Wilcza Góra wilkołak Kraina Wygasłych wulkanów
PODRÓŻE PO POLSCE

Wilcza Góra | Wilkołak – niezwykła atrakcja koło Złotoryi

Kraina Wygasłych Wulkanów obfituje w pamiątki po dawnym wulkanizmie, a jedną z najbardziej znanych jest Wilcza Góra (Wilkołak). Wzniesienie sięgające 367 m to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. A jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych kominów wulkanicznych.

Zaledwie kilka kilometrów od Złotoryi znajduje się jedno z najbardziej charakterystycznych wzniesień w krajobrazie Pogórza Kaczawskiego. Rezerwat Wilcza Góra założony został w 1959 roku, aby chronić geologiczne dziedzictwo sprzed blisko 20 milionów lat. Wilkołak (bo tak nazywa się też Wilczą Górę) to komin wulkanu, który wyrzucał tu magmę w okresie zwanym neogenem. Jeśli więc stoimy we wnętrzu dawnego komina wulkanicznego (ponieważ resztę przez miliony lat zniszczyła erozja) pomyślcie jak wielki musiał być to stożek!

Na zboczach góry prowadzono działalność wydobywczą już w XIX wieku. Do 2019 roku wydobywano tu bazalt, który posłużył między innymi do budowy Trasy Łazienkowskiej, czy Pałacu Kultury i Nauki. Dziś kopalnia jest nieczynna, a rezerwatu teren przygotowano pod turystów. Pojawiły się ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, tarasy widokowe, czy ławki.

Z jednego z punktów widokowych możecie więc zobaczyć odsłonięty przekrój komina wulkanicznego – jeden z najlepiej zachowanych w Polsce. Zobaczycie kolumny bazaltowe, powstałe podczas stygnięcia lawy w kominie wulkanu oraz unikatową na skalę europejską różę bazaltową.

Wilcza Góra | Wilkołak parking, dojście

Aby dojść na Wilczą Górę możecie wybrać spośród dwóch opcji. Możliwe jest wejście zielonym szlakiem przez las (nr 1 na mapie). Z tym że pod koniec szlak był zagrodzony siatką, która jednak była uszkodzona. Przeszliśmy przez nią wychodząc na ścieżkę dydaktyczną przy Wilczej Górze. Dojście rozpoczyna się z bezpłatnego parkingu, który znajdziecie pod tymi współrzędnymi GPS: 51.10723111515231, 15.9007777746458. Wejście zajmuje około 40 minut z dzieckiem. I raczej nie nadaje sięna wózek.

Drugą opcją jest zaparkowanie na parkingu u podnóża góry (nr 2 na mapie) (współrzędne GPS: 51°06’31.6″N 15°55’11.3″E). Ruszacie wybrukowaną drogą aż do szlabanu. Po minięciu szlabanu należy przejść jeszcze około 400 metrów, aby ujrzeć szczyt Wilkołaka. Wózek da radę 🙂

Inne atrakcje w Krainie Wygasłych Wulkanów:

Gozdno – wieża z najlepszym widokiem na Krainę Wygasłych Wulkanów

Sudecka Zagroda Edukacyjna. Poczuj trzęsienie ziemi na własnej skórze

Czartowska Skała – jak dojechać, parking. Kraina Wygasłych Wulkanów

Małe Organy Myśliborskie na Górze Rataj – perła Krainy Wygasłych Wulkanów

Zamek Grodziec – warownia na szczycie wulkanu

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Anna says:

    Ojej, trafiłam na Wasz blog, bo szukałam całkiem innej tematyki, a trafiłam na wpis z rodzinnych okolic, cudownie <3
    Pozdrawiam 🙂

    1. Joanna Wnuk says:

      To zazdroszczę rodzinnych stron 😀 cudowny rejon <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *