dopszyńska jaskinia lodowa
Słowacja Strona główna

Dopszyńska Jaskinia Lodowa. Z wizytą w Słowackim Raju

W Słowackim Raju, niedaleko wsi Stratena, znajduje się wyjątkowa jaskinia, która znana była lokalnym pasterzy od wieków. Nikt jednak nigdy nie odważył się zejść do „Lodowej Dziury”. Aż do roku 1870, kiedy to 24-letni górnik zdecydował się zejść na dół tajemniczej jamy. To co ujrzał w środku, totalnie go zaskoczyło.

15 czerwca 1870 roku młody inżynier górnik wraz z przyjaciółmi, kierowany ciekawością, odważył się zejść na dół „Lodowej Dziury”. W ten sposób odkryto Dopszyńską jaskinię Lodową.  Usłana prastarym lodem jaskinia robi niesamowite wrażenie. A skąd tyle lodu w jej wnętrzu? Potężne zawalenie się jaskiniowych korytarzy pomiędzy Dopszyńską jaskinią, a Jaskinią Strateńską, pozwoliło na odizolowanie tej pierwszej. Naturalne ochłodzenie w jej wnętrzu przez wieki, utrudniony dopływ ciepłego powietrza sprawiły, że utworzyły się tam idealne warunki do gromadzenia się kolejnych warstw lodu. A jest go łącznie około 100 tysięcy ton!

dopszyńska jaskinia lodowa

Całkowita długość jaskini Dopszyńskiej wynosi 1400 m. Na trasie zwiedzania, która trwa pół godziny, zaplanowane są  4 postoje.  Największe wrażenie robi chyba Korytarz Ruffiniego, przypominający … jaskinię lodową na Islandii! Będziecie mieli okazję przejść kilkanaście metrów  tunelem wydrążonym w lodzie, którego wiek szacuje się na około tysiąc lat. W końcu dochodzi się do komnaty, której wapienne ściany mają 220 milionów lat!

dopszyńska jaskinia lodowa

Najciekawszym pomieszczeniem jest Wielka sala. Jej długość to 72 metry, szerokość 42 metry, a wysokość maksymalnie 11 metrów. Najbardziej jednak na wyobraźnię działa fakt, że słuchając przewodnika, stoicie na lodzie o grubości 27 metrów! W Wielkiej Sali podziwiać możecie lodowe studnie, lodowe stalagnaty, stalaktyty i stalagmity. No generalnie bajka.

Dopszyńska Jaskinia Lodowa – cennik i informacje praktyczne

Wejście do  Dopszyńskej Jaskini Lodowej kosztuje 8 euro ( 7 euro studenci). Ci ciekawe, aby robić we wnętrzu zdjęcia (nawet telefonem), lub kręcić wideo, musicie uiścić opłatę w wysokości 10 euro.

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 30 minut, a cała trasa udostępniona dla turystów ma długość  515 metrów. Nie jest skomplikowana. W całości prowadzi po metalowym moście i schodach. Warto pamiętać, że wewnątrz panuje temperatura  -3,9 – -0,2 °C. Co ważne, od parkingu do wejścia do jaskini jest około kilometra prawie ciągle pod górę. Należy więc przeznaczyć na dojście około 25 minut. To ważna informacja ze względu na fakt, że wejście do jaskini odbywa się równo co półtorej godziny.

Godziny otwarcia:

niedziela 09:30–14:00
poniedziałek – zamknięte
wtorek 09:30–14:00
środa 09:30–14:00
czwartek 09:30–14:00
piątek 09:30–14:00

Dopszyńska jaskinia Lodowa – Jak dojechać z Zakopanego?

Wystarczy niecałe 100 km, aby dostać się do jaskini lodowej. Jeśli planujecie podróż własnym samochodem, należy przejechać przez Poprad i za miastem skręcić w drogę nr 18 na Prešov. Z niej, po kilkunastu kilometrach, odbija się w prawo na Hrabušice i Podlesok. Bez samochodu najłatwiej pojechać przez Zakopane, busem do Łysej Polany (ok. 10 zł) i dalej autobusami do Popradu (2,60 euro) i Hrabušic (1,30 euro).

dopszyńska jaskinia lodowa

Podsumowując, jak dla mnie, Dopszyńska Jaskinia Lodowa była najlepszą jaskinią jaką widziałam. Może dlatego, że zdecydowanie różni się od tych „nielodowych”, których jest zdecydowanie więcej. A może też i dlatego, że tak działa na moją geograficzną wyobraźnię. Te setki lat historii uwięzione w lodzie! Generalnie 8 euro jak na jaskinie to nie jest mało, ale jak na moje oko, warto!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *