To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno spośród 3 miejsc w Europie. Tajemnicza Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju kryje w sobie blisko 3 tysiące czaszek i kości zmarłych. To cmentarzysko ofiar zarazy i wojen śląskich. Raz w roku o północy, przy świetle księżyca odbywa się msza w intencji osób, których szczątki spoczęły w kaplicy. Trzeba przyznać, że anturaż przypomina scenografię horroru.
Zaledwie 1 kilometr od centrum Kudowy-Zdroju znajduje się niepowtarzalne miejsce, jedyne w Polsce. To cmentarzysko ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745. Kaplica powstała w 1776 roku z inicjatywy księdza parafii Czermna, księdza Wacława Tomaszka. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są 3 tysiącami ludzkich kości. W piwnicy spoczywa jeszcze kilkadziesiąt tysięcy szczątków. Oglądając niektóre kości widać, w jakich cierpieniach ginęli ludzie. Zobaczyć można potężną kość udową mężczyzny, który mierzył 2 metry wysokości. Nosi ona ślady złamania i nieprawidłowego zrośnięcia. Jest też czaszka kobiety z dziurą po kuli, czy inna ze śladami panującej w tych czasach cholery.
Skąd czaszki w Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju?
W 1776 roku ksiądz Tomaszek zauważył pogrzebane w skarpie obok kościoła szczątki ludzkie. Wezwał więc grabarza oraz kościelnego, aby wspólnie wykopać kości i pochować je zgodnie z tradycją. Nie spodziewali się jednak, że to zaledwie kilka spośród kilkudziesięciu tysięcy kości, jakie spoczywają w ziemi w okolicy kościoła. Były to kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej (1756–1763). Ksiądz wraz z grabarzem i kościelnym zbierali szczątki przez wiele lat, oczyszczali je i gromadzili w kaplicy. Po śmierci , kości księdza Tomaszka i grabarza Langera także spoczęły w kaplicy.
Ile kosztuje wejście do Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju?
Wejście do kaplicy jest płatne, a bilet należy zakupić w kasie przed kaplicą. Bilet dla dorosłych kosztuje 10 zł. Renciści i emeryci płacą 8 złotych, a dzieci (6-18 lat) – 5 złotych.
Ile trwa zwiedzanie Kaplicy Czaszek?
Do środka wchodzi się grupowo z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa zaledwie 15 minut, ale i tak warto. Należy wchodzić w stosownym stroju. W środku jest zakaz fotografowania.
Godziny otwarcia kaplicy:
- w maju czerwcu: 9.00 – 17.30
- od lipca do września: 9.30 – 17.00
- w październiku: 10.00 – 17.00
- od listopada do kwietnia: 10.00 – 16.00
Ostatnie wejście na 15 minut przed zamknięciem.
Jedyna taka msza święta w roku
Raz w roku, o północy 14/15-go sierpnia, odprawia się w Kaplicy Czaszek Msza św. za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich, którzy umarli wskutek długich i nieuleczalnych chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Kaplica Czaszek jest fenomenem na skalę europejską. Mimo że jest to dość przygnębiające, ale i szokujące miejsce pokazujące kruchość ludzkie życia, zdecydowanie warto je odwiedzić. Zwłaszcza, że znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnej części Polski. Zatem planując wypad w Góry Stołowe, koniecznie zahaczcie o Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂