Małe Organy Myśliborskie na Górze Rataj – perła Krainy Wygasłych Wulkanów

Małe Organy Myśliborskie to ukryty na Górze Rataj niepodważalny dowód, że w Polsce były wulkany i działały prężnie. Organy to nic innego jak lawa, która zastygła miliony lat temu w kominie wulkanicznym. Zobaczcie jak i kiedy powstały Male Organy Myśliborskie i jak do nich dotrzeć.

Małe Organy Myśliborskie – pozostałość po wulkanie sprzed 30 milionów lat

Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku kryje w sobie mnóstwo pamiątek po dawnych wulkanizmie. Jedną z najbardziej efektywnych są Małe Organy Myśliborskie na Górze Rataj. Wzniesienie ma jedynie 350 m n.p.m., a w jego partii szczytowej, w czasie gdy działał tu kamieniołom, odkryto bazaltowe kolumny w kształcie organów. To tak zwany nek wulkaniczny, czyli czop z zastygłej 30 milionów lat temu lawy, który zatkał komin wulkanu.

Ściana Małych Organów Myśliborskich sięga 20 metrów u ukryta wśród dzikiej zieleni, robi wrażenie. Niestety w wyniku erozji nie zobaczymy całego stożka wulkanicznego, czy jego krateru. Ale za to możemy stanąć przy kominie wulkanicznym i dotknąć ręką lawy, która zastygała tu przed milionami lat.

Na szczycie Góry Rataj w średniowieczu znajdował się niewielkie zamek warowny zbudowany z lokalnego bazaltu. Niestety to co zostało z zamku po wielu wiekach, zostało zniszczone podczas prac wydobywczych w kamieniołomie. Dziś zobaczyć można jedynie fragment murów.

Małe Organy Myśliborskie – mapa, parking, jak dojechać

Przed Wąwozem Myśliborskim znajduje się duży parking, płatny w sezonie (choć podczas naszej wizyty, nie było nikogo kto by zbierał opłatę). Poniżej mapa trasy na małe Organy Myśliborskie z parkingu.

Zobacz też: Zamek Grodziec – warownia na szczycie wulkanu

Współrzędne GPS parkingu (kliknij żeby przenieść się do Google Maps): 51°1’24.897″N, 16°6’55.120″E

Szlak na Górę Rataj

Szlak na Małe Organy Myśliborskie z parkingu jest bardzo prosty i niedługi. Ma zaledwie 1 km. Z parkingu należy się cofnąć do centrum miejscowości Myślibórz i na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w lewo. Zobaczycie oznakowania szlaków. Na górę Rataj prowadzić będzie szlak czerwony. Następnie skręcić w prawo przez mostek i podążać dalej za oznaczeniami. Szlak początkowo będzie biegł wzdłuż polany, a potem wejdzie w las. Z wózkiem może być problem ze względu na powalone gdzieniegdzie drzewa i korzenie wystające z ziemi.

Organy Myśliborskie to jeden z punktów wycieczki z rozdziału „W Polsce też są wulkany” zawartego w naszym nowym interaktywnym przewodniku „Tajemnicza geo Polska”. Znajdziesz w nich mnóstwo zaskakujących informacji o Polsce, gotowe plany wycieczek weekendowych dla całej rodziny, interaktywne ikony, ślady GPS i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *