błędne skały z dzieckiem
PODRÓŻE PO POLSCE Polska Strona główna

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki z dzieckiem

Góry Stołowe to jedne z najstarszych gór w Europie. Ich unikatowa budowa geologiczna i wymyślne kształty co roku przyciągają setki tysięcy turystów. W Górach Stołowych odnajdą się wytrawni piechurzy, jak i rodziny z dziećmi. Dla tych ostatnich to chyba najciekawsze góry, bo pełno w nich rozmaitych formacji przypominających różne kształty, tajemniczych labiryntów i schodków, które, przynajmniej Laura, bardziej preferuje niż zwykłą, leśną ścieżkę w górę. Zobaczcie zatem, jak wygląda szlak sród Błędnych Skał z dzieckiem oraz wejście na Szczeliniec Wielki z dzieckiem.

Błędne Skały z dzieckiem

błędne skały z dzieckiem
Błędne Skały są świetnym miejscem na podróż z dzieckiem

To chyba najpopularniejsza atrakcja Kotliny Kłodzkiej i zdecydowanie warta tego miana. Skalne miasto pełne labiryntów, skał o przedziwnych kształtach i szczelin. Prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez naturę. Jak czytamy na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, to tajemnicza kraina zrodzona z morza. Przejście szlaku może się okazać nie lada gratką dla dzieci. Po drodze mijamy mnóstwo schodów, kładek, czy kamiennych podejść, co urozmaica wędrówkę. Auto można pozostawić na jednym z dwóch parkingów – górnym, płatnym 30 złotych, polecanym głównie dla rodziców z dziećmi oraz dolnym, bezpłatnym. O ile górny umiejscowiony jest tuż przy bramce wejściowej na teren Błędnych Skał, o tyle z dolnego należy doliczyć około 1 godziny wędrówki niebieskim szlakiem. Parking ten znajduje się przy Szosie Stu Zakrętów. Przy wariancie z darmowym parkingiem, wycieczka zajmie około 4 godzin.

Poniżej kilka ważnych informacji praktycznych:

  • Od 2022 wejście na teren Błędnych Skał jest limitowane. Warto więc wybrać się na szlak z rana.
  • Trasa przez Błędne Skały jest jednokierunkowa.
  • Niektóre szczeliny są naprawdę wąskie, więc osoby o większych gabarytach mogą mieć problem z ich przejściem. Również przejście z wózkiem, czy nosidłem w postaci plecaka jest niemożliwe.
  • Trasa jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, zarówno dla 3-latka, jak i starszych pociech.
  • Przejście labiryntu skalnego  zajmuje około 50 minut

Szczeliniec Wielki z dzieckiem

Skały Gór Stołowych przybierają przedziwne kształty

To najwyższy szczyt Gór Stołowych i zdecydowanie warto go odwiedzić. Droga nie jest wymagająca, choć wózek, a nawet większy plecak nie da rady przecisnąć się przez szczeliny napotykane po drodze. Trasę można rozpocząć z parkingu w Karłowie (płatny) lub z Pasterki (bezpłatny). Trasa z Karłowa będzie najbardziej odpowiednia na wędrówkę z dzieckiem. Na szczyt prowadzi szlak żółty. Niezależnie, którą trasę wybierzemy, szlak żółty łączy się na przełęczy między Szczelińcem Małym, a Szczelińcem Wielkim. Po pokonaniu ponad 660 schodów dochodzimy do schroniska, które stoi na szczycie Szczelińca.

W samym Karłowie możecie znaleźć nocleg, bądź zrobić zapasy przed wędrówką. Znajduje się tam wiele sklepów i restauracji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *