Gozdno – wieża z najlepszym widokiem na Krainę Wygasłych Wulkanów

Gozdno to najmniejsza miejscowość gminy Świerzawa zamieszkana przez zaledwie 70 osób. Może poszczycić się jednak bogatą historią i co najważniejsze, to istotny punkt na trasie szlaku prowadzącego przez Krainę Wygasłych Wulkanów.

Gozdno może poszczycić się wyjątkową atrakcją. Na wzgórzu Zawodna, będącym swoją drogą pozostałością wulkanu, powstała drewniana wieża widokowa. Samo wzniesienie ma 445 m n.p.m i znajduje się w środkowej części Pogórza Kaczawskiego. W połączeniu z 20-metrową wieżą powstał, według nas, najlepszy punkt widokowy na Krainę Wygasłych Wulkanów. Zobaczycie stąd Góry i Pogórze Kaczawskie z wyraźnie widocznymi pozostałości wulkanicznej historii. Widoczna jest Ostrzyca, Wilcza Góra, czy Grodziec. Widać też doskonale Rudawy Janowickie, czy Karkonosze ze Śnieżką na czele. Z takim widokiem łatwo sobie wyobrazić, jak ten teren wyglądał miliony lat temu, kiedy wulkanizm działał w najlepsze.

Gozdno – parking, jak dojść na wieżę

Gozdno znajduje się na trasie żółtego szlaku prowadzącego przez Krainę Wygasłych Wulkanów. Mimo, że na wieżę nie prowadzi żaden szlak, nie będziecie mieli problemu z dojściem do niej. Przed wejściem do lasu znajduje się dziki parking, który pomieści kilka aut. Nie potrzeba auta 4×4 🙂 Tuż przed wejściem do lasu, na drzewie znajduje się znak mówiący o drodze na wieżę.

Współrzędne GPS parkingu: 51°2’40.026″N, 15°54’20.889″E

Cała droga prowadzi przez las po zboczach wzgórza Zawodna. Trasa zajmie wam około 20 minut. Z wózkiem może być miejscami ciężko ze względu na korzenie, ale jest to do ogarnięcia. Na szczycie góry znajduje się wieża. Zbudowano ją w 2018 roku, więc nadal jest w doskonałej kondycji.

Wzgórze Zawodna to także miejsce, gdzie w rozpadlinach skał możecie znaleźć drogocenne agaty. Choć do ich poszukiwania proponujemy kamieniołom Lubiechowa opisany w kolejnym wpisie. W Gozdnie znajdują się też single tracki dla rowerzystów nazwane Gozdno I.

Zobacz też: Zamek Grodziec – warownia na szczycie wulkanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *