Madera – 5 powodów, dla których warto tam polecieć.

Madera to wyspa wiecznej wiosny. Przez cały rok panuje tam idealne 20 stopni. Otoczona z każdej strony wodami Oceanu Atlantyckiego, smagana ciepłym powietrzem znad afrykańskiego lądu. Górzysta, pełna unikalnych atrakcji naturalnych. Jeśli szukacie kierunku, aby uciec od polskiej zimy, tudzież jesieni, mamy dla was kierunek idealny. Na tydzień, dwa, czy pół roku.

Dlaczego warto wybrać się na Maderę?

  1. Najpiękniejsze trasy trekkingowe

Madera to idealna wyspa dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Nie brakuje tu tras trekkingowych. I każda z nich jest magiczna. Jedne mniej wymagające, drugie bardziej. Jedne pełne turystów, na innych nie spotkaliśmy żywej duszy. Jednym z piękniejszych jest trekking szlakiem na Pico do Arieiro. Dość wymagający, pnie się wysoko w górę, cięgnie wydrążonymi w skałach szlakami i tunelami. Ale zapiera dech w piersiach. Możecie też wybrać szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivio. A stamtąd podziwiać widok całej wyspy oblanej z każdej strony wodami oceanu.

O trasach trekkingowych przeczytacie w TYM wpisie

2. Spacer po pierwotnych lasach wawrzynowych

To nie jakieś tam lasy. Na Maderze znajduje się największy odsetek (16% powierzchni) lasów wawrzynowych. To lasy pierwotne co oznacza, że od Trzeciorzędu rosną tak sobie bez ingerencji człowieka! Teren ten należy do dziedzictwa UNESCO. Poprowadzone tam zostały lewady, którymi dziś mogą wędrować turyści.

3. Imponujące wodospady

Jeśli do egzotycznej dżungli macie zbyt daleko, Madera oferuje podobne widoki. Idąc trasą „Levada das 25 fontes”po około 5 km dojdziecie w końcu do ukrytego, kolorowego źródła. Z kolei „Levada Risco” na samym końcu trasy zaskoczy was wysokim wodospadem. Najciekawsze, że za wodospadem prowadzi wydrążony w skale tunel, który jednak podczas naszego wyjazdu, był zamknięty.

4. Wieczna wiosna

Jak już wspomniałam, Madera to idealny kierunek na ucieczkę od polskiej, szarej zimy. Podczas gdy tu co rano irytujesz się na zamarzające szyby w aucie, na Maderze zajadasz się marakują w promieniach słońca, nad brzegiem oceanu. Panuje tu klimat podzwrotnikowy. Latem słupki rtęci pokazują około 24 stopnie, a zimą rzadko kiedy spadają poniżej 19. Do tego panuje tam umiarkowany stopień wilgotności. Czegóż chcieć więcej?!

5. Przyjaźni mieszkańcy

A na koniec czynnik ludzki, który stawia kropkę nad i. Mieszkańcy Madery są bardzo przyjaźni, pomocni i pozytywnie nastawieni do życia. Zresztą kto by nie był, mieszkając w takim miejscu … Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc, kiedy pytaliśmy o drogę, czy polecane miejsca. Super też wspominamy autostop na wyspie. Działał bez zarzutów!

A jeśli chcecie dowiedzieć się na temat darmowych campingów na Maderze, zajrzyjcie do TEGO wpisu.

Czołem! Będzie nam niezmiernie miło, jeśli w zamian za codzienną pracę nad blogiem, dorzucisz się do kawy 🙂 Tak, żeby łatwiej się pisało o poranku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *