Wilczy Szaniec
Europa PODRÓŻE PO POLSCE Polska

Wilczy Szaniec. Z wizytą w głównej kwaterze Hitlera

W samym środku mazurskiego lasu, ukryty jest „Wilczy Szaniec” – dawna główna kwatera Adolfa Hitlera. Blisko 200 budynków, w tym potężne bunkry, kwatery mieszkalne najważniejszych postaci III Rzeszy, kasyna, przychodnie, sauny lotniska! To wszystko idealnie zamaskowane i ogrodzone drutem kolczastym. To stąd Adolf Hitler podejmował najważniejsze decyzje dotyczące podbijanych narodów w czasie II wojny światowej.  Zapraszamy na wycieczkę po Wilczym Szańcu – jednej z najsłynniejszych i największych kwater Hitlera. 

Wilczy Szaniec to 2,5 km2 powierzchni ukrytej w gęstwinie lasu. Ponad 200 budynków i blisko 2000 stałych mieszkańców. Wśród nich najważniejsze postacie niemieckiego narodu tamtych czasów: Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni. Sam Hitler spędził tu 850 dni. Stałym elementem życia codziennego w kwaterze były tajne narady, które odbywały się trzy razy dziennie. Zwykle ok. godziny 12.00 odbywała się narada główna z omówieniem sytuacji na frontach, około godziny 18.00 odbywało się omówienie wydarzeń, jakie zaszły w ciągu dnia, a ostatnie spotkanie miało miejsce około północy. 20.11.1944 roku Hitler opuścił kwaterę na zawsze.

Wilczy Szaniec

Zamach na życie Hitlera

Wilczy Szaniec kojarzony jest przede wszystkim z nieudaną próbą zamachu na dyktatora. 20.07.1944 niemiecki pułkownik Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg podłożył bombę w baraku, w którym odbywała się narada wyższych dowódców Wehrmachtu z udziałem Hitlera. Jak się okazało, wybuch jedynie zranił Hitlera w rękę, a sam zamachowiec już następnego dnia został schwytany i natychmiast rozstrzelany. W Wilczym Szańcu znajduje się jedyna w Polsce tablica upamiętniająca pułkownika. W filmie „Walkiria” Stauffenberg przedstawiony jest jako bohater narodowy, choć w rzeczywistości przesłanki jakimi się kierował nie były aż tak szlachetne. Jak opowiada nam przewodnik, pragnął raczej władzy, a o Polakach wyrażał się  w mało pozytywny sposób.

Wilczy Szaniec

Niestety dziś prawie wszystkie obiekty na terenie Wilczego Szańca są zniszczone. Jest to przede wszystkim efekt rozkazu jaki wydał Feldmarszałek Keitel 20.11.1944, który mówił o wysadzeniu całej kwatery. Dziś podziwiać możemy porośnięte mchem, dwumetrowej grubości fragmenty ścian bunkrów z żelbetonu, opustoszałe kwatery mieszkalne, hale będącą dawniej kasynem, czy pozostałości wieży wartowniczych. Wszystko to sprawia, że w Wilczym Szańcu panuje dziwna atmosfera grozy. Atmosfera, którą zapamiętuje się na długo.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec

Wejście do Wilczego Szańca to koszt 15 zł (+ewentualny parking 5 zł). Przewodnik jest dodatkowo płatny (50 zł). Najlepiej wybrać się tam z samego rana. Kiedy skończyliśmy zwiedzanie koło godziny 12, do bramy ustawione już były kolejki aut. 

Zobacz też: Rowerem po Mazurach. Propozycja wycieczki na przedłużony weekend

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *