Islandia zasługuje na miano jednego z najciekawszych i najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Żeby zobaczyć wszystko co oferuje, śmiało można by lecieć tam kilkanaście razy. A z pewnością i tak ominiecie wiele wodospadów ukrytych w górach. Ale jeśli nie macie dużo czasu, nic straconego. Również i w 4 dni można zobaczyć naprawdę mnóstwo niepowtarzalnych atrakcji Islandii.
Proponujemy zarezerwować nocleg w dwóch różnych miejscach. Pierwszy na przykład w Gardur lub w okolicy Keflaviku. Drugi z kolei niedaleko Selfoss albo Helli. Nocleg możecie zarezerwować przez TĘ stronę.
Jak czytać plan podróży?
Przy każdym dniu prezentujemy też mapę. Możesz kliknąć w pinezkę na mapie, aby wyznaczyć lokalizację GPS atrakcji. Jeśli w czasie podróży masz włączoną lokalizację, dostaniesz mapę dojazdu do atrakcji z miejsca, w którym właśnie się znajdujesz. Pod mapą masz opisy numerów z mapy.
Islandia plan podróży na 4 dni
Poniższy wpis to propozycja 4-dniowej wycieczki po Islandii wraz z interaktywnymi mapami w PDF i opisami atrakcji. Plan możecie modyfikować w zależności od preferencji. Chociaż został on przez nas wiele razy sprawdzony na miejscu i doprowadzony do idealnej konfiguracji 🙂
Możesz również pobrać (zupełnie za darmo) przewodnik w formie PDF, żeby mieć lepszy dostęp do planu w czasie podróży.
Niezbędnik podróżniczy (kliknij w ikonę)
Islandia plan podróży na 4 dni
Dzień 1
Loty na Islandię z Polski przeważnie odbywają się tak, że na miejsce przylatujecie wieczorem. Dlatego proponujemy znaleźć nocleg niedaleko lotniska, aby kolejnego dnia wypoczętym móc zacząć zwiedzanie. Już pierwszego wieczoru możecie zacząć wypatrywać zorzy polarnej!
Dzień 2
Gardur – Kleifarvatn
Drugi dzień rozpoczniecie spokojnie od zwiedzania Półwyspu Reykjanes. Zobaczycie majestatyczne klify, dymiące pola geotermalne i pięknie położone latarnie.
- Gardur – Na końcu miejscowości znajdują się 2 latarnie morskie. Jeśli traficie akurat na odpływ, możecie zejść na kamienistą plażę.
- Reykjanesviti – Latarnia morska znajdująca się tuż obok ciekawego wybrzeża z potężnym klifem i poszarpanymi, lawowymi skałami.
- Gunnuhver – pola geotermalne, gdzie znajdziecie dymiące kotły z wrzącą wodą otoczone kolorową ziemią. Istnie kosmiczny krajobraz.
- Krysuvikuberg – spektakularne klify na południowym wybrzeżu półwyspu Reykjanes. Prowadzi do niej kilkukilometrowa droga szutrowa. W czasie roztopów miejscami może być konieczność przejazdu przez strumień wody.
- Krysuvik – pola geotermalne
- Kleifarvatn – Jedno z największych jezior na Islandii w otoczeniu pięknej scenerii. Na mapie zaznaczono punkt z widokiem na jezioro z góry.
Dzień 3
Seljalandsfoss – Vik
To bardzo aktywny dzień, więc warto wyjechać z samego rana. Zobaczycie niezwykle różnorodne, ale i najważniejsze na południu Islandii atrakcje. Weźcie ze sobą przekąski na cały dzień, żeby nie tracić czasu na jeżdżenie po sklepach. Sklep oraz restauracje zostawcie na sam koniec. W Vik znajduje się sklep, ale i polecana przez nas knajpa m.in. z lokalnymi zupami (podwójna dolewka zupy w cenie jednego dania).
1 – Seljalandsfoss – jeden z najbardziej znanych wodospadów na Islandii. Niestety ze względu na popularność, będzie tam zapewne tłum ludzi. Parking jest płatny. W lecie możecie przejść ścieżką za wodospad.
2 – Gljúfrabúi – Kilka minut spacerem od Seljalandsfoss znajduje się Gljúfrabúi, mniej znany wodospad ukryty za wąską szczeliną w skale. Żeby do niego dojść będziecie musieli przejść kilka metrów po kamieniach wystających z rzeki. Przyda się strój wodoodporny ze względu na silną bryzę.
3 – Skógafoss – jeden z największych wodospadów na Islandii. Możecie wejść na samą jego górę po metalowych schodach. Na górze też rozpoczyna się szlak górski w kierunku lodowca.
4 – Kvernufoss – Jeden z najciekawszych wodospadów. Można przejść za jego kurtynę. Spacer z parkingu zajmuje około 20 minut
5 – Sólheimajökull – piękny lodowiec, do którego dojście zajmuje ok. 20 minut z parkingu (po żwirze). Bez przewodnika możecie dojść do samego czoła jęzora lodowcowego, jednak nie możecie wchodzić na lodowiec. Można za to wykupić wycieczkę z przewodnikiem. Wtedy w rakach i z czekanem powędrujecie po lodowcu.
6 – Dyrhólaey – Niezwykły półwysep z łukiem skalnym. Rozciąga się z niego niesamowity widok na ocean, czapy lodowcowe i czarne niekończące się plaże. Wjazd stromą i krętą drogą. Na szczycie bardzo mocno wieje wiatr.
7 – Reynisfjara – najbardziej znana czarna plaża z potężnymi słupami bazaltowymi i imponującą jaskinią. Niebezpieczna ze względu na bardzo silne fale, więc nie polecamy podchodzić za blisko brzegu. Stąd też możecie podziwiać piękny zachód Słońca.
8 – Vik – Po zachodzie możecie podjechać do pobliskiego miasteczka Vik, gdzie zrobicie zakupy. Możecie też wskoczyć do restauracji na rozgrzewające i sycące zupy lokalne.
Dzień 4
Golden Circle
Lot powrotny odbywa się często wieczorem, więc macie jeszcze cały dzień na zwiedzanie. Ostatniego dnia polecamy podjechać do najbardziej znanych atrakcji Golden Circle: gejzeru, imponującego wodospadu, czy parku narodowego na styku płyt tektonicznych.
- Gulfoss – jednej z najbardziej imponujących wodospadów na Islandii
- Strokkur – najbardziej znany gejzer, z którego co około 7 minut strzela w powietrze woda. Na terenie pola geotermalnego znajduje się też Geysir – wprawdzie już nie wybucha, ale to od niego nazwę wzięło słowo „gejzer”.
- Pingvellir – Park Narodowy Þingvellir, miejsce o wielkim znaczeniu historycznym i geologicznym. Oprócz tego, że znajdue się tu ryft kontynentalny oraz największe jezioro na Islandii, to historyczne miejsce spotkań parlamentu islandzkiego.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy. Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku .