Czy wiedzieliście, że w Polsce też są wulkany? Owszem są i co więcej, na jednym z nich stoi potężny zamek Grodziec. Pochodząca z XII wieku twierdza to obowiązkowy punkt zwiedzania w czasie wizyty w Krainie Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku.
Zamek Grodziec położony jest na powulkanicznym wzgórzu o tej samej nazwie. Szukając zamku na mapie, ważne jest, aby wpisać gminę Zagrodno, powiat złotoryjski, ponieważ zamek o tej samej nazwie znajduje się też na Śląsku Cieszyńskim.
Zamek Grodziec – burzliwa historia zamku
Pierwsze wzmianki o zamku warownym pochodzą z 1155 i 1175 roku. Początkowo był to gród warowny Bobrzan – plemienia zachodniosłowiańskiego zamieszkującego rejony rzeki Bóbr. A pierwszym właścicielem zamku był książę Bolesław I Wysoki. Podobnie jak większość polskich warowni, tak i zamek Grodziec burzliwą miał historię. Był niszczony w czasie wojen, odbudowywany i rozbudowywany. Właścicielami przez wieki byli książęta, rycerze, a nawet nazistowscy politycy. Co ciekawe, w 1800 roku z inicjatywy pewnego hrabi, odbudowano istotną część zamku, a w salach zgromadzono pamiątki i udostępniono je do zwiedzania. Tym samym, zamek Grodziec stał się pierwszym zamkiem w Europie udostępnionym dla celów turystycznych.
Zamek Grodziec dziś
Dziś na zamku Grodziec można spędzić cały dzień przechadzając się tajemniczymi korytarzami, zwiedzając sale rycerską, pokoje, czy krużganki, w międzyczasie odpoczywając na dziedzińcu. Zamek położony jest na niczym nieosłoniętym wzgórzu o wysokości 389 m.n.p.m., zatem wspinając się na wieże zamkowe, naszym oczom ukazuje się piękna panorama na całą okolicę. Przy dobrej pogodzie zobaczycie nie tylko wzgórza Krainy Wygasłych Wulkanów położonej w Górach i na Pogórzu Kaczawskim, ale i Karkonosze, Góry Izerskie, a nawet wyróżniającą się wysokością Śnieżkę. W czasie naszego pobytu na zamku, prowadzone były wykopaliska archeologiczne w dawnej studni z nadzieją na odnalezienie ukrytych podziemnych korytarzy i skarbów z dawnych epok.
Na zamku, a dokładniej w jednej z wież zamkowym, możecie też spędzić noc, ponieważ znajdują się tam pokoje hotelowe. Jest też miejsce, gdzie zjecie dobre śniadanie i napijecie się kawy.
Zobacz też: Gagaty Sołtykowskie – ślady dinozaurów. Jak dojechać i czy warto?
Zamek Grodziec cennik
Zamek Grodziec otwarty jest przez cały tydzień w godzinach od 10.00 do 18.00.
Cena biletu normalnego: 28,00 zł
Cena biletu ulgowego (młodzież ucząca się, emeryci, renciści): 23,00 zł
W weekendy (sobota i niedziela) oraz święta w godzinach 11:00, 13:00, 15:00 możecie też zwiedzić zamek z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się w ramach biletu wstępu. Rezerwacja nie jest wymagana. Zwiedzanie z psem jest dozwolone.
Za zamku odbywają się różne imprezy, jak Noc na zamku, czy pokazy walk rycerskich. Po szczegóły zajrzyjcie na stronę zamku.
Zamek Grodziec – jak dojechać?
Zamek znajduje się w pobliżu wsi Grodziec w gminie Zagrodno. Współrzędne GPS zamku: 51°10’37.254″N, 15°45’34.258″E
Auto można zaparkować tuż przed bramą wjazdową do zamku lub za nią. Parking jest bezpłatny.
Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂
Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, by zobaczyć nowe rzeczy.
Dziękuję 🙂 Bardzo się cieszę, że tekst się przydał i zapraszamy po więcej, z pewnością równie rzetelnych informacji 🙂