Półwysep Akamas
Cypr Strona główna

Półwysep Akamas – idealne miejsce dla wielbicieli natury

Półwysep Akamas to według nas najpiękniejsza część Cypru. Idealne miejsce na piesze wycieczki i kontakt z naprawdę imponującą naturą. Czym nas tak Półwysep Akamas zauroczył? Zobaczcie sami!

Po kilku dniach spacerów po miastach Cypru, mieliśmy już dosyć gwaru i ruchliwych ulic. Przyszła w końcu pora na najbardziej wyczekiwany region Cypru, czyli Półwysep Akamas. Ten stanowiący rezerwat przyrody obszar, znajduje się na północno-zachodnim krańcu Cypru. Jest niezamieszkały i praktycznie nienaruszony. I to czyni go tak wyjątkowym.

No nie wspomnę, że o  właśnie tutaj Adonis spotkał boginię Afrodytę, kiedy po polowaniu pił wodę ze źródła i zakochali się w sobie. Niewielki wodospad ze źródełkiem Afrodyty znajdziecie na początku szlaku. Podobno każdy kto napije się wody ze źródła, zakocha się bez pamięci w pierwszej osobie, którą ujrzy. Wody pić nie polecamy. Po pierwsze do picia średnio się nadaje, po drugie połowa kandydatów do strzały amora to emeryci.

Półwysep Akamas – jak się dostać?

Jeśli nie posiadacie własnego auta, na Półwysep Akamas można dostać się środkami komunikacji lokalnej. My robiliśmy sobie bazę wypadową w mieście Polis, skąd autobusem nr 622 dojechaliśmy w krótkim czasie do początku szlaku. To jedyny bus, który jedzie do „Bath of Aphrodites”. W dodatku to jego ostatni przystanek, więc nie będzie problemu. Bilet kosztuje 1,5 euro. Pamiętajcie tylko o godzinach odjazdów, żeby nie zostać na szlaku na noc 🙂 TU znajdziecie rozkład jazdy.

Półwysep Akamas – trasy trekkingowe

Na półwyspie znajduje się kilka szlaków pieszych. Te najciekawsze i najbardziej popularne to Szlak Adonisa oraz Szlak Afrodyty. Oprócz nich, jest jeszcze kilka mniejszych. Wszystkie jednak zapewniają spacer wśród skalistych zboczy porośniętych wyjątkową roślinnością, czy wzdłuż wybrzeża wyjątkowo lazurowego w tym rejonie morza.

Półwysep Akamas
  • Szlak Adonisa

Punkt początkowy: Łaźnie Afrodyty
Długość trasy: 7,7 km
Czas przejścia: 3h
Poziom trudności: 3
Opis: Początkowo idzie się tą samą trasą, którą biegnie Szlak Afrodyty. W pewnym jednak momencie, znak informuje, aby odbić w lewo, podczas gdy Szlak Afrodyty schodzi ku morzu. Po drodze oprócz wielu gatunków endemicznych roślin, mijacie np. 500-letni drzewo, czy zabytkową Wieżę Królowej. A do tego przez całą trasę podziwiacie widoki na lazurowe wybrzeże.

Szlak Afrodyty

Punkt początkowy: Łaźnie Afrodyty
Długość trasy: 7,5 km
Czas przejścia: 3-4h
Poziom trudności: 2
Opis: Trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża. Raz tuż nad poziomem morza innym razem wysokim klifem, z którego rozciąga się widok na odległe Polis. Po drodze mijacie ukryte dzikie plaże z niezwykle przejrzystą wodą.

Mapki wraz z opisami wszystkich, także tych mniej znanych szlaków, znajdziecie na TEJ stronie

A na tych, którzy mają więcej czasu, czeka około 20-kilometrowa wędrówka na sam koniec półwyspu do przylądka Arnaoutis.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *