Pafos – co zwiedzać w najciekawszym mieście Cypru [ATRAKCJE]

Pafos co zwiedzac w czwartym co do wielkości miescie Cypru w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Pafos znaleźć można pozostałości każdego okresu istnienia miasta. A jego początki sięgają przecież starożytności. Zapraszamy zatem na spacer po Pafos – najciekawszym mieście Cypru.

Wiecie, że nazwa Pafos pochodzi od imienia herosa Paphosa, syna Pigmaliona, króla Cypru, który …. ożenił się z ożywionym posągiem kobiety z kości słoniowej. Kurtyna. A na dodatek u wybrzeża Pafos, z piany morskiej narodziła się Afrodyta – bogini miłości. To tak z psychodelicznych ciekawostek ze świata starożytnego 🙂

Pafos – co zwiedzać?

Generalnie miast zwiedzać nie umiemy. Tych zwykłych. Zdecydowanie wolimy naturę. Ale Pafos to inna bajka. Jest tam co robić, a znajdując co chwila dziurę w ziemi, która okazuje się starożytną jaskinią, wyobraźnia działa na pełnych obrotach. Miasto podzielone jest na dwie części: Kato Pafos, czyli stara część miasta, w której oprócz hotelowej zabudowy (niestety) znajdują się wszystkie starożytne atrakcje; oraz Ktima Pafos, oddalona od wybrzeża o 3,2 km, położona na wzgórzu część nowsza miasta. I wszystko co warte zobaczenia znajdziecie w Kato Pafos. My zwiedzanie podzieliliśmy na dwa dni. I w sumie chyba wystarczyło.

Groby królewskie

Nazwa ta ma tyle wspólnego z królami, co świnka morska z morzem. Choć nie ujmuje to wielkości tego miejsca. To pokaźna nekropolia, która dawniej położona była kilometr od murów miejskich. A chowano tam cypryjskich arystokratów. Niektóre jednak grobowce są tak pokaźne, że wyglądają jak całe domostwa z ozdobnymi kolumnami i rzeźbieniami. Najstarsze katakumby pochodzą z III wieku p.n.e.  Generalnie całość robi duże wrażenie. Spokojny spacer pomiędzy kolejnymi grobowcami zajmie Wam minimum 2 godziny. Wejście na teren grobowców królewskich jest płatne i kosztuje 2,5 euro. I tak, warto.

Pafos co zwiedzać

Park Archeologiczny Nea Pafos

To potężna dawka starożytności, na którą warto przeznaczyć minimum 3 godziny. I 4,5 euro. A w środku pozostałości starożytnego Cypru, po którym biegali herosi, a mitologiczni bogowie stanowili największą świętość. I tak znajdziecie tam wille Dionizosa, Orfeusza, czy Tezeusza z najlepiej zachowanymi starożytnymi mozaikami na świecie. Do tego świątynie, amfiteatr, rzymska agora, zamek i tak dalej. Ale po kolei.

Mozaiki

Wszystkie mozaiki datowane są na II-V wiek i pochodzą z 5 rzymskich willi – Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza, Domu Tezeusza oraz Domu 4 Pór Roku. A ukazują to, o co pani z polskiego pytała w szkole podczas przerabiania greckiej mitologii. Znajdzie się więc Achilles ze swoją piętą, Tezeusz walczący z minotaurem, bohaterski Herkules i jego ojciec Zeus. Do tego sceny uczt, czy polowań na dzikie zwierzęta. Całość robi wrażenie. Część z nich znajduje się pod zadaszonymi budynkami, część jest na otwartej przestrzeni. Są i takie, po których swobodnie mogą poruszać się turyści.

Odeon

Ruiny pochodzą z II wieku. Dawniej było to miejsce, gdzie mieszkańcy Pafos spotykali się na występy muzyczne i teatralne. To budynek podobny do amfiteatru, tyle że zadaszony. Na przeciwko znajduje się też rzymska agora.

Zamek Saranta Kolones

Park Archeologiczny to nie tylko starożytne ruiny. Są tam też pozostałości późniejszej historii miasta. I tak na przykład zamek Saranta Kolones pochodzi z XIII wieku i stanął w miejscu bizantyjskiej świątyni, którą w 1222 roku zniszczyło trzęsienie ziemi.  W XIX wieku Brytyjczycy zrobili sobie w nim magazyn soli.

Zamek w Pafos

No szczerze mówiąc, widzieliśmy pokaźniejsze zamki. To fort u wejścia do portu pochodzący z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Generalnie do środka wchodzić nie polecamy. Ładniej prezentuje się z zewnątrz na tle wzburzonego morza.

Świątynia Agia Kyriaki

Ten niewielki kościół otoczony jest całym polem ruin. To pozostałości największej na Cyprze bazyliki Chrysopolitissa z IV wieku, która zniszczona została przez potężne trzęsienie ziemi. Agia Kyriaki, która stanęła w jej miejsce pochodzi z XIII wieku. Na terenie ruin otaczających świątynie znajduje się niejaki pręgierz Św. Pawła. Według przekazów, apostoł został do niego przywiązany i poddany karze chłosty. Człowiek, który go chłostał nie miał szczęścia, ponieważ w czasie wykonywania egzekucji, oślepł.

Jaskinie w Fabrica Hill

Miejsce dosyć ciężko dostępne, ukryte za krzakami na wzgórzu. A zdecydowanie warte odwiedzenia. Nie jest też oznaczone tablicami informacyjnymi.  A znajduje się na przeciwko galerii handlowej. Generalnie są to potężne komnaty wykute w skale ponad 2 tysiące lat temu. Miejscami na ścianach zobaczycie jeszcze pozostałości fresków.

Promenada nadmorska

Żadna to starożytna atrakcja, ale miejsce na pewno przyjemne. Rozpoczyna się przy zamku i ciągnie wzdłuż wybrzeża. Po drodze palemki, ławki, knajpy i restauracje, a nawet plaża, co na Cyprze nie zdarza się często. Także przyjemne miejsce do spaceru w promieniach cypryjskiego słońca.

Cypr ma wiele do zaoferowania. I mimo że sporo miast to typowe turystyczne molochy z zabudową hotelową i kiepskimi plażami, do Pafos zdecydowanie warto wybrać się chociaż na dwa dni. A dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto wybrać się na Cypr zimą, mamy odpowiedź w innym wpisie :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *