Co można zabrać do samolotu?
Strona główna

Co można zabrać do samolotu? Poradnik podróżnika

Nad tym, co można zabrać do samolotu, zastanawia się wiele podróżnych. Dla tych bardziej doświadczonych logicznym może być, że butelka wody przez bramkę nie przejdzie. Ci jednak, którzy odważyli się na pierwszy lot samolotem, mogą mieć problem. Sprawdźcie więc, co można zabrać do samolotu jako bagaż podręczny.

Wprawdzie istnieje ogólna „międzynarodowa” lista rzeczy, które możemy zabrać na pokład samolotu, jednak może ona nieco różnić się w zależności od linii lotniczych. Przedstawiamy wam więc listę poglądową rzeczy, które przez bramkę nie przejdą, które można zabrać do bagażu podręcznego, a które tylko do rejestrowanego.

Co można zabrać do samolotu jako bagaż podręczny?

Pamiętając o wymiarach bagażu podręcznego, możemy pchać do niego naprawdę wiele rzeczy, które…nie zagrażają życiu. Choćby teoretycznie. Bo np. już maszynka do golenia życiu zagraża.  Rygorystyczne przepisy dotyczą przede wszystkim płynów. Przez bramkę bezpieczeństwa przejdzie jedynie litr płynów w 100 ml opakowaniach. Dotyczy to np. pasty do zębów, płynów do płukania, szamponów, a zdarzyło się, że i serka wiejskiego :D. Wszystkie płyny, które przekraczają 100 ml wylądują w koszu. Wodę do picia na czas lotu najlepiej więc kupić już na strefie bezcłowej po przejściu bramek kontrolnych.

Narzędzia ostre

Zdecydowanie nie przejdą ostre przedmioty takie jak: Brzytwy, żyletki, szydełka, golarki, nożyczki, skalpele, korkociągi, linki stalowe. O nożach, czekanach, maczetach, tasakach, broni palnej, włóczniach i innej broni  już nawet nie wspominając. Na szczęście wszystko to może znaleźć się w bagaży rejestrowanym. W przypadku broni musi być jednak zgłoszone ww trakcie odprawy.

Leki i przybory kosmetyczne

W bagażu podręcznym mogą znaleźć się leki potrzebne na czas lotu. Również te w płynie przekraczającym 100 ml. Musi to zostać jednak zgłoszone przy bramkach bezpieczeństwa.

Do samolotu można zabrać dezodoranty żelowe i w aerozolu, kremy, krople do oczu, mydło w płynie, płyny do płukania ust, lakiery do paznokci, tusz do rzęs i tym podobne. Wszystko jednak w opakowaniach nie przekraczających 100 ml schowane dodatkowo w próżniowe torebki foliowe dostępne na lotnisku przed bramkami bezpieczeństwa. Nie chowajcie ich zbyt głęboko, ponieważ muszą pojawić się na taśmie (podobnie jak sprzęt elektroniczny).

Żywność i napoje

Jeśli chodzi o alkohol, najlepiej jest zakupić go na strefie bezcłowej. Wprawdzie na pokład można zabrać alkohol, ale jedynie w butelkach do 100 ml, a o takie ciężko. Trzeba też pamiętać o regułach wwozu alkoholu w zależności od kraju. Na pokład samolotu możemy zabierać kanapki, ciastka, batony, chrupki, torebki herbaty, kawę sypaną, przyprawy, owoce i warzywa, kiełbasę, puszki itp. Trzeba jednak uważać z takimi produktami jak jogurty, sery, czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Wprawdzie w krajach UE nie istnieją żadne zakazy. Jednak lecąc już dalej możemy spotkać się z zakazem wwozu żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności nieprzetworzonej. Np. do USA czy Australii nie można wwozić większości warzyw, owoców, nasion czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Takich produktów nie można również wwozić na teren UE z państw trzecich. To dotyczy zarówno bagaży podręcznego, jak i rejestrowanego.

Sprzęt sportowy i biwakowy

Butle gazowe nie przejdą. Podobnie i rozpałka z węgla drzewnego. Ani na pokładzie, ani pod pokładem. Butlę więc zawsze kupujemy już na miejscu. Dodatkowo jako bagaż podręczy nie wolno zabierać kijów golfowych, deskorolek, harpunów (serio?:D), latarek gazowych, łyżew, wędek, sprzętu do jazdy konnej z ostrymi elementami.

Namiot do bagażu podręcznego?

I teraz zagwostka. Na liście rzeczy zakazanych jest również namiot. My jednak stale podróżujemy z namiotem w bagażu podręcznym. Mam więc wrażenie, że chodzi o szpilki (których my rzeczywiście nie zabieramy i ewentualnie stelaż. Ten jednak ląduje zawsze w „plecach” plecaka imitując stelaż. Nigdy nie mieliśmy kłopotów przy przejściu przez bramki bezpieczeństwa. O naszym namiocie i sposobach jego przewożenia przeczytacie tutaj.

Urządzenia elektryczne

Co można zabrać do samolotu jeśli chodzi o urządzenia elektroniczne? Na pokład możemy wnieść aparaty fotograficzne wraz z akcesoriami bez ostrych zakończeń (uwaga na statywy, ponieważ mogą mieć ostre końcówki), baterie litowo-jonowe (O wydajności powyżej 100 Wh, ale nie przekraczającej 160 Wh. Co ciekawe nawet takie nie mogą być spakowane w bagaż rejestrowany), depilatory, czajniki bezprzewodowe, GPS, konsole do gry, telefony,  mp3, laptopy, ładowarki, żelazko turystyczne, suszarki, prostownice.

Tego NIE MOŻNA zabrać do samolotu!

Jeśli nie chcemy spędzić wielu godzin na przesłuchaniach, trafić za kratki za próbę ataku terrorystycznego, albo płacić majątku za awaryjne lądowanie samolotu, lepiej nie pakujmy do walizek granatów,  dynamitu 😀 , ciekłego paliwa, fajerwerków, detonatorów i innych atrybutach piromana. Nie przejdzie też kwas, trucizny, materiały radioaktywne i tym podobne rarytasy.

Bagaż specjalny

Takie rzeczy jak deski snowboardowe, surfingowe i inne, rowery, narty, wózki dziecięce, sprzęt do nurkowania przewożony jest jako rejestrowany bagaż specjalny. Sprzęt muzyczny w zależności od rozmiaru, może znaleźć się nawet w bagażu podręcznym. Chyba że będzie to kontrabas 🙂

Mam nadzieję, że trochę wam się rozjaśniło. Życzę udanego pakowania 🙂

Uważasz, że wpis był przydatny? Polub nas na Facebooku i udostępnij wpis

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Gosia says:

    Ja chciałam dodać że jeśli ktoś podróżuje z dziecmi małymi i sloiczkami lub mlekiem w butelce do karmienia lub mlekiem do zrobienia w proszku można przekroczyć 150 ml płynów ale na odprawie zostałam poproszona o sprobowanie dania z każdego słoiczka i mleka żeby mieli pewność że trucizny czy mieszanki latwo palnej nie przewoze. Należy jasno wyjaśnić obsłudze ze dziecko ma porę karmienia w trakcie lotu . Dobrze jest mieć książeczkę zdrowia z odp . tłumaczeniem w j .ang.

    1. Joanna Wnuk says:

      Ooooo widzisz, ja nie mam doświadczenia, więc tym bardziej dziękuję za komentarz! Na pewno się komuś przydadzą te info 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *