Wyspy Owcze transport
Strona główna Wyspy Owcze

Wyspy Owcze – transport. Ceny, tunele, promy, helikoptery

Wyspy Owcze położone są na 18 głównych wyspach, z czego 17 jest zamieszkałych. Wiele z nich nie jest połączona mostami, czy podwodnymi tunelami. Pozostaje więc prom lub helikopter. Zobaczcie zatem, jak poruszać się po Wyspach Owczych, jakie są ceny paliwa, ile kosztuje przejazd przez tunele, a ile przeprawa promowa, czy w końcu, gdzie znajdują się 23 farerskie stacje benzynowe.

Wyspy Owcze wynajętym samochodem

My poruszaliśmy się po Wyspach Owczych wynajętym 9-osobowym busem. Jeśli jedziecie w 2, czy 4 osoby, można spokojnie zaopatrzyć się w małe, ekonomiczne auto. Takie auto wynajmiecie za 300-400 zł/dzień na lotnisku. I to chyba najlepszy pomysł na zwiedzanie tej części świata. Zwłaszcza, że drogi są dobrej jakości, a szutrowe zdarzały się nam bardzo sporadycznie. Do ceny wynajęcia samochodu trzeba doliczyć koszt paliwa. Co ciekawe, ceny są na bardzo podobnym poziomie, jak na polskich stacjach benzynowych. Jest też koszt przejazdu za tunele, ale o tym za chwilę.

Wyspy Owcze informacje praktyczne

Bezpieczeństwo

O czym należy pamiętać podróżując po Wyspach Owczych autem? Pierwsze i najważniejsze primo, owce w tym kraju są WAŻNE i na drodze to one mają pierwszeństwo. Nie można ich straszyć trąbieniem, albo jechać na pałę z nadzieją, że te zejdą z drogi. Czasem widząc nadjeżdżający samochód, kończą jeszcze proces karmienia małych, słodkich owieczek, a wy grzecznie czekacie aż w końcu leniwie zejdą z ulicy. Jeśli potrącisz owcę, masz przerąbane, a na konto jej właściciela musisz zapłacić wysoki mandat.

wyspy owcze transport

Podróżując autem po Farojach warto też pamiętać, że to górzysty rejon. Jeśli zatem macie problem z ruszaniem pod górę, no cóż, będzie to dla was szkoła życia 🙂

Generalnie na drogach jest bezpiecznie, a mieszkańcy bardzo przestrzegają przepisów drogowych. Do tego stopnia, że jeśli jest znak ograniczenia do 30 km/h, to nie ma takiej siły, żeby dany osobnik pojechał szybciej. A co do przepisów drogowych, na Wyspach Owczych są one nieco niż w wielu krajach europejskich. Ograniczenie w mieście wynosi 50 km/h, ale już poza miastem 80 km/h.

Tunele

To ważny element poruszania się samochodem po Wyspach Owczych. Tuneli jest tu około 20. Jedne z nich są stare, ciemne i wąskie, inne płatne, szerokie i oświetlone jak w dyskotece. Generalnie przejazd tymi najbardziej specyficznymi tunelami, to wręcz atrakcja i „must do” na Farojach. Najwięcej tych hardcorowych jest na wyspie Kalsoy. Wjeżdża się jak do jaskini. Autentycznie. Samochód lusterkami prawie trze o wyżłobione ściany tunelu, a o oświetleniu możecie zapomnieć. Co zatem, gdy z naprzeciwka jedzie auto? Co 100 metrów znajdują się mijanki. A kto ma pierwszeństwo? O tym informują znaki przed wjazdem do tunelu.

Na całych Wyspach znajdują się 2 tunele płatne. Pierwszy między wyspą Vagar, a Streymoy (droga nr 11) i kolejny między Eysturoy, a Bordoy (droga nr 10). Jak płacić za tunele? Przed wjazdem do tunelu znajdują się kamery sczytujące numery rejestracyjne. Wiadomo zatem, ile razy przejechaliście przez dany tunel. W przypadku naszej wypożyczalni, wcześniej zapłaciliśmy też kaucję, z której pobrana została kwota odpowiednia do ilości przejazdów. Innym sposobem na zapłacenie za przejazd jest odwiedzenie jednej z tych stacji benzynowych:

Effo – Kollafjørður
Effo – Gundadalur
Effo – Klaksvík
Magn – Klaksvík
Magn – Gøtudalur
Effo – Leirvík
Magn – Miðvágur

A koszt przejazdu przez tunele to 100 koron w dwie strony.  Na zapłacenie macie 3 dni. Po tym czasie przyjdzie  pocztą wezwanie do właściciela pojazdu.

Ogólnie zasady poruszania się samochodem po Wyspach Owczych, fajnie przedstawia ta grafika:

Wyspy Owcze transport

Stacje benzynowe na Wyspach Owczych

Na całych Wyspach Owczych są 23 stacje benzynowe. Ceny paliwa nie różnią się wiele od naszych polskich realiów, a na stacjach można spokojnie płacić kartą. Poniżej macie mapę z rozmieszczeniem stacji na Farojach. Warto tak rozplanować podróż, żeby nie zostać gdzieś na krańcu wyspy bez stacji benzynowej.

Wyspy Owcze transport

Wyspy Owcze – transport publiczny

Takowy istnieje i jest bardzo dobrze rozwinięty. Generalnie transport publiczny dociera do wszystkich zamieszkałych rejonów Wysp Owczych, a obsługuje go narodowy przewoźnik Strandfaraskip Landsins (SSL). Co ciekawe, na Farojach transport publiczny to nie tylko autobusy, ale i promy oraz … helikoptery. Te ostatnie dofinansowywane są przez państwo.

Wyspy Owcze transport

Promy

Rozkład jazdy autobusów i promów znajdziecie na TEJ stronie. Tam też znajdziecie ceny promów, które ogólnie wyglądają tak:

Ceny promów wyspy owcze

Jeśli podróżować będziecie promem z samochodem, na miejscu trzeba pojawić się o koło 15 minut wcześniej.

Helikoptery

Co do helikopterów, Wyspy Owcze to idealne miejsce, gdzie można z takowej „rozrywki” skorzystać. A wszystko przez fakt, że przeloty między wyspami dofinansowywane są przez rząd. Ceny zależą od długości trasy, ale generalnie kształtują się w przedziale od 85 do 360 koron. Na TEJ stronie znajdziecie rozkład lotów helikopterów. Co ważne, bilet online można bookować najwcześniej 7 dni przed wylotem i jedynie w jedną stronę. Jest to dość istotne, bo miejsca schodzą szybko, więc jeśli zostawicie rezerwację na ostatnią chwilę, może się okazać, że miejsc już nie będzie. Bilety rezerwuje się TU.

Warto pamiętać, że pogoda na Wyspach Owczych jest nieprzewidywalna, przez co kursowanie helikopterów, czy promów może być zawieszone. Warto więc nie zostawiać na ostatni dzień rejsów i podniebnych wojaży zwłaszcza na najmniejsze i najodleglejsze zakątki Wysp, bo możecie zostać tam na dłużej 🙂

Wyspy Owcze transport

A jeśli szukacie informacji praktycznych o cenach, noclegach, walucie, czy pogodzie na Wyspach Owczych, zajrzyjcie do naszego poprzedniego wpisu!

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. bardzo ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *