green velo warmia
PODRÓŻE PO POLSCE

Green Velo Warmia i okolice. Średniowieczna podróż w czasie

Podróż szlakiem Green Velo przez Warmię to dosłownie teleportacja w czasie. Średniowiecze widoczne w czerwonej cegle zamków i gotyckich kościołów. Puste przestrzenie, gdzie gdzieś na horyzoncie widać dachy pojedynczych gospodarstw. Green Velo Warmia i okolice to 149 km wspaniałej, choć momentami wyczerpującej przygody.

Przebieg szlaku:

Pieniężno -> Górowo Iławeckie 38 km
Górowo Iławeckie -> Lidzbark Warmiński 24 km
Lidzbark Warmiński -> Stoczek Klasztorny 11 km
Stoczek Klasztorny ->Bartoszyce 31 km
Bartoszyce -> Sępopol 18 km

Odcinek Green Velo przez Warmię rozpoczyna się we wsi Marcinkowo, a kończy tuż za Sępopolem. Królestwo to można podzielić na dwa geograficzne rejony. Od Pieniężna teren zaczyna być coraz bardziej pofałdowany i niegroźnie piąć się do góry, aby za chwilę zjeżdżać w kolejne dolinki. To obszar Wzniesień Górowskich. Szlak wiedzie przez pola, łąki i lasy, gdzie nie znajdziecie zbyt wielu zabudowań. To teren zasiedlony głównie po II wojnie światowej przez społeczność ukraińską.

W tym rejonie warto odbić nieco ze szlaku Green Velo i skierować się zielonym szlakiem tuż pod rosyjską granicę do wsi Żywkowo. To Europejska Wieś Bociania, w której żyje 30 mieszkańców i około … 160 bocianów.

Drugim rejonem królestwa Warmii jest jego wschodnia bardziej płaska i zalesiona część – Nizina Sępopolska. Rozciąga się od Lidzbarka Warmińskiego do Sępopola. Tędy szlak Green Vel poprowadzony jest wzdłuż dawnego nasypu kolejowego.

green velo warmia

Green Velo Warmia i okolice – atrakcje

Zaczynając od zachodu, jako pierwsze na trasie pojawi się Pieniężno, w którym warto się zatrzymać na dłużej. To średniowieczne miasteczko założone przez Prusy jako gród obronny. Pozostałości czasów średniowiecznych to Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku, czy ratusz z XIV-XV wieku. Znajduje się tam również most kolejowy o wysokości 30 metrów i długości 160 m z 1885 roku, czy średniowieczne kościoły i cerkiew z XVII wieku.

Dalej mijamy Górowo Iławeckie. Ziemie te dawniej należały do Zakonu krzyżackiego.  Do dziś dobrze zachowało się kilka średniowiecznych zabytków jak np. sam układ urbanistyczny miasta, gotycki ratusz z charakterystyczną drewnianą wieżą, czy fragmenty murów obronnych z XV wieku.

Najciekawszym miejscem w Królestwie Warmii i okolic jest Lidzbark Warmiński – stolica regionu. Zamek Biskupów Warmińskich wraz z przedzamczem, bastionem i basztą to główna atrakcja miasta. To jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce. Do tego dawny kościół ewangelicki jako najwybitniejszy przykład architektury protestanckiej na Warmii. Ciekawa jest też potężna brama do miasta zwana Wysoką Bramą. To jedyna z trzech, które się zachowały.

green velo warmia

green velo warmia

Tuż za Lidzbarkiem w lesie ukryty jest ciekawy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Dawniej w jego miejscu znajdował się niemiecki obóz jeniecki dla podoficerów i szeregowców.

green velo warmia

Dalej na trasie mijamy kilka niewielkich, ale ciekawych miasteczek, wśród nich Stoczek Klasztorny z sanktuarium maryjnym oraz Galiny z zespołem dworskim Eulenburgów i stadniną koni.

green velo warmia

green velo warmia

green velo warmia

green velo warmia

Ostatnim miastem na trasie w tym królestwie jest Sępopol, nad którym góruje gotycki kościół z XIV wieku, czy pozostałości murów miejskich z tego samego okresu.

W okolicach Lidzbarka Warmińskiego i Bartoszyc znaleźć kilka ciekawych szlaków rowerowych, które zachęcają do pozostania w tym królestwie rowerowym na dłużej.

Polecamy: Green Velo, czyli Wschodni Szlak Rowerowy. Z czym to się je?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *