PODRÓŻE PO POLSCE Polska Strona główna

Puławy – zabytki „polskich Aten”

Puławy brzmią niepozornie. Ot niewielkie miasto nad Wisłą. A trzeba Wam wiedzieć, że Puławy zabytki mają. I to nie byle jakie. Ze względu na swój rozwój kulturowy i charakter zabytków, Puławy zyskały miano „polskich Aten”.  To co? Zapraszamy na krótką podróż.

Mimo swojej krótkiej historii, Puławy są dość znaczącym miastem dla historii Polski.  A to za sprawą magnackiego rodu Czartoryskich. Do nich należał znajdujący się tu pałac wraz z otaczającymi go ogrodami pełnymi zabytków. Dziś kompleks pałacowy w Puławach przyciąga rzeszę turystów z Polski i ze świata.

Puławy – zabytki

Zdecydowanie największą atrakcją jest kompleks pałacowo-parkowy, który dawniej zamieszkiwali Czartoryscy i Lubomirscy. Centralną częścią kompleksu jest barokowy pałac z XVII wieku, częściowo udostępniony do zwiedzania.  Spacerując parkiem natkniemy się na bardzo charakterystyczną budowlę, do złudzenia przypominającą grecką świątynię. To Świątynia Sybilli – pierwsze polskie muzeum narodowe, w którym niegdyś Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki rodzinne magnackich rodów i wielkich Polaków. Z kolei pochodzący z XIX wieku Domek Gotycki to dziś siedziba Muzeum Regionalnego PTTK.  To oczywiście nie koniec. Idąc szlakiem napotykamy Domek Grecki, w którym księżna Izabela wypoczywała i bawiła się we florystkę. Ale jakby tych międzynarodowych „domków” było mało, jest i Altana Chińska, Żółty Domek z XIX wieku, który zamieszkiwany był przez cara Aleksandra II w czasie jego wizyty w Puławach, oraz Brama Rzymska stanowiąca wejście na teren kompleksu. Ważniejszym elementem kompleksu jest pochodzący z XVIII wieku Pałac Marynki, czyli  Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej – córki Izabeli. Na terenie parku znajdziecie też kilka symbolicznych katakumb, czy rzeźb.

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy zabytki atrakcje

Puławy może nie są kierunkiem na cały weekend, ale w połączeniu z pobliskim, pełnym zabytków Kazimierzem Dolnym, uzdrowiskowym Nałęczowem, zamkiem w Janowcu, czy żywym skansenem w Mięćmierzu,  może być idealnym pomysłem na ciekawy weekend.

Zobacz też: Kazimierz Dolny – atrakcje królewskiego miasta „złotego wieku”

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *