Gorce to malownicze pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, często niedoceniane, a oferuje naprawdę piękne wędrówki. Królową Gorców jest oczywiście Turbacz. Szlaki na ten należący do Korony Gór Polski szczyt nie są trudne, więc zdecydowanie polecamy wędrówkę. Zwłaszcza wczesną jesienią, a nawet zimą. Wtedy dzieje się tam magia!
Turbacz wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m. i jest centralnym punktem Gorczańskiego Parku Narodowego. Szczyt otoczony jest rozległymi polanami, z których rozpościerają się spektakularne widoki na Tatry, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Turbacz jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje malownicze krajobrazy i dostępność różnych szlaków turystycznych. Znajduje się tam również Schronisko PTTK na Turbaczu, jedno z najstarszych w polskich górach.
Turbacz szlaki piesze
- Najkrótszy szlak na Turbacz to ten prowadzący z Nowego Targu
- Najładniejszy szlak na Turbacz to żółty szlak z Lubomierza
- Szlak na Turbacz z dzieckiem? Polecamy ten zielony szlak z Nowego Targu
Turbacz – Szlak zielony z Nowego Targu Kowańca
- Start: Nowy Targ Kowaniec
- Czas przejścia: około 3 h (w jedną stronę)
- Dystans: 7.6 km (w jedną stronę)
- Opis trasy: Szlak prowadzi przez malownicze polany i lasy, oferując widoki na Tatry, Pieniny i Beskid Sądecki. Żeby nie wracać tą samą drogą, możecie zejść szlakiem Żółtym. Tym samym zataczacie pętlę.
- Jak dojechać na początek szlaku:
Samochodem: Z centrum Nowego Targu jedź ulicą Kowaniec aż do parkingu przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego lub przy samym początku szlaku: GPS (parkingi płatne)
Komunikacją publiczną: Do Nowego Targu kursują pociągi i autobusy z Krakowa oraz innych większych miast. Linią autobusową nr 7 dojedziecie z dworca PKP do przystanku końcowego (Długa Polana). Tam zaczyna się żółty i zielony szlak.
Turbacz – Szlak czerwony z Rabki-Zdrój
- Start: Rabka-Zdrój
- Czas przejścia: około 5.40 h (w jedną stronę)
- Dystans: ok. 15 km
- Opis trasy: Trasa prowadzi przez schronisko na Maciejowej i Stare Wierchy. Po drodze łączy się ze szlakiem żółtym i zielonym. Jest to jeden z dłuższych szlaków, ale też jeden z najbardziej malowniczych, oferujący widoki na Podhale i Tatry.
- Jak dojechać na początek szlaku:
Samochodem: Możecie zaparkować auto na początku szlaku. Współrzędne parkingu: GPS
Komunikacją publiczną: Rabka-Zdrój jest dobrze skomunikowana z Krakowem i Zakopanem dzięki regularnym kursom pociągów i autobusów. Z dworca kolejowego lub autobusowego w Rabce można dojść pieszo na początek szlaku (około 2.5 km).
Turbacz – Szlak niebieski z Koninek
- Start: Koninki
- Czas przejścia: około 5.30 h
- Dystans: 16.5 km
- Opis trasy: Szlak w dużej części prowadzi przez las. Trasa mniej widokowa, dopiero hala Czoło Turbacza oferuje piękne panoramy na Babia Górę, czy Beskid Wyspowy.
- Jak dojechać na początek szlaku:
Samochodem: Z Nowego Targu kieruj się drogą nr 49 w kierunku Ochotnicy Dolnej, a następnie drogą lokalną do Koninek. W Koninkach znajduje się parking przed ośrodkiem narciarskim tuż przed wejściem do parku. GPS
Komunikacją publiczną: Do Koninek można dojechać autobusem z Nowego Targu, choć kursy są mniej regularne niż do Rabki czy Nowego Targu. Z przystanku autobusowego w Koninkach dojście na początek szlaku zajmuje kilka minut.
Turbacz – Szlak żółty z Lubomierza Rzeki
- Start: Lubomierz Rzeki
- Czas przejścia: około 4.20 h (w jedną stronę)
- Dystans: 11.4 km
- Opis trasy: Bardzo widokowy szlak. Jedna z najciekawszych dróg na Turbacz. Szlak ten, wyznaczony przez księdza Walentego Gadowskiego w 1926 roku, prowadzi przez liczne polany, z których rozciągają się widoki na Beskidy oraz Tatry.
- Jak dojechać na początek szlaku:
Samochodem: Aby dotrzeć na początek szlaku z Lubomierza Rzeki, należy jechać drogą krajową nr 28 do Mszany Dolnej, a następnie skręcić w drogę wojewódzką nr 968 w kierunku Zabrzeży. W Lubomierzu należy zjechać w drogę lokalną prowadzącą do Rzek. Samochód można zaparkować w pobliżu wejścia na szlak. GPS
Komunikacją publiczną: Z Krakowa do Mszany Dolnej kursują regularne autobusy i pociągi. Z Mszany Dolnej można dojechać autobusem lokalnym do Lubomierza, a stamtąd pieszo dojść na początek szlaku w Rzekach.
Niezależnie który szlak wybierzecie, Turbacz to wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Widoki jakie rozpościerają się ze szczytu są naprawdę imponujące. A to jak szlak wygląda zimą, to jakaś magia. Możecie zobaczyć w TYM wpisie.