Na rozległej Kotlinie Spiskiej wyrasta wapienne wzgórze, a na jego szczycie jeden z najcenniejszych zabytków Słowacji – Spiski Hrad. Zaliczany do największych kompleksów zamkowych w tej części Europy obiekt, był przez wieki niszczony i odbudowywany. Dziś, mimo że nie pozostało z niego wiele, Spiski Hrad króluje dumnie nad kotliną.
Spiski Hrad jest unikalnym przykładem średniowiecznego zamku królewskiego. Jednym z największych tego typu kompleksów w środkowej Europie, którego łączna powierzchnia wynosi ponad 4 hektary! Został wybudowany na przełomie XII i XIII wieku i należał do dynastii Andegawenów i Arpadów. Przez wieki zamek był rozbudowywany i powiększany. Stąd też jego rozmaita budowa. Zamek posiada elementy architektury gotyckiej, romańskiej i renesansowej. Był typowym zamkiem obronnym, twierdzą warowną, siedzibą szlachecką, pałacem renesansowym. Jednak w 1780 roku zamek strawił potężny pożar. Od tamtego momentu twierdza popadała stopniowo w ruinę. W 1993 roku został on zapisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś cały kompleks zamku wraz z muzeum jest udostępniony turystom.
Po zaparkowaniu samochodu na parkingu u podnóża góry, czeka was 10 minutowy spacer pod górę. Tą samą drogą, którą kiedyś wjeżdżali rycerze na koniach 😀 Dzisiejsze samotne murowane słupy tuż przed bramą wejściową, były pierwotnie połączone belkami i tworzyły pierwszą linię obrony. Za nimi znajdowała się głęboka fosa, potem wysoki mur tworzący podzamcze. W końcu docieramy do bramy wejściowej z XV wieku, przed którą dawniej była zapadnia. Bramę można było zamknąć nie tylko mostem zwodzonym ale i grubą kratą, którą spuszczało się z góry. Na dawnym, średniowiecznym dziedzińcu, znajdziecie dziś kasę, toalety, bar i sklep z pamiątkami.
Zwiedzanie całego kompleksu powinno wam zająć około 1,5 godziny. Warto przede wszystkim przespacerować się murem obronnym wzdłuż wielkiego dziedzińca. Stamtąd rozciąga sięwidok na całą Kotlinę Spiską, a także Tatry.
Warto zajrzeć do kaplicy muzealnej, gdzie zobaczycie, jak dawniej mieszkało się na zamku i jaka była wtedy moda. Zajrzyjcie też do izby tortur. Choć ta nie jest aż tak imponująca. Brakuje w niej przede wszystkim jakiś opisów działających na wyobraźnię.
Wyżej znajdziecie pierwotne gotyckie i renesansowe budowle mieszkalne właścicieli i użytkowników mieszkań, robiące dziś za doskonałe punkty widokowe. Taki widok z okna mieli ówcześni mieszkańcy tych izb.
Na koniec polecamy wdrapać się na wieżę zamkową pochodzącą z połowy XIII wiek, z które widok jest genialny!
Spiski Hrad – cennik
bilet normalny – 8 euro
bilet ulgowy dla studenta – 6 euro
bilet ulgowy dla dzieci 6-18 lat – 4 euro
bilet rodzinny – 19 euro
Spiski Hrad – gdziny otwarcia
Od grudnia do marca zamek jest zamknięty.
Maj – wrzesień – otwarty codziennie od 09:00 do 18:00
Kwiecień, październik od 09:00 do 16:00
Listopad od 10:00 do 15:00