Strona główna Wyspy Owcze

Wyspy Owcze – informacje praktyczne. Waluta, ceny, transport, noclegi

Wyspy Owcze to bardzo specyficzny rejon Europy, momentami jakby oderwany od rzeczywistości. Tajemniczy i zadziwiający. Rejon, gdzie więcej jest owiec niż ludzi, niektóre miasta składają się z pojedynczych domostw, na dachach rośnie trawa, a do morza wpadają najwyższe klify w Europie. Wyspy Owcze nie są jeszcze zbyt popularnym kierunkiem, a więc i znalezienie informacji praktycznych nie jest tak łatwe. Tak więc poniżej prezentujemy kilka bardzo przydatnych informacji praktycznych, które z pewnością ułatwią wam planowanie wyjazdu na Wyspy Owcze.

Wyspy Owcze – informacje praktyczne

Wyspy Owcze były naszym marzeniem, które udało się spełnić w 2019 roku. Tajemnicze, jeszcze nie oblegane przez turystów, miejscami nieco dziewicze. Idealny kierunek! Po Farojach poruszaliśmy się wynajętym samochodem przez tydzień. Udało się zahaczyć o najważniejsze atrakcje, zjechać większość wysp, skorzystać z ciekawych atrakcji. Dzielimy się zatem informacjami praktycznymi i spostrzeżeniami, aby i Wam łatwiej było zaplanować wyjazd w tą część świata.

WYspy Owcze informacje praktyczne

Czy Wyspy Owcze należą do Unii Europejskiej?

I tu ciekawostka. Mimo, że jest to terytorium zależne od Danii, Wyspy Owcze nie należą ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen. Nie zdziwcie się zatem, gdy po przylocie na Faroje, dostaniecie smsa powitalnego z sieci, który poinformuje was, że koszt połączenia do Polski wynosi 7 zł.

Czy zatem na Wyspy brać ze sobą paszport? Teoretycznie tak, w praktyce się nie przyda. Na stronie Polskiego MSZ widnieje informacja, że paszport nie jest potrzebny. Gdzieś jednak wyczytaliśmy legendy, że ktoś upierdliwy na lotnisku poprosił o paszport. Nas nikt o paszport nie prosił. Ba! Nawet ani razu nie wyjęliśmy dowodu osobistego! Tak czy inaczej, nie zaszkodzi mieć paszport w kieszeni.

A, i pamiętajcie, że skoro do UE Wyspy nie należą, w razie potrzeby ubezpieczeniowa karta EKUZ nic nie pomoże. Także warto za te kilkadziesiąt złotych wykupić prywatne ubezpieczenie.

Wyspy Owcze jak dolecieć?

Samolot

Na Faroje najłatwiej i najszybciej jest dolecieć samolotem. Na tamtejszym lotnisku, kilka razy dziennie lądują samoloty dwóch linii lotniczych: SAS i Atlantic Airways. Z Warszawy SAS lata na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze. Bilety udało nam się kupić za około 1300 zł. Lot do Kopenhagi trwał zaledwie półtorej godziny. Na Faroje powinniście dolecieć po kolejnych 2 godzinach. No właśnie. Powinniście…

Lotnisko na Wyspach Owczych nie należy do najbezpieczniejszych. A wszystko przez pogodę i silne wiatry. Nierzadko zdarza się, że samolot nie wyląduje za pierwszym razem. I tak, nasz lot z 2 godzin, zamienił się w 5-godzinną przeprawę. Po 40 minutach krążenia nad całkowicie spowitym mgłą lotniskiem, piloci postanowili odbić do norweskiego Bergen, aby tam ponownie zatankować samolot. Dopiero po tej przeprawie, samolot wylądował na płycie niewielkiego lotniska farerskiego Vagar.

Prom

Na Wyspy Owcze można też dostać się promem kompanii Smyril Line. Od 2011 roku trasa Norröny rozpoczyna się w Hirsthals w Danii, skąd prom płynie do Torshavn na Wyspach Owczych, a następnie do Seyðisfjörður na wschodnim wybrzeżu Islandii. Zatem podróż na Wyspy Owcze możecie połączyć z tripem po Islandii. Podróż do stolicy Wysp Owczych zajmuje 38 godzin. Rozkład płynięcia promów znajdziecie na TEJ stronie. Tam też możecie kupić bilet. Jego cena zależna będzie od terminu rejsu (jak zawsze, w sezonie cena będzie najwyższa), rodzaju kabiny, czy transportu jaki ze sobą zabieracie.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Źródło: www.smyrillinecargo.com

Wyspy Owcze – transport

Kiedy już dostaniecie się na Wyspy Owcze, wypadałoby się po nich jakoś poruszać. I tu pojawia się wiele zagwozdek. Wynajęte auto, czy komunikacja miejska? Jak dostać się z wyspy na wyspę? Po ile jest paliwo? Co z tajemniczymi tunelami, o których głośno w tym rejonie świata. I wiele innych pytań.

My podróżowaliśmy po Farojach wynajętym, 9-osobowym busem. I wynajęcie auta to chyba najlepszy sposób na zwiedzanie Wysp Owczych. Drogi są bezpieczne, a jeśli już zdarzają się wypadki, to te z udziałem owiec. Warto pamiętać, że owce mają ZAWSZE pierwszeństwo, a potrącenie którejś, wiąże się ze sporymi problemami. Wynajęcie najtańszego auta to koszt od około 300 zł za dzień. Do tego trzeba doliczyć koszt paliwa, które o dziwo kosztuje tyle co w Polsce, oraz koszt przejazdu przez tunele.

Transport publiczny jest ogarnięty na Farojach na wysokim poziomie. A wszystko dzięki autobusom, promom oraz … helikopterom, które łączą wszystkie zamieszkałe tereny Wysp Owczych.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Generalnie o transporcie na Farojach można napisać tak wiele, że stworzyliśmy do tego działu oddzielny wpis. Także wpadajcie do wpisu o transporcie na Wyspach Owczych!

Wyspy Owcze – noclegi

Coraz większa popularność Wysp Owczych, a co za tym idzie, większa ilość turystów sprawiły, że zaczyna tam brakować miejsc noclegowych! Hosteli jest niewiele, choć ich standard jest na wysokim poziomie. Ci, którym nie straszna farerska pogoda, mogą korzystać z pól kempingowych. Co ciekawe, wiele z nich jest darmowych. Za te płatne, trzeba liczyć 100 koron za namiot. Mimo że Wyspy Owcze to ogromne, zielone połacie pustego terenu, z namiotem na dziko łatwo nie będzie. Teren jest bowiem górzysty, nierzadko stromy i usłany kamieniami. Do tego często ogrodzony, a już na pewno oblegany przez owce.

Na szczęście sytuacje ratuje Airbnb. Najtańszy pokój dwuosobowy to koszt około 250 zł. My, jako że na Wyspy wybraliśmy się większą grupą, wynajęliśmy cały dom w maleńkiej miejscowości Ljosa, który był naszą bazą wypadową przez cały tydzień.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Wyspy Owcze – waluta

Na Wyspach Owczych obowiązują wymiennie dwie waluty. Najczęściej spotykaną jest korona duńska. Lokalna to korona Wysp Owczych. Są one wymieniane 1:1. Warto jednak pamiętać, że korona Wysp Owczych jest środkiem płatniczym tylko na Farojach. W Danii jest już bezużyteczna. Może być też problem z ich wymianą w Polsce, zatem jeśli już w korony Wysp Owczych się zaopatrzyliście, warto jest wydać je na miejscu. My polecamy z kolei płacenie kartą Revolut, o której pisaliśmy we wcześniejszym wpisie. Płatności tą kartą, bez prowizji, jakie normalnie pobiera bank za przewalutowanie, na Farojach przechodzą bez problemu.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Źródło: ma-shops.com

Wyspy Owcze – ceny

1 korona duńska = 0,57 zł (stan na maj 2019)

Na Wyspach Owczych istnieją dwie sieci tanich supermarketów: FK oraz Bonus. Ten drugi znany jest wszystkim, którzy byli na Islandii. I podobnie jak na Islandii, na Farojach jest to najtańsza opcja na zakupy wszelakie. Choć ceny są nieco wyższe niż na Islandii.

Przykładowe, orientacyjne ceny: 
Chleb – 7 – 12 zł
Mleko – 7 zł
Pizza mrożona – 8 zł
Jogurt Skyr – 7 zł
Banany – 12 zł/kg
Ser żółty – 15 zł/250 g
Najtańsza paczka ciastek – 7 zł
Najmniejszy batonik z lukrecją – 2,5 zł
Piwo light (2-procentowe) – 5 zł

Także podsumowując, ceny na Wyspach Owczych są rzeczywiście wysokie i potrafią opustoszyć portfel. Ale to jeszcze nie powód, żeby z nich rezygnować. Jak zatem nie zbankrutować na Farojach? A no zabrać część jedzenia ze sobą. Suche produkty jak ryż, makaron, czy sosy w torebkach się nie popsują. Do tego kiełba z Polski i jest obiad jak ta lala 🙂 A na miejscu pozostanie dokupować świeże produkty, przepyszne Skyry, czy lokalne słodycze 🙂

Wyspy Owcze – pogoda

Pogoda na Wyspach Owczych jest dość … monotonna. Szacuje się, że 300 dni w roku pada, a niebo spowite jest chmurami. W końcu skądś się musi brać ta wszechobecna, soczysta zieleń 😀 Faroje położone są w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego ZDECYDOWANIE morskiego. A co za tym idzie, mocno wilgotnego. Do tego ciepły Prąd Zatokowy sprawia, że zimy są tam dość łagodne. No i mgły schodzące z gór często do samego lustra wody, to nie rzadkość w tym rejonie świata.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Pogoda potrafi się zmienić w ciągu kilkunastu minut. Jak to mawiają Farerowie, jeśli pogoda ci nie odpowiada, wystarczy poczekać 5 minut.

Ale trzeba przyznać, że jest coś tajemniczego i magicznego w tych spowitych mgłą szczytach. Wtedy rejon jest wyjątkowo fotogeniczny i … farerski. Jakoś dziwnie (choć przyjemnie) zwiedzało nam się Wyspy, kiedy na 7 dni pobytu, przez 5 świeciło słońce!

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Podsumowując zatem, Wyspy Owcze to idealny kierunek dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, uwielbiają kontakt z naturą, a kapryśna pogoda jest im nie straszna.  No i dla tych, którzy szukają miejsc na Ziemi, gdzie nie dotarły jeszcze tłumy turystów.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach. Postaramy się pomóc!

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Michal says:

  Witaj-cie!
  bardzo dobry opis i można wiele praktycznych wniosków z opisów wyciągnąć. Moze nie jesteście dobrym adresatem mojego pytania ale sprobuje – ile orientacyjnie kosztuje przejazd autobusem?
  pozdrawiam

  1. Joanna Wnuk says:

   Niestety nie wiemy jak wyglądają ceny za przejazdy, ale z pewnością nie będzie to tania impreza. Ale może znajdziesz info na stronie lokalnego transportu ssl.fo 🙂 Są tam też trasy autobusów, promów i rozkłady jazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *