Zakopane ciekawostki
PODRÓŻE PO POLSCE Strona główna

Zakopane – ciekawostki i tajemnice, o których mogłeś nie słyszeć

Czy jadąc do Zakopanego zastanawialiście się kiedyś skąd ta oryginalna nazwa? Czy spacerując po Krupówkach, myśleliście jak wyglądały dawniej? Czy wędrując po Tatrach widzieliście kiedyś legendarne widmo Brockenu? Bo Zakopane to nie tylko stragany, oscypki i Morskie Oko. Zobaczcie kilka ciekawostek z Zakopanego, o których mogliście nie wiedzieć.

Zakopane – ciekawostki i tajemnice

Dlaczego Zakopane?

Ja na przykład, kiedy byłam mała, myślałam, że „Zakopane”, bo wiecznie pokryte śniegiem 😀 Tak wiem. Byłam naiwna i nieco uprościłam sobie sprawę. Ale okazuje się, że nazwa „Zakopane”, ma nieco bardziej skomplikowaną genezę. Otóż kiedy jeszcze Giewont nie był zasłonięty przez galerię handlową, a w miejscu Krupówek spokojnie egzystowała sobie polanka porośnięta sosnami, w drewnianej chałupie pomieszkiwał niejaki Piotr. Tak mu się spodobało to miejsce, że postanowił tu zamieszkać na stałe. Wykarczował teren, przygotował pole pod uprawę. Jednym słowem PRZEKOPAŁ kawałek doliny pod Tatrami. Mieszkańcy innych wiosek ochrzcili to miejsce Kopane. Mówili, że Piotr mieszka za Kopane (wiecie, tak jak „za miastem”). I tak z uproszczenia powstała nazwa Zakopane. Amen

Zakopane ciekawostki

Skąd nazwy „dzielnic” Zakopanego?

Kontynuując tę jakże wciągającą historię, Piotrowi, ze względu na pasiaste fatałaszki, nadano przydomek Gąsienica. Góralowi żyło się dobrze, ale brakowało mu kobiety. Poślubił więc Jędrek piękną Kasię z pobliskiej wsi. Po dwóch latach urodził im się syn Szymon. Potem na świat przyszedł Paweł, Marysia i Hania. Z czasem ród Gąsieniców się rozrastał. Problem w tym, że każdy miał to samo nazwisko. Dla urozmaicenia powstały więc rodziny Danieli, Kasprusi, Szymoszków, Bednarzy, Szostaków i wiele innych. Dziś turyści spacerują więc dzielnicami, których nazwy pochodzą od imion, czy nazwisk rodzin, do których dana ziemia należała.

Zakopane ciekawostki

W Zakopanem STRASZY!

Opuszczony pensjonat Sanato to najmroczniejsze miejsce w Zakopanym. W „Tygodniku Ilustrowanym” w marcu 1924r., dziennikarz napisał: „W najpiękniejszym i najzdrowszym miejscu Zakopanego, na wzgórzu Antałówki, wśród balsamicznej woni kilkudziesięciu morgów lasu szpilkowego, z przecudnym widokiem na Tatry, górując o 100 metrów nad całym Zakopanem, wznosi się budynek czteropiętrowy, widoczny z daleka. Przyjechawszy do Zakopanego, nie można go minąć, nie zainteresowawszy się nim. To „Sanato”, które weszło już dziś do literatury, dzięki listom Makuszyńskiego”. W 1951r. właścicielem zostało Ministerstwo Zdrowia. W 1985r. nadano mu nową nazwę: Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy „Pocztowców”. Niestety w latach 90-tych XX wieku sanatorium zlikwidowano, a budynek przeszedł w prywatne ręce. Od tej pory niszczeje, a na jego temat nie brakuje strasznych opowieści. Po wejściu, drzwi zamykają się z hukiem wywołując niemałą panikę. Podobno ruszają się klamki, a okna rytmicznie uderzając o zorane czasem framugi. Kiedy wyjmuje się aparat, aby zrobić zdjęcie, te natychmiast zatrzymują się, jakby chciały zapozować – opowiadają świadkowie. My nie odważyliśmy się wejść do środka. Kto był, niech pochwali się odwagą 😀

Zakopane ciekawostki

Uważaj na widmo Brockenu

Mało kto wie, że ujrzenie swojego wielkiego cienia na chmurze, może być niebezpieczne. Wszystko przez tatrzańską legendę. Jeśli delikwent stoi w jednej linii pomiędzy Słońcem a mgłą znajdującą się niżej od obserwatora, to na mgle, która pełni rolę ekranu, może zaobserwować swój cień, a czasem nawet świetlną tęczową otoczkę wokół niego. To niezwykłe zjawisko optyczne wśród zakopiańskich górali nie cieszy się dobrą sławą. Podobno ten, kto ujrzy widmo Brockenu jeden bądź dwa razy – zginie w górach. Dopiero ujrzenie go trzeci raz, „odczarowuje” zaklęcie. Powiało złem? Będzie więcej.

widmo brockenu

Tragedia w Jaworowej Dolinie

Minęło 90 lat od tajemniczej śmierci dwóch mężczyzn i chłopca. Do dziś nie wiadomo, co wydarzyło się w Jaworowej Dolinie w Tatrach. A zaczęło się 2 sierpnia 1925 roku, kiedy to rodzina Kaszniców z 12-letnim synem wracała z wycieczki górskiej. Zamierzali przenocować w schronisku i z rana ruszyć do Zakopanego przez Jaworową Dolinę. Rodzina jednak nie zdawała sobie sprawy z trudności szlaku. Na szczęście tego samego dnia w schronisku znalazła się też grupa 4 doświadczonych taterników, którzy wybierali się tą samą trasą do Zakopanego. Na drugi dzień początkowo szli grupą, jednak niedoświadczona rodzina zbytnio spowalniała grupę. Na trasie pozostał z nimi jedynie 21-letni taternik Ryszard Wasserberger. Reszta olała system i poszła dalej. Do Zakopanego dotarli wieczorem. Tymczasem rodzina Kaszniców i taternik walczyli o życie. W okolicy Żabiego Stawu nagle wszyscy opadli z sił i położyli się na ziemi. Wszyscy za wyjątkiem kobiety. Pierwszy padł 12-letni Wacław. Po nim odszedł ojciec, którego żona próbowała ocucić koniakiem. O dziwo, ducha wyzionął też doświadczony młody taternik. Za to pani Kasznicy nic nie było. Co więcej, przeczekała pod kocem całą noc, następny dzień i kolejną noc. Dopiero 5 sierpnia ruszyła do Łysej Polany. Do dziś pojawiają się pytania, czy gromada zmarła w wyniku choroby, czy zamachu? Po sekcji zwłok okazało się, że pan Kasznica i jego syn chorowali na serce. Jednak taternik był zdrów jak ryba. Czy to wdowa postanowiła otruć towarzyszy wędrówki? Czy był to jedynie nieszczęśliwy splot wydarzeń? Na te pytania do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Zakopane ciekawostki

Zrobiło się trochę mrocznie i tajemniczo. Ale przecież Zakopane to nie tylko uradowany tłum na Krupówkach. To setki lat niezwykle ciekawej historii pełnej niewyjaśnionych zdarzeń, inspirujących opowieści i ludzkich historii. Historii, która ukształtowała zimową stolicę Polski.

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Dwie pierwsze ciekawostki znałem.
  Ale ta historia z Jaworowej Doliny dość ciekawa. Ciekawe, jak to rzeczywiście było?

  1. Joanna Wnuk says:

   Tego pewnie nigdy się nie dowiemy.Mówi się o próbie zabójstwa, o przemęczeniu taternika i stresie związanym z odpowiedzialnością, o adrenalinie, która pozwoliła kobiecie przeżyć. Ale żadna z hipotez nie jest potwierdzona.

 2. Super wpis, akurat wybieram się do Zakopanego i szukałam takich inspiracji, co zobaczyć 🙂

  1. Joanna Wnuk says:

   Dzięki! Polecamy się:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *