Mostar
Bośnia i Hercegowina Europa Strona główna

Mostar – miasto z bliznami na murach

Wzdłuż wąskich ulic rozstawione są kolorowe stragany, z knajp ulatnia się zapach świeżo smażonych potraw, a uliczny grajek daje koncert z bośniacką muzyką w roli głównej. Aż ciężko w to uwierzyć, że jeszcze 20 lat temu ulicami Mostaru płynęła krew z bratobójczych walk. Położone w Kotlinie Mostarskiej miasto Mostar mocno ucierpiało w wojnie domowej, która targała Bośnią i Hercegowiną na początku lat 90. Mimo że ślady konfliktu widoczne są gołym okiem na każdym kroku, Mostar nadal pozostaje jednym z najpiękniejszych miast tego wielokulturowego kraju.

Mostar

Skąd ta różnorodność?

Mostar to niezwykłe miasto wielu kultur.  Mimo że położone jest w Bośni, przed wieloma domami powiewa chorwacka flaga. Skąd ta różnorodność?

Tak w skrócie. Cofnijmy się kilka wieków, kiedy to na terenie starego Mostaru Turcy zakładają twierdzę. W 1566 zamieniają oni drewnianą konstrukcję spajającą dwa brzegi rzeki, w kamienny most zwany Starym Mostem. W 1875 roku w mieście wybucha antytureckie powstanie, którego rezultatem jest przejęcie miasta przez Austro-Węgry. Od tego momentu na terenie Mostaru żyją obok siebie Chorwaci, Serbowie i bośniaccy muzułmanie.

To wielokulturowe życie w pokoju trwało do początku lat 90. XX wieku. W 1992 roku rozpętała się bratobójcza walka, największy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. Najważniejsze zabytki, w tym wszystkie meczety obracały się w gruz, a ulicami Mostaru płynęła krew ofiar bratobójczej walki. Zawieszenie broni podpisano dopiero 1994 roku, choć przez kolejne 5 lat dochodziło do zamieszek i starć między Chorwatami, a muzułmańskimi Bośniakami.

Mostar
Mostar

Kamienny Most

To najbardziej rozpoznawalna część Mostaru. Zawieszony nad rzeką Nerewą, spaja chorwacką i bośniacką część miasta. Wprawdzie został wybudowany przez Turków w 1566 roku, jednak w tym roku obchodzi swoje … 13 urodziny. W czasie wojny domowej został on zburzony, a odbudowę zakończono dopiero w 2004 roku. Dziś most wraz ze Starym Miastem wpisane są na listę UNESCO.

Mostar

Popularnym show są skoki z mostu do rzeki. Kiedyś był to dowód męskości, dziś to raczej sposób na biznes. Mieszkańcy przed skokiem zbierają od turystów pulę, która trafi w ręce śmiałka jeśli ten odważy się na skok. Zawsze się odważa.

Mostar

Starówka

Znajdująca się po muzułmańskiej części miasta starówka, została doszczętnie zniszczona w czasie wojny domowej. Dziś na szczęście możemy spacerować wąskimi uliczkami pełnymi gwaru, uśmiechniętych ludzi i kolorowych straganów ze starociami. Odbudowano też  Meczet Karadjozbega, który udostępniony jest do zwiedzania.

Mostar
Mostar
Mostar

Można mieć wrażenie, że ledwo stojące ruiny gdzieś wśród nowego osiedla, czy dziury po kulach w co drugiej kamienicy, szpecą miasto. Ale nic bardziej mylnego. One nadają Mostarowi charakteru. Są świadectwem straszliwej historii, o której nie można zapomnieć. Te dziury po kulach i wyrwy w ścianach są integralną częścią miasta.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Mostar to takie piękne miejsce, pełne zagadek historii. Poznałam tam kilkoro Polaków, którzy ku mojemu zdziwieniu nie mieli pojęcia o przeszłości tego miasta! Widząc tylko piękne stare uliczki i wielki most ze skoczkami można się nabrać! A zaraz obok te kule w domach, domkach i domeczkach! I ciarki przechodzą na samą myśl, że to było dosyć niedawno!

    1. Joanna Wnuk says:

      I chyba takie miejsca robią na człowieku największe wrażenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *