Darmowe atrakcje na Śląsku zdecydowanie warte zobaczenia

Darmowe atrakcje na Śląsku? Owszem, jest ich sporo i są naprawdę warte zobaczenia. Wybraliśmy dla Was 7 atrakcji, a wśród nich zamki, pałace, ogrody i coś dla dzieci. Na liście znalazły się też „Polskie Malediwy”! Zatem bez zbędnego lania wody, zobaczcie listę, w której przedstawiamy darmowe atrakcje na Śląsku.

Darmowe atrakcje na Śląsku – Zamek w Siewierzu

Otwarty tylko latem, ale za to z darmowym wejściem. I nie są to ruiny ledwo wystające ponad grunt. Zamek w pełnej krasie! Drewniana warownia stała tu już w XIII wieku, a w XIV wieku postawiono w jej miejsce murowany zamek gotycki. Przez większość czasu zamek należał do biskupów krakowskich.

Dziś możemy oglądać fragmenty murów z cegły i kamienia, wieżę bramną, barbakan i zrekonstruowany, działający most zwodzony – jedyny w Polsce poza Malborkiem! Z wieży uczyniono punkt widokowy. Na zamku odbywają się pokazy, a przewodnik opowiada historię zamku.

Współrzędne GPS: 50°28’2.334″N, 19°14’30.138″E

Jeśli zwiedzacie Śląsk z pociechami, niedaleko zamku znajduje się naprawdę duży i ciekawy plac zabaw 🙂

Darmowe atrakcje na Śląsku – Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie, darmowe atrakcje na śląsku

To kolejny zamek z listy darmowych atrakcji na Śląsku. Na Górze Zamkowej już w IX wieku istniał gród, założony najprawdopodobniej przez Wiślan. W IV wieku Kazimierz Wielki zbudował w tym miejscu zamek należący do systemu „Orlich Gniazd”. Ówczesna granica między Koroną Polską, a Czeską przebiegała wzdłuż Czarnej Przemszy, a więc tuż u podnóża zamku. Nic więc dziwnego, że twierdza była wielokrotnie niszczona. Na szczęście zamek zrekonstruowano i dziś możemy podziwiać twierdzę górującą nad miastem.

Wstęp do zamku w każdy wtorek jest darmowy.

Współrzędne GPS (parking): 50°19’34.917″N, 19°7’49.215″E

Darmowe atrakcje na Śląsku – Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Niedaleko zamku znajduje się barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich z 1702 roku. We wnętrzu znajdują się zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne. Na dole znajdziecie stałą ekspozycję „W łużyckiej osadzie” i „Średniowieczny gród”. Za pałacem znajduje się park z XVIII wieku z zachowanymi rzeźbami oraz drzewami mającymi 100 – 200 lat.

Wstęp do pałacu w każdy czwartek jest darmowy. Auto można zaparkować tuż przed pałacem.

Współrzędne GPS: 50°19’43.755″N, 19°7’25.940″E

Darmowe atrakcje na Śląsku – Park Gródek w Jaworznie, czyli Polskie Malediwy

Stara kopalnia dolomitu w Jaworznie została przekształcona w tereny rekreacyjne. To idealne miejsce na spędzenie weekendu wśród … turkusowych jezior i porośnietych dziś lasem hałd powydobywczych. O Polskich Malediwach przeczytacie TUTAJ. We wpisie znajdziecie informacje o parkingach, mapę dojazdu, sporo zdjęć itd.

Oczywiście wstęp do Parku Gródek jest darmowy.

Darmowe atrakcje na Śląsku – Zamek Cieszyn

Na Górze Zamkowej w Cieszynie już w IX wieku stał gród Piastów cieszyńskich. Drewniany gród przez lata był powiększany, a na jego miejscu stanął potężny zamek. Przez wieki gościł wielu książąt i królów, w końcu został mocno zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej, a w XIX wieku został rozebrany. Z dawnego zamku pozostała Wieża Piastowska oraz rotunda, a w miejscu reszty zabudowań stworzono park.

Cieszyn jako miasto samo w sobie warte jest zobaczenia, więc polecamy także spacer po parku, by obejrzeć pozostałości wielkiej twierdzy sprzed wieków.

Proponujemy zostawić parking w okolicy starego miasta i ruszyć na spacer w kierunku parku z pozostałościami zamku.

Współrzędne GPS: 49°45’5.107″N, 18°37’34.148″E

Darmowe atrakcje na Śląsku – Ogrody Kapias w Goczałkowicach – Zdroju

W 1979 Bronisław Kapias zaczął sadzić na swoim terenie kolejne rośliny. Ogród się rozrastał, aż w końcu właściciel postanowił podzielić się ze światem swoją pasją. Dziś Ogrody Kapias to ogromny teren pełen różnorodnej roślinności, przyjemnych uliczek wśród kolorowych kwiatów i idealne miejsce na weekendowy spacer z rodziną. Jest też plac zabaw dla dzieci, więc każdy znajdzie zajęcie dla siebie. Całość podzielona jest na Ogród Stary i Nowy. W starej części można zagubić się wśród zielonych i pachnących kwiatami zaułków. Nowy z kolei to kilka mniejszych ogrodów tematycznych: Wiejski, Zachodzącego Słońca, Nad Stawem, Wrzosowisko, Angielski. Znajdą się też górki widokowe i labirynty. Na terenie ogrodów znajdują się miejsca gastronomii.

Wejście do Ogrodów Kapias jest darmowe. Auto można zostawić na jednym z parkingów umiejscowionych dookoła ogrodów.

Współrzędne GPS: 49°56’53.146″N, 18°57’4.827″E

Darmowe atrakcje na Śląsku – Ogród Jordanowski w Sosnowu

Na sam koniec coś dla dzieci w każdym wieku. Ogród Jordanowski na Kazimierzu w Sosnowcu to miejsce z mnóstwem atrakcji dla dzieci, a jednocześnie ucieczka od miejskiego zgiełku dla dorosłych. Położony wśród zieleni ogród to huśtawki, trampoliny, tunele, labirynty, wszelkie możliwe zjeżdżalnie z mostkami, wieże (w tym 10-metrowa), czy specjalna fontanna, gdzie dzieciaki mogą ochłodzić się latem. Dookoła poustawiano mnóstwo ławek. Zdecydowanie warto zahaczyć o to miejsce przejeżdżając przez Sosnowiec.

Współrzędne GPS: 50°17’52.191″N, 19°14’26.202″E

Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂

One thought on “Darmowe atrakcje na Śląsku zdecydowanie warte zobaczenia

  1. Świetne zestawienie na weekend na Śląsku 🙂 Już niebawem wpadnę z córką to będziemy zwiedzać. Zwłaszcza Polskie Malediwy. Tylko liczę, że pogoda się utrzyma 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *