Płock atrakcje
PODRÓŻE PO POLSCE Polska

Płock – atrakcje dawnej stolicy Polski i jej okolic

Wycieczka w rejony Płocka to szansa na podróż do jednej z dawnych stolic Polski, gdzie bogata historia łączy się z nowoczesnością. Gdzie ma się szansę stanąć na Skarpie Tumskiej i podobnie jak kiedyś Bolesław Krzywousty, podziwiać rozległą dolinę Wisły. Gdzie sam Mieszko I założył drewniany dwór warowny. Gdzie swoją siedzibę ma najstarsza szkoła w Polsce i majestatyczna XI-wieczna katedra, w której pochowani są polscy władcy oraz mazowieccy książęta. Weekendowa wycieczka w rejony Płocka to także okazja do podziwiania pięknej przyrody chronionej ze względu na polodowcowy charakter,  kąpieli w jednym z licznych jezior rynnowych, czy spływy kajakiem po rzece. Warto więc przygotować się na maksymalną ilość doznań, bo atrakcji w Płocku nie brakuje. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Płock – atrakcje

 • Katedra płocka

Zaledwie 120 km od Warszawy leży jedno z najstarszych miast w Polsce i dawna stolica kraju. Wjeżdżając do miasta od strony Radziwia, już z oddali naszym oczom ukazuje się kilkudziesięciometrowa skarpa uwieńczona wieżami renesansowej katedry. To jedna z ważniejszych atrakcji Płocka. Świątynia wzniesiona została w XII wieku, a następnie wielokrotnie przebudowywana, stąd wiele jej elementów pochodzi z różnych epok. Majestatyczne dwie wieże oraz szczyty mają typowo gotycki charakter. Z kolei kopuła wraz z latarnią to już dzieło renesansowych artystów. Wnętrze katedry zachwyca bogatymi zdobieniami i malowidłami na ścianach. Jedną z ważniejszych atrakcji są Kaplice Królewskie, w których spoczywają Bolesław Krzywousty oraz Władysław Herman. Tu także mieszczą się sarkofagi wielu książąt mazowieckich i płockich. W kruchcie zwracają uwagę niezwykłe, zrobione z brązu drzwi będące kopią romańskich Drzwi Płockich.

Wzgórze tumskie Płock
 • Zamek Książąt Mazowieckich

Tuż obok katedry znajdują się pozostałości zamku Książąt Mazowieckich. U podnóża skarpy, na której położony jest zamek, odkryto szczątki kamiennej budowli, w której najprawdopodobniej w 1085 roku na świat przyszedł Bolesław Krzywousty. Władca był bardzo związany z historią Płocka i tam też został pochowany. Niestety z samego zamku wybudowanego w XIV wieku pozostały jedynie mury obronne, Wieża Zegarowa oraz Szlachecka. W XVI wieku zamek został przekazany benedyktynom, którzy wybudowali w tym miejscu klasztor i kościół. Od 2008 roku w budynku mieści się Muzeum Diecezjalne z niezwykle bogatymi zbiorami. Najcenniejszym zabytkiem jest Biblia Płocka z XII wieku, dwie Piety Drobińskie z XV wieku. Poza tym znajdziemy tam zabytki sztuki złotniczej, czy skarbiec katedralny.

 • Małachowianka

Spacerując zielonymi alejkami parku wzdłuż skarpy możemy podziwiać nowy amfiteatr, czy molo na Wiśle. W końcu  dochodzimy do gmachu najstarszego liceum w Polsce. Liceum  im. Marszałka Stanisława Małachowskiego znajduje się w budynku wzniesionym przez jezuitów w XVII wieku. Przylega do niego gotycka wieża. Wewnątrz szkoły, w podziemiach  znajduje się muzeum, gdzie można podziwiać romański i gotyckie fundamenty dawnej kolegiaty św. Michała. Według starych dokumentów, przy kolegiacie w XII wieku istniała szkoła.

 • Stary Rynek

Idąc ulicą Grodzką, będącą najstarszym traktem miasta, którego historia sięga XII wieku, po drodze mijamy XVII-wieczne kamienice. W końcu docieramy do Starego Rynku. Przez wiele lat pełnił on funkcje handlowe, sądownicze i administracyjne. Najważniejszym punktem jest Ratusz oraz nowoczesna fontanna. Wnętrze Ratusza pochodzi z lat 1824-1827. W późniejszym okresie dobudowano wieżę zegarową. Plac Starego miasta okalają zabytkowe kamienice. Warto zwrócić na niektóre szczególną uwagę. Ta na rogu ulicy Grodzkiej pochodzi z XVIII wieku. Z kolei po drugiej stronie znajduje się Dom Anioła, w którym siostra Faustyna miała swoje słynne objawienie. Obok znajduje się Dom Darmstadt, w którym kiedyś mieścił się Hotel Berliński.

Ratusz Płock
 • Kościół farny

Niedaleko Rynku znajduje się kościół farny pw. Św. Bartłomieja. Świątynia ta wybudowana została w gotyku, a przerobiona na styl barokowy. W czasie swojego istnienia wielokrotnie przechodziła renowacje i przebudowy głównie przez pożary i zniszczenia  wojenne. To atrakcja Płocka będąca najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Na uwagę zasługuje przede wszystkim marmurowy kościół z 1856 roku oraz późnobarokowa fasada. Od początku XVII wieku przed kościołem stoi wieża dzwonnicza. Co ciekawe, to właśnie w tej świątyni w 1931 roku siostra Faustyna Kowalska miała mieć pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.

 • Zabytki związane z kulturą żydowską

Płock był jedną z najstarszych siedzib Żydów, którzy osiedlili się na tym terenie już w XIII wieku. Dzielnica żydowska, z której w czasie okupacji Niemcy uczynili getto mieściła się miedzy Starym Rynkiem, ulicą Bielską, a murami obronnymi. Stąd w 1941 roku Niemcy wywieźli do obozów zakłady blisko 10 tys. osób burząc jednocześnie centralną część dzielnicy. Do dziś zachowała się tzw. Mała Synagoga, która została przeznaczona na galerię. Płoccy Żydzi mieli też własny Dom Modlitwy na tzw. Podwórzu Altmana, który dziś znajduje się między ulicami Kwiatka i Sienkiewicza. Po wojnie wielu Żydów wyemigrowało do Izraela. Pozostałościami żydowskiej obecności na ziemiach płockich są ulice Jerozolimska i Synagogalna oraz pomnik i cmentarz przy ulicy Mickiewicza.

 • Płockie zoo

W Płocku znajdzie się również coś dla najmłodszych. Miasto to może się pochwalić jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce z największym w kraju zbiorem gadów i płazów. Założone w 1951 roku zoo położone jest na malowniczej skarpie, z której rozciąga się widok na dolinę Wisły. Spośród blisko 3700 zwierząt 320 gatunków, warto odwiedzić terrarium najstarszego zwierzęcia w Polsce – 85 letniej samicy aligatora Marty, która wystąpiła w filmie Hydrozagadka. Poza tym w zoo możemy podziwiać lwy, lamparty, tygrysy, słonie indyjskie, żyrafy, hipopotamy, różne gatunki małp, kangury, zebry, pingwiny i wiele innych.

płockie zoo

Atrakcje okolic Płocka – Łąck

 • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Po tej pełnej wrażeń wycieczce po Płocku, wybieramy się nad okoliczne jeziora, ukształtowane przez działalność lodowca. Cały rejon objęty jest Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowym. To jeden z największych tego typu parków w Polsce. Chroni polodowcowy krajobraz pełny jezior rynnowych, pagórków i wydm porośniętych lasami. Należy przejechać przez Wisłę i drogą nr 60 kierować się na Gostynin. Po 12 km dotrzemy do Łącka – turystycznej miejscowości z jeziorem Łąckim i Państwowym Stadem Ogierów. W 1923 roku dawny majątek rodziny Furhmanów przerobiono na stadninę, która pochwalić się może końmi czystej krwi angielskiej. Warte odwiedzenia są również turystyczne miejscowości nad jeziorem Lucieńskim.

 • Brudzeński Park Krajobrazowy

Po przejechaniu Wisły w Płocku udać się można również do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego obejmującego dolinę dolnego biegu rzeki Skrwy Prawej wraz z przylegającymi do niego kompleksami leśnymi. Ten rejon to wyjątkowo dziewicze połacie pokryte gęstymi lasami, pomiędzy którymi w głębokim korycie meandruje malowniczo rzeka. Sam pagórkowaty teren jest atrakcją w tej nizinnej części Polski. Wizyta w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym to również okazja do aktywnego wypoczynku. Na rzece Skrwa organizowane są bowiem spływy kajakowe.

 • Rokicie

Będąc po tej stronie Wisły, warto odwiedzić położoną 20 km od Płocka małą miejscowość Rokicie. Tam, na wysokim brzegu Wisły, stoi ceglany kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Ważnym podkreślenia jest fakt, że wybudowany w XIII wieku późnoromański kościół jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych budowli sakralnych na Mazowszu! Warty uwagi jest główny ołtarz pochodzący z XVIII wieku. Kościół zwany jest także „kobylim”, a wszystko za sprawą legendy. Głosi ona, że na wzgórzu, na którym stoi kościółek pasły się stada dzikich koni. Mieszkańcy wsi wzięli to za znak, wyłapali konie i sprzedali. Pieniądze przeznaczyli na budowę kościoła. Co ciekawe, historia kościoła wypisana jest na jego murach…hieroglifami.

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Trzeba przyznać, że Płock jest poza głównymi kierunkami turystycznymi. Ja też pewnie nigdy bym tam nie dojechał gdyby nie festiwal Audioriver.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *