Madera, nazywana „Perłą Atlantyku”, to malownicza portugalska wyspa, która zachwyca swoimi górskimi krajobrazami, bujną roślinnością i łagodnym klimatem przez cały rok. Położona około 1 000 km na południowy zachód od Lizbony Madera oferuje odwiedzającym niezwykłe połączenie górskich szlaków, urokliwych miasteczek oraz fascynujących tradycji i kuchni. To niewielki, ale wyjątkowo górzysty skrawek ziemi. Miłośnicy górskich wędrówek będą czuli się jak w niebie.
Proponujemy zarezerwować nocleg w rejonie Funchal. Pobliskie miasteczka będą mniej zatłoczone niż sama stolica. Chyba że szukacie typowego hotelu, to najłatwiej znaleźć będzie go w Funchal. Nocleg możecie zarezerwować przez TĘ stronę.
Jak czytać plan podróży?
Po kliknięciu w nazwę atrakcji, zostaniesz przekierowany do jej opisu wraz ze zdjęciami. Przy każdym dniu prezentujemy też mapę. Możesz kliknąć w pinezkę na mapie, aby wyznaczyć lokalizację GPS atrakcji. Jeśli w czasie podróży masz włączoną lokalizację, dostaniesz mapę dojazdu do atrakcji z miejsca, w którym właśnie się znajdujesz. Pod mapą masz opisy numerów z mapy.
Madera plan podróży na 8 dni
Poniższy wpis to propozycja 8-dniowej wycieczki po Maderze wraz z interaktywnymi mapami w PDF i opisami atrakcji. Plan możecie modyfikować w zależności od preferencji.
Możesz również pobrać (zupełnie za darmo) przewodnik w formie PDF, żeby mieć lepszy dostęp do planu w czasie podróży.
Niezbędnik podróżniczy (kliknij w ikonę)
Madera plan podróży na 8 dni
Dzień 1
Funchal lub okolice
Pierwszy oraz ostatni dzień musicie dostosować w zależności od godziny przylotu i odlotu. Jeśli docieracie na Maderę wieczorem, po przyjeździe i zakwaterowaniu warto odpocząć i nabrać sił przed intensywnym zwiedzaniem wyspy w kolejnych dniach.
Jeśli przylatujecie na Maderę z rana, możecie pójść na plażę Praia Formosa w Funchal, czy przejść się tamtejszą promenadą (punkt 1 z drugiego dnia). Tudzież poświęcić ten dzień na zwiedzenie Funchal (opis 8 dnia).
Dzień 2
Funchal – Ponta do Pargo
To aktywny dzień, podczas którego przejdziemy szklaną kładką wiszącą nad jednym z najwyższych klifów w Europie, staniemy pod niezwykłym wodospadem spadającym wprost na jezdnię, odpoczniemy w klimatycznym miasteczku i przejdziemy pierwszą lewadą.
1 – Praia Formosa w Funchal i spacer promenadą – największa publiczna plaża w Funchal, znana z czarnych wulkanicznych kamieni i piasku.
2 – Cristo Rei – Statua Chrystusa Króla w Garajau to imponujący pomnik z rozciągającym się widokiem na ocean. Podobny do słynnego posągu w Rio de Janeiro, tyle że mniejszy.
3 – Camara de Lobos – malownicza wioska rybacka, która zachwyca kolorowymi łodziami i tradycyjną architekturą.
4 – Cabo Girao – to jeden z najwyższych klifów w Europie z przeszklonej platformy widokowej. Wejście płatne.
5 – Wodospad Dos Anjos – jest niezwykły, ponieważ spływa bezpośrednio na drogę.
6 – Vereda do Nateiro (lewada bananowa) – to trasa lewadowa biegnąca przez pola bananowe w Madalena do Mar.
7 – Miraduro da Garganta Funda – imponujący wodospad spadający z dużej wysokości.
8 – Zachód Słońca na Ponta do Pargo – to najbardziej wysunięty na zachód punkt Madery, znany ze swojego latarni morskiej i spektakularnych zachodów Słońca.
9 – Miradouro da Garganta Funda – to podobny punkt widokowy, idealny za zachód Słońca, tyle że mniej oblegany przez turystów.
Dzień 3
Rabaçal i trekking 4 lewadami
To aktywny dzień, w którym zobaczymy najbardziej znane lewady Madery (sieć kanałów na Maderze służąca do transportowaniu wody deszczowej z północy na południe wyspy). Wędrując przez wawrzynowe lasy liczące miliony lat dotrzemy w końcu do imponujących wodospadów.
Rabaçal to popularne miejsce do rozpoczęcia trekkingu po lewadach. Pinezka na mapie ustawiona jest na główny parking Rabacal.
- Levada 25 Fontes – prowadząca do pięknego wodospadu z 25 źródłami.
Link do strony z informacjami o zamknięciu szlaku, warunkach itp. Zobacz stronę.
- Levada de Alecrim i Levada Lagoa do Vento – oferująca widoki na urokliwe jezioro i wodospad.
Link do strony z informacjami o zamknięciu szlaku, warunkach itp. Zobacz stronę.
- Levada do Risco – prowadząca do imponującego wodospadu Risco.
Dzień 4
Santa de Serra – Dolina Zakonnic
Tego dnia zjeździmy wschodnią i środkową część wyspy w poszukiwaniu najlepszych punktów widokowych. Pewnie pomijając te opisane na mapie, nie raz zatrzymacie się by zrobić zdjęcie zapierającym dech w piersi widokom. Zajrzycie też do wioski Santana by zobaczyć tradycyjne, maderskie domki.
1 – Lokalny targ owocowo-warzywny w Santa de Serra – ten mniej popularny targ, działający tylko w niedzielę, oferuje świeże owoce, warzywa i lokalne produkty w niższych cenach niż te w Funchal.
2 – Miraduro do Guindaste – punkt widokowy z widokiem na wybrzeże i ocean, idealny na krótką przerwę.
3 – Casas Típicas de Santana – tradycyjne maderskie domki. Można je zobaczyć zarówno w parku (płatne), jak i w centrum miasta (bezpłatnie)
4 – Levada Balkonowa – Verede Dos Balcoes z Ribeiro Frio – Krótka, ale piękna trasa prowadząca do punktu z widokiem na góry.
Dolina Zakonnic – dolina otoczona górami, gdzie można odwiedzić dwa punkty widokowe – Miraduros do Paredão (5) i Miraduro da Eira do Serrado (6)). Z punktu Eira do Serrado można zejść 300 schodami do miasteczka Curral das Freiras w widzianej z góry Dolinie Zakonnic. Tam można zjeść obiad.
7 – Wracając z Doliny Zakonnic można też zajechać na punkt widokowy Pico do Barcelos w Funchal (warto trafić na zachód słońca).
Dzień 5
Trekking PR1 z Pico Areiro na Pico Ruivo
To najbardziej aktywny dzień. Warto się przygotować na długi trekking. Buty trekkingowe obowiązkowe, ponieważ zawędrujemy na Dach madery – najwyższy szczyt wyspy. Najbardziej znany i spektakularny szlak ma 10.5 km i jest dość wymagający. Mnóstwo w nim podejść, również z pomocą metalowych drabinek. Szlak wiedzie wydrążonymi w skałami pułkami i tunelami (przyda się latarka). Nie jest polecany osobom z lekiem ekspozycyjnym. Niemniej nam udało się go przejść z wielkimi, trekkingowymi plecakami, więc dramatu nie ma. Na szczęście dla tych, którzy nie czują się na siłach, mamy alternatywny, dużo łatwiejszy szlak opisany poniżej.
.
1 – Na mapie zaznaczono parking pod Pico Areiro
Odległość: 10,5 km
Poziom trudności: trudny
Opis szlaku znajdziesz TU. Informacje o zamknięciu szlaku, warunkach itp znajdziesz TU
Jeśli nie czujecie się na silach aby wejść na Pico Ruivo szlakiem PR1, bądź będzie on zamknięty, istnieje alternatywne wejście na Dach Madery. To szlak PR 1.2
Odległość: 5.6 km w dwie strony
Poziom trudności: średni
Czas: 1.5 h
Początek szlaku: Achada do Teixeira
Opis szlaku, Informacje o zamknięciu szlaku, warunkach itp znajdziesz TU
Dzień 6
Północ wyspy
Po wymagającym kondycyjnie poprzednim dniu, przyszedł czas na coś lżejszego. Zwiedzicie północ wyspy odwiedzając kilka punktów widokowych, czy wykapiecie się w naturalnych basenach lawowych.
1 – Sao Vicente – Capelinha de Nossa Senhora de Fátima – kaplica na wzgórzu, z pięknymi widokami na okolice. Warto również odwiedzić lawowe jaskinie (2) (jeśli są otwarte).
3 – Miradouro do Véu da Noiva i plaża w Seixal – Punkt widokowy z widokiem na wodospad spadający do oceanu oraz czarna piaszczysta plaża.
4 – Ribeira da Janela i 5 – Miradouro da Eira da Achada – punkt widokowy z huśtawką, oferujący widoki na wybrzeże oraz plaża z iglicami skalnymi.
6 – Porto Moniz i kolejka do Achadas da Cruz (7) – Porto Moniz słynie z naturalnych basenów wulkanicznych. Kolejka czynna do godziny 17).
Dzień 7
Trekking na Półwysep Sao Lourenco
Dziś czeka was trekking jednym z piękniejszych szlaków na Maderze. Sao Lorenco to najbardziej w wschód wysunięty półwysep. Szlak ma 8 km w obie strony. Po drodze podziwiać będziecie wulkaniczne klify wpadające wprost do oceanu. Warto wybrać się na szlak tak, aby trafić na zachód Słońca. Trzeba uważać jedynie na silny wiatr wiejący na tym wysuniętym w ocean skrawku lądu.
1 – Sao Lorenco – oferuje dramatyczne krajobrazy klifów i oceanu. Po trekkingu można się zrelaksować na plaży Prainha do Caniçal.
Link do strony z informacjami o zamknięciu szlaku, warunkach itp. Zobacz stronę
Dzień 8
Zwiedzanie Funchal i powrót do domu
Tak jak opisane zostało 1 dnia, ten dzień zależeć będzie od godziny odlotu. Mając samolot wieczorem, możecie skorzystać z ostatniego dnia i zwiedzić Funchal, czy skorzystać ze znanej atrakcji jaką jest wjazd kolejką na wzgórze Monte górujące nad miastem.
W zależności, czy lot powrotny macie rano, czy z wieczora, możecie zwiedzić Funchal właśnie ostatniego dnia lub pierwszego.
1 – Mercado dos Lavradores – targ miejski. Znajdziesz tu różnorodne lokalne owoce i warzywa.
2 – Katedra Sé – gotycka katedra zbudowana w XVI wieku.
3, 4 – Kolejka linowa na Monte – wzgórze górujące nad miastem (Punkt 3 to miejsce startu, a 4 to punkt, do którego dojeżdża kolejka)
5 – Ogrody Tropikalne Monte Palace – to piękne ogrody z egzotycznymi roślinami, stawami i rzeźbami.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy. Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku .