Kolejkowo Gliwice. Ciekawe atrakcje dla dzieci na Śląsku

Kolejkowo w Gliwicach to wyjątkowa atrakcja dla dzieci na Śląsku, bo oprócz najmłodszych, fascynuje także i tych starszych. Przynajmniej Adam był zachwycony 🙂 Śląsk w miniaturze tętniący życiem mega pozytywnie nas zaskoczył. I z czystym sercem polecamy Kolejkowo na wycieczkę z dziećmi.

Pomniejszony 25 razy świat Kolejkowa to tętniące życiem Katowice, średniowieczny Będzin, kopalnie i huty. To Gliwice jak z westernu i bardziej współczesne makiety odwzorowujące rzeczywiste wydarzenia. A do tego te makiety żyją!

W Kolejkowie odtworzono niektóre realne wydarzenia ze Śląska, jak na przykład wybuch w kamienicy w Katowicach, w którym zginął znany dziennikarz wraz z rodziną. Tu tragedia przeplata się z radością i humorem. Zupełnie jak w prawdziwym życiu.

Dzień w Kolejkowie trwa 9 minut, a noc 4. Gdy zachodzi Słońce, zapalają się latarnie uliczne i światła w domach. Nieustannie jeżdżą pociągi, zatrzymując się na każdej stacji. Nad miastem złowieszczo huczy burza, a co jakiś czas spada na nie prawdziwy deszcz. W lesie ktoś rąbie drewno, u mechanika naprawia samochód, a nad głową lata samolot. Jak dla nas, MAGIA!

Kolejkowo – magiczny świat w miniaturze

Kolejkowo to potężne makiety przedstawiające życie mieszkańców Śląska na przestrzeni wieków. Na makietach znajduje się łącznie 3200 figurek ludzi i zwierząt. A każda z nich tworzona była co najmniej 6 h! Po 460 metrach torów kolejowych porusza się 12 pociągów z 58 wagonami łącznie. Kolejkowo to także 235 budynków, a do tego mosty, tunele, akweny wodne i wiele innych. Najbardziej okazałą budowlą Kolejkowa jest Kościół Św. Anny w Katowicach. Aby wiernie ją odwzorować, 5 modelarzy pracowało łącznie 2245 godzin. Stworzenie miniaturowego budynku wymaga potężnej pracy. Budynki, które naprawdę istnieją musiały być najpierw porządnie sfotografowane, zwymiarowane za pomocą miernika laserowego, ręcznie wycinane, skręcane, szpachlowane, szlifowane, malowane, a na końcu okablowane. Kolejkowo wykonało naprawdę kawał dobrej roboty!

Ciekawostka
W Kolejkowie pociągi poruszają się z prędkością 1,5 km/h co daje 12 km dziennie i 4380 km rocznie!

Kolejkowo – informacje praktyczne

Kolejkowo znajduje się na terenie centrum handlowego Europa Centralna w Gliwicach. Tuż przy samej autostradzie A1. To cały potężny kompleks hadlowo-rozrywkowy. Tam też znajdziecie Funzeum, czy wystawę klocków Lego, o których napiszemy w kolejnych wpisach.

Kolejkowo otwarte jest codziennie w godzinach 10.00 – 18.00, a weekendy do 19.00. Zwiedzanie trwa około 2 h. Bilety wstępu możecie kupić przez internet lub w kasie na miejscu. Bilet normalny kosztuje 39 zł, a ulgowy 32 zł. Bilety możecie kupić na TEJ stronie.

Na miejscu znajduje się też kącik zabaw dla dzieci oraz kawiarnia.

Osobiście Kolejkowo bardzo polecamy nie tylko jeśli szukacie atrakcji dla dzieci. Dorośli także będą mieli frajdę z wizyty. Na miejscu widzieliśmy na przykład panie, które znalazły na makietach swoje miejsce zamieszkania i z sentymentem wspominały, jak przechadzały się przez mostek umieszczony na makiecie. A dzieci z fascynacją na twarzy śledziły jadące pociągi, czy wypatrywały latającej nad głową Baby Jagi na miotle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *