Krasiejów – park dinozaurów, park nauki i rozrywki. Czy warto?

Krasiejów to mała miejscowość w województwie opolskim, która zyskała ogromną sławę dzięki jednemu z najważniejszych paleontologicznych odkryć w Polsce. Właśnie tutaj znajduje się Park Nauki i Rozrywki, znany szerzej jako Park Dinozaurów, który przyciąga turystów z całego kraju i zagranicy. Jeśli marzysz o podróży w czasie do epoki dinozaurów, to miejsce jest dla Ciebie!

Krasiejów i dinozaury. Historia Odkrycia

W latach 80. w obecnej w Krasiejowie kopalni glinu i iłu, pewien licealista odnalazł szczątki prehistorycznych zwierząt i oddał je w ręce Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie spowodowało to jednak zamknięcia kopani. Historia Krasiejowa jako ważnego miejsca na mapie paleontologii rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku. Podczas prac ziemnych natrafiono na liczne kości prehistorycznych zwierząt. Po dokładniejszych badaniach odkryto, że są to szczątki sprzed około 225 milionów lat! Znaleziska obejmowały kości dużych gadów oraz innych stworzeń żyjących w okresie triasu. Co najważniejsze, w Krasiejowie odkryto szczątki jak dotąd najstarszego na świecie dinozaura Silesaurus opolenis. To dało rozgłos tej niewielkiej miejscowości. Wspomniano o niej w wielu prestiżowych pismach naukowych.

Krasiejów Park Nauki i Rozrywki – atrakcje

Park Dinozaurów w Krasiejowie to niezwykłe połączenie nauki i rozrywki. Rozciągający się na powierzchni kilkudziesięciu hektarów park oferuje wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co ważne, na terenie parku nadal znajduje się działające stanowisko paleontologiczne.

JuraPark Krasiejów

Centralną atrakcją jest JuraPark, gdzie można zobaczyć ponad 200 modeli dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Spacer po parku to prawdziwa lekcja historii naturalnej – tablice informacyjne przy każdej figurze dostarczają szczegółowych informacji o danym gatunku, jego diecie, środowisku życia i okresie, w którym żył. Według nas, jurapark robi wrażenie ze względu na to, że rozciąga się na naprawdę dużym obszarze, gdzie nadal trwają poszukiwania palentologiczne. Zatem świadomość, że pomiędzy figurami dinozaurów znajdują się prawdziwe ich kości, porusza wyobraźnią.

Tunel Czasu

Jedną z ciekawszych atrakcji jest Tunel Czasu, interaktywna podróż, która przenosi odwiedzających w różne okresy geologiczne od początku powstania Ziemi. Multimedialne prezentacje, efekty dźwiękowe i wizualne sprawiają, że można poczuć się, jakby naprawdę przemieszczało się przez miliony lat historii Ziemi. Przez Tunel Czasu przemieszczacie się kolejką, która odjeżdża o pełnych godzinach.

Pawilon Paleontologiczny

Pawilon Paleontologiczny to miejsce, gdzie można zobaczyć oryginalne skamieniałości znalezione w Krasiejowie. Chyba to miejsce zrobiło na nas największe wrażenie (obok figury 60-metrowego dinozaura), ponieważ znajdziecie tam odkryty fragment ziemi dosłownie najeżonej kośćmi dinozaurów.

Prehistoryczne Oceanarium

Nie można pominąć Prehistorycznego Oceanarium. W okularach 3D będziecie mieli okazję zagłębić się w wody prehistorycznych mórz i oceanów. Na końcu czeka was niespodzianka, która jednak dla 5-latki okazała się zbyt traumatyczna 🙂

Kino 5D

10-minutowy seans zabierze was w podróż do osławionej Atlantydy, tyle że z dodatkiem prehistorycznych stworzeń. Jakoś szału film nie robi, zdecydowanie lepszy był ten w Bałtowie. Tam można było poczuć się jak w Jurassic Park.

Krasiejów Park Zabaw i Plac Zabaw

Plac zabaw jest naprawdę duży. Dzieciaki znajdą tam tematyczne atrakcje i klasyczne zjeżdżalnie. Będzie też okazja wykopać samemu atrapę kości dinozaura.. Z kolei Park Zabaw to trampoliny, dmuchańce, karuzele i małpi gaj.

Krasiejów park dinozaurów

Warsztaty i Zajęcia Edukacyjne

Park organizuje również liczne warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogą wziąć udział w wykopaliskach, nauczyć się, jak pracować z mikroskopem, czy zbudować własny model dinozaura.

Krasiejów Park nauki i Rozrywki – informacje praktyczne

Jak Dotrzeć do Krasiejowa?

Krasiejów położony jest około 30 km na północny wschód od Opola. Najwygodniej dojechać tu samochodem. Park oferuje bardzo duży, bezpłatny parking dla odwiedzających.

Krasiejów cennik biletów

Cennik znajdziecie na stronie Parku. Co ważne, polecamy kupić bilety online, bo wtedy zgarniecie je nawet 20 zł od osoby taniej. Pamiętajcie jednak, by kupić je z wyprzedzeniem, bo im bliżej przyjazdu, promocja topnieje. Możecie szukać też promocji, które często pojawiają się na Grouponie.

Ile czasu na zwiedzanie Krasiejowa

Według nas warto zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie parku w Krasiejowie (W czerwcu czynny jest do godziny 18.00, w lipcu i sierpniu do 19.00, a we wrześniu do 16.00). Dzieciaki będą miały tam co robić. Są też restauracje i kawiarnie, więc można posilić się w trakcie pobytu.

Zobacz też: Bałtów to nie tylko jurapark. Atrakcje Bałtowa

Podsumowanie

Park Dinozaurów w Krasiejowie to miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od wieku. To podróż w czasie, która pozwala na chwilę przenieść się do świata, który istniał miliony lat temu. Niezależnie od tego, czy jesteście pasjonatami paleontologii, czy szukasz miejsca na rodzinny wypad, Krasiejów powinien wam się spodobać. A już na pewno dzieciom zajaranym dinozaurami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *