowym znajdziecie też Pałac Prezydencki,  Basztę Rybacką o typowo renesansowym wyglądzie, kościół św. Macieja, w którym dawniej odbywały się królewskie koronacje, czy neorenesansowe ogrody położone poniżej wzgóza.

Budapeszt atrakcje
Budapeszt atrakcje
Budapeszt atrakcje

Kiedy już obejdziecie całe Wzgóze Zamkowe, warto przejść na Górę św. Gellerta, z które rozciąga się najpiękniejszy widok na cały Budapeszt. Z 235 metrowego wzgórza będziecie mieli okazję zobaczyć wszystkie najpiękniejsze mosty Budapesztu (Łańcuchowym, Małgorzaty, Elżbiety lub Wolności).

Budapeszt atrakcje

Aleja Andrassyego

To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic nie tylko w Budapeszcie, ale i w całęj Europie! W końcu za coś została wpisana na listę UNESCO. Tam oprócz historycznej zabudowy, zobaczycie m.in poświęcony walczącym w I wojnie światowej Plac Bohaterów, na którym odbywają się najważniejsze wydarzenia i zgromadzenia, czy Bazylikę św. Stefana. Jest naprawdę ogromna, wewnątrz może pomieścić 8500 wiernych! Na tej samej ulicy znajduje się budynek Opery Narodowej. Oprócz tego, to właśnie na tej alei znajdziecie modne sklepy, czy restauracje.

Parlament

Parlament to chyba najbardziej znany symbol Budapesztu. pokazywany na wszystkich pocztówkach. Jednocześnie jest to największa budowla w Budapeszcie. I robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza z drugiej strony Dunaju i o zachodzie słońca.

Budapeszt atrakcje

Budowę Parlamentu zakończono w 1904 roku. Przez 8 lat budowy pracowało przy nim 100 tysięcy osób kładąc ponad … 40 milionów cegieł. Istnieje możliwość zwiedzenia parlamentu z przewodnikiem. W trakcie wizyty zobaczymy najważniejsze sale, salę głosowań czy słynne schody prowadzące do głównej hali. Więcej na ten temat na oficjalnej stronie Parlamentu.

Budapeszt atrakcje

Naprzeciwko Parlamentu znajduje się również imponujący budynek Muzeum Etnograficznego. A tuż niedaleko Plac Wolności otoczony zabytkową zabudową.

Wyspa św. Małgorzaty

Wyspa na Dunaju między Budą, a Pesztem, to idealne miejsce weekendowego wypoczynku mieszkańców. Ogromny park o długości 3 km pełen jest ścieżek rowerowych, czy pieszych. Znajdziecie tam także mini zoo, lodziarnie itp. Na wyspę dojdziecie z mostu św. Małgorzaty. W połowie mostu znajduje się odbicie na wyspę.

Budapeszt atrakcje
Budapeszt atrakcje

Hale targowe

Tu zdecydowanie zatrzymacie się na dłużej. W Budapeszcie wciąż popularne są hale targowe, gdzie zaopatrzycie się w lokalne produkty, świeże warzywa i owoce, w tym tony różnego rodzaju papryki, która jest tu za grosze, lokalne trunki, sery, czy kiełbasy. Często też będziecie mieli okazję od razu spróbować lokalnych dań, jak np. w ogromnej Centralnej Hali Targowej (Nagy Vásárcsarnok), która wygląda jak wielki dworzec. W środku zamiast pociągów, tysiące stoisk. Innym popularnym targiem jest Klauzál, Hold utcai Vásárcsarnok és Belvárosi Piac, czy Hunyadi Ter.

Budapeszt atrakcje

Jeśli zatem macie wolny weekend, zdecydowanie kierujcie się w stronę Budapesztu. Tanimi liniami lotniczymi dolecicie tu już za kilkaset złotych. Możecie też ruszyć własnym autem. W każdym razie czeka was niezły weekend. Choć w Budapeszcie byłoby co robić i przez tydzień!

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Byłam przejazdem w Budapeszcie i muszę przyznać, że ma coś w sobie! Mnie oczywiście zachwyciła zjawiskowa architektura 🙂

    1. Joanna Wnuk says:

      No fakt, ma w sobie to coś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *