Teneryfa co zobaczyć
Strona główna Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – co warto zobaczyć. Najciekawsze atrakcje na Teneryfie

Czy Wyspy Kanaryjskie kojarzą Wam się jedynie z błogim wypoczynkiem na plaży, albo z mało aktywnym wylegiwaniem się nad hotelowym basenem? Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza w przypadku Teneryfy. Co warto zobaczyć na Teneryfie? Jakie atrakcje znajdziecie na wyspie? Zapraszamy do wpisu.

Dla każdego coś dobrego

Cały archipelag Wysp Kanaryjskich nazywany jest „Wyspami Szczęśliwymi. I to jest jak najbardziej uzasadniona nazwa. No bo czego tu się smucić, kiedy słońce świeci 340 dni w roku, a temperatura rzadko kiedy spada poniżej 20 stopni. Wszędzie zatem spotkacie uśmiechniętych mieszkańców , gwarne zwłaszcza wieczorem knajpy i leniwie spacerujących ludzi, którym nigdy nigdzie nie spieszno. A wszystko to w pięknej, egzotycznej scenerii.

Teneryfa, to nie tylko plaże i knajpy. To mnóstwo atrakcji wynikających z urozmaicenia naturalnego wyspy. To przepełniona tropikalną zielenią północ, pustynne, dużo cieplejsze południe i wulkaniczne centrum z księżycowym krajobrazem. To białe, sielankowe domki tuż nad brzegiem oceanu i centra miast z historyczną hiszpańską zabudową. Zatem co warto zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa północna – atrakcje

Mimo że północ wyspy jest nieco chłodniejsza, zdecydowanie warto ją odwiedzić. To przepełniona egzotyczną zielenią kraina z białymi domkami ukrytymi w gajach oliwnych i plantacjach bananów.

Puerto de la Cruz

Miasto już w XIX wieku było kolebką turystyki na Teneryfie. A skoro urok miasta dostrzegli sami Beatlesi, sprawdziliśmy je i my. Okazało się typowo turystycznym miastem z zabudową hotelową. Niemniej czyste, schludne, z tętniącymi życiem knajpami i przyjemną promenadą z widokiem na dolinę Orotavy. A nad tym wszystkim w oddali góruje wulkan Teide.

W pobliżu znajdziecie również popularny Loro Park. Wejście do tego zoologiczno – botanicznego parku wiąże się jednak z niemałym kosztem około 60 euro. Nie byliśmy, więc obiektywnie nie doradzimy czy warto.

San Cristobal de la Laguna

Piękne, klimatyczne miasto będące kwintesencją kanaryjskiego stylu. Starówka wpisana na listę UNESCO praktycznie nie zmieniła się od XVI wieku. Nadal możemy przespacerować się wzdłuż kolorowych, rzeźbionych fasad budynków niczym pięć wieków temu. W La Laguna warto zobaczyć przede wszystkim: piękny plac starego miasta Plaza del Adelantado  XIX-wiecznym klasycystycznym ratuszem z zachowanymi do dnia dzisiejszego freskami, czy ulica z największą ilością zabytków, czyli Calle Obispo Rey Redondo. Tam znajdziecie m.in. Casa del los Capitanos– jeden z najstarszych budynków w mieście, Catedral de La Laguna, Nuestra Senora de la Concepción – kościół zbudowany w 1500 roku. Warto też przespacerować się najładniejszą ulicą w La Laguna – Calle San Augustin. Mnóstwo tam małych, kolorowych, klimatycznych domków przed którymi starsi panowie grają w szachy 🙂

Orotava

Zdecydowanie bardziej klimatycznym miastem jest Orotava znajdująca się tuż obok. Spacerując jego ulicami ma się wrażenie, że czas się zatrzymał, kiedy to Hiszpania była jeszcze niezachodzącym imperium. Kolorowa zabudowa, należąca dawniej do szlacheckich rodów, zabytkowe kościoły, zielone tarasy schodzące do oceanu, klimatyczne pałacyki i wąskie uliczki, które do dziś tętnią życiem.  Wśród największych atrakcji znajdziecie Iglesia de la Concepción – największą bazylikę, Casa de los Balcones – najsłynniejsza budowla miasta, reprezentuje tradycyjną kanaryjską architekturę barokową z 1632 roku, Plaza de la Constitución – najpiękniejszy plac miasta, Plaza del Ayuntamiento – plac znajdujący się w centrum starówki La Orotava, czy Hijuela del Botánico – malowniczo położony ogród botaniczny utworzony w 1788 roku.

Teneryfa co zobaczyć

Garachico

Zdecydowanie warte odwiedzenia miejsce, którego burzliwa wulkaniczna przeszłość nadała mu wyjątkowego charakteru. Dawniej był to najważniejszy port przeładunkowy na Teneryfie i miasto tętniące życiem. Jednak wszystko to skończyło się w nocy 5 maja 1706 roku, kiedy to lawa zalała miasto. Dziś warto przespacerować się wąskimi uliczkami tej spokojnej osady położonej kilka metrów nad dawnymi zgliszczami. Lawa wpływająca do oceanu utworzyła niezwykłe baseny lawowe, w których warto popływać. W miejscowym muzeum można poznać tragiczną historię miasta. Budynek znajduje się po przeciwnej stronie placu Plaza de la Libertad niż kościół Św. Anny.

Teneryfa co zobaczyć

 

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Wąwóz Masca

Dostać się można tam na różne sposoby. Wynajętym samochodem, taksówką, autobusem. Wszystko zależy jak grubym portfelem dysponujecie. Jednak niezależnie co wybierzecie, już sama droga do wąwozu będzie niezłą atrakcją. Kierowca busa, który łamał się na tych wąskich, górskich serpentynach jest dla mnie mistrzem kierownicy.

Teneryfa co zobaczyć

Sam wąwóz jest zdecydowanie warty zobaczenia. „Spacer” zajmuje od 2.5 do 3.5 godzin. Idziemy cały czas dnem dawnego koryta. Szlak nie jest oznakowany więc warto trzymać się wydeptanej ścieżki. Co do stopnia trudności, nie jest wymagana zdolność wspinaczki, ale dobra kondycja się przydaje. Zwłaszcza, jeżeli tak jak my, zamierzacie wrócić tą samą drogą, która wiedzie pod górę. Szlak kończy się kamienistą plażą, z której z powrotem do cywilizacji można dostać się również płynąc łódką, która co jakiś czas zabiera z plaży ludzi. Łódka przepływa obok ciekawej atrakcji Los Gigantes, czyli gigantycznych klifów sięgających od 300 do 600 metrów.

Teneryfa co zobaczyć

Tak czy siak, na „spacer” po wąwozie Masca trekkingowe buty jak najbardziej wskazane. Do tego zapas wody i jedzenia, bo po drodze straganów brak i coś na długi rękaw, bo w większości idzie się w cieniu. No i aparat, bo wąwóz robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Teneryfa co zobaczyć

Icos de los vinos

Wspomnę, bo byliśmy, ale czy warto tam specjalnie jechać, to zadecydujcie sami. Generalnie to zwykłe miasteczko położone na żyznym stoku porośniętym lasami piniowymi. Największą atrakcją jest najstarsza na wyspie dracena zwana Drzewem Smoczym. I tyle.

Teneryfa centralna – atrakcje

Centralna część wyspy to typowo wulkaniczny krajobraz przypominający scenerię prosto z Księżyca. Zwiedzając wyspę wynajętym samochodem, warto przejechać się drogą ciągnącą się przez środek wyspy. To chyba najbardziej malownicza trasa na wyspie.  Przepiękne widoki z ponad 2 tys. m.n.p., Teide na horyzoncie, niesamowite zachody słońca. Coś pięknego!

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Teide national park

Według nas to największa atrakcja Teneryfy i obowiązkowy punkt wycieczki. Jeśli ktoś nie lubi się męczyć, na wysokość 3555 m n.p.m. do La Rambleta można wjechać kolejką linową El Teleférico del Teide. Kolejka w około osiem minut pokonuje wysokość około 1200 m. Pozostałe 163 m na szczyt trzeba pokonać pieszo. Koeljka działa od 9:00 do 16:00. Wagoniki kursują co około 10 minut. Bilet dla osoby dorosłej, obejmujący podróż w obie strony kosztuje 25 €. Dzieci do 14 roku życia obowiązuje stawka 12,5 €. Za podróż w jedną stronę płaci się 12,5 €. My oczywiście polecamy wdrapać się na wulkan o własnych siłach.

Teneryfa co zobaczyć

Pico del Teide mierzy 3718 m n.p.m. i jest nadal wulkanem aktywnym. Ale spokojnie, ostatni raz dał o sobie znać w 1909 roku. Park narodowy Teide to 21 oznakowanych szlaków turystycznych prowadzących do największych atrakcji. Ze szczytu wulkanu przy ładnej pogodzie zobaczyć można pozostałe wyspy archipelagu. Pieszy szlak numer 7 rozpoczyna się przy drodze publicznej, w odległości około 1 km od dolnej stacji kolejki linowej i okrąża szczyt Montaña Blanca. Po drodze na wysokości 3200 m n.p.m. znajduje się schronisko. Drugi szlak nr 9 wiedzie od strony zachodniej i prowadzi przez Pico Viejo. My wybraliśmy ten pierwszy. Wejście na szczyt nie jest w płatne, ale wymaga pozwolenia. Możemy je zdobyć drogą elektroniczną na stronie parku, albo w biurze Parku Narodowego Teide w Santa Cruz. Trzeba mieć przy sobie również paszport. Pozwolenie wydawane jest na określony dzień i przedział czasowy. Niestety my zapomnieliśmy o swoim przedziale czasowym przez co naszą wspinaczkę zakończyliśmy na około 3500 metrów.

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Warto podkreślić, że wspinaczka piesza wymaga sporej kondycji. Kiedy gdzieś z hotelu na poziomie morza po kilku godzinach znajdujecie się na 3000 m, skutki choroby wysokościowej gwarantowane 🙂 Wtedy też, podobnie jak my, zmagać się będziecie z bólem głowy, nudnościami, a 10 metrowy spacer bez odpoczynku wydawać się będzie nadludzkim wyczynem 😀

Teneryfa południowa – atrakcje

Południowa część wyspy jest odczuwalnie tą cieplejszą i mniej wietrzną. Ma bardziej pustynny krajobraz niż północna część. Ale i tam warto się wybrać.

Costa Adeje

Wraz z Playa de las Americas oraz Los Cristianos są najbardziej turystycznymi miejscowościami na wyspie. Polecamy więc jedynie tym, którzy lubią dobre hotele, wieczorne imprezy i spacery po ulicach pełnych straganów.

Candelaria

To małe, bardzo klimatyczne miasteczko nad samym oceanem. Jest jednocześnie największym centrum kultu maryjnego na Wyspach Kanaryjskich. Skąd to zafascynowanie Maryją? A bo według legendy, wiele lat temu pasterze pasający w tym rejonie bydło, w jednej z jaskiń znaleźli cudowną figurkę matki Boskiej.

W Candelarii znajduje się  przede wszystkim Bazylika Matki Bożej w Candelarii, do której ciągną pielgrzymi z całego archipelagu. Tuż obok Plaza de la Patrona de Canarias, czyli placu przed bazyliką, spacerowaliśmy ciekawą promenadą wzdłuż której poustawiane były pomniki 9 Guanczów. Przypominają one o czasach, kiedy wyspą władali jej rdzenni mieszkańcy – Guanczowie. Pomiędzy tymi atrakcjami warto leniwie pospacerować wąskimi uliczkami z typową białą zabudową z niebieskimi okiennicami.

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

 

Teneryfa co zobaczyć
Teneryfa co zobaczyć

Santa Cruz de Teneryfe

To nowa stolica Teneryfy i jak na stolicę przystało, jest dużym miastem, w którym tradycyjna zabudowa miesza się z nowoczesnością. To tam znajduje się jedna z najładniejszych plaż na Teneryfie – Playa de las Teresitas., która bądź co bądź, jest sztuczną plażą z piaskiem przywiezionym z Afryki. Ciekawy był też plac Plaza Espana. Oprócz tego mnóstwo tam pomników, kościołów, muzeów. Generalnie, jako że zdecydowanie wolimy naturę, nie zatrzymaliśmy się tam na zbyt długo.

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Teneryfa co zobaczyć

Jeszcze więcej o atrakcjcach Teneryfy i o tym, jak po wyspie jeździ się rowerem, przeczytacie na blogu Kołem się toczy w tekście: Teneryfa to nie tylko plaże! Mega obszerny tekst praktyczny

Podsumowując, polecamy Teneryfę i tym którzy lubią powylegiwać się na słońcu i wielbicielom typowej kanaryjskiej zabudowy i oczywiście tym, którzy szaleją na punkcie natury. Na Teneryfie można się opalić, dobrze zjeść, zmęczyć się i zaspokoić historyczną ciekawość 🙂 No i to idealny kierunek, że uciec choć na chwilę od typowej polskiej szarugi w okresie jesienno-zimowym.

 

 

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Bardzo pomocny tekst i super foty 🙂 Pozdrawiam 🙂

  1. Joanna Wnuk says:

   Cieszę się, że się przydał 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Twój wpis powinien być przeczytany przez każdą osobę, która na Teneryfę zamierza się wybrać…

 3. Teneryfa jest niezwykła. Zachwyca różnorodnością.  Od dominującego nad wysoką wulkanu Teide, po dzikie lasy Gór Anaga i urocze miasteczka, takie jak Orotava.
  Warto tam się wybrać.
  https://poliglotte.pl/2018/09/26/co-warto-zobaczyc-na-teneryfie/

 4. Teneryfa jest niesamowita! Obym tam jeszcze kiedyś wrócił 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *